UWAGA!

Jackson kontra The Beatles, czyli Formacje na Mistrzostwach Polski

 
Elbląg, Formacja JANTAR Elbląg,
Formacja JANTAR Elbląg, fot. nadesłana

29. Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych już niebawem. Obie elbląskie formacje LOTOS-Jantar i JANTAR Elbląg pilnie i intensywnie przygotowują się do tego, aby jak najlepiej wypaść na turniejowym parkiecie.

W tym roku impreza odbędą się 15 września w Siemianowicach Śląskich, jej organizatorem jest Sportowy Klub Taneczny „Flamenco”.
       Na turnieju Elbląg będą reprezentowały dwie formacje, młodsza Formacja „Jantar II” wystąpi jako JANTAR Elbląg oraz starsza LOTOS-Jantar.
       Mistrzostwa Polski zostaną rozegrane w dwóch stylach: standardowym i latynoamerykańskim, w dwóch kategoriach wiekowych: do 15 lat i powyżej 15 lat. Łącznie na zawodach zaprezentuje się 20 formacji. Nasze Formacje są specjalistami w tańcu standardowym i będą ze sobą rywalizowały w tej samej kategorii wiekowej, czyli w kategorii powyżej 15 lat.
      
       Młodsza Formacja zatańczy układ The Beatles - The Stars Reborn do muzyki zespołu The Beatles, starsza Formacja pokaże układ Tribute to Michael Jackson.
       Przypominamy, że starsza grupa tym samym układem w 2010 r. zdobyła tytuł Mistrza Świata, a w  2011 wytańczyła Wicemistrzostwo Świata. Sami tancerze zaznaczają, że bardzo lubią tę choreografię, ponieważ jest oryginalna i prawdziwym wyzwaniem było przełożenie muzyki popowej na tańce standardowe.
      
       – To bardzo trudne, by płynnie i bardzo szybko przejść z szybkiego quickstepa do wolnego walca, zachowując przy tym charakter tańca – mówią tancerze Formacji, którzy obecnie przygotowują się do Mistrzostw. – Treningi są intensywne i wyczerpujące, ale musimy dać z siebie wszystko by jak najlepiej wypaść.
       Starsza Formacja rozpoczęła przygotowania od niedzieli (2 września). I od razu zaczęła zajęciami z Ariane Schiessler, choreografką z Niemiec, która współpracuje z elbląskimi tancerze od kilkunastu lat. Do 5 września pracowała nad układami z dwoma formacjami.
      
       – Praca z formacją to dużo trudniejsze zadanie niż trenowanie indywidualnych par. Tutaj trzeba pracować jak drużyna. Jest osiem par, które muszą znaleźć jeden rytm, wykonywać te sam kroki – mówi Ariane Schiessler. – Starsza Formacja zatańczy znany już układ do muzyki Michela Jacksona, ale wprowadziliśmy sporo zmian, więc będzie wyglądał inaczej, będzie pewnym zaskoczeniem także dla publiczności.
       Tancerze z niemiecką choreografką ćwiczyli po osiem godzin dziennie.
       – Ariane nie miała dla nas litości – twierdzą tancerze z Formacji LOTOS-Jantar. – Po kilkanaście razy powtarzaliśmy i szlifowaliśmy układ. Zajęcia były dla nas sprawdzianem na wytrzymałość.
      
       Młodsza Formacja pierwsze treningi rozpoczęła w kwietniu, a od 19 sierpnia spotyka się niemal codziennie. Przed nimi prawdziwe wyzwanie, bowiem przygotowania upływają pod hasłem zmian. Zmieniła się nazwa formacji z Jantar II na JANTAR Elbląg, zmieniła się kategoria, w której tancerze wystąpią, a co najważniejsze zmienił się układ i stroje w których zaprezentują się podczas Mistrzostw Polski. W zeszłym roku Formacja tańczyła układ Titanic, w tym roku, jak twierdzą instruktorzy, trudniejszy układ The Beatles - The Stars Reborn.
       – Ten układ jest dużo trudniejszy, bardziej dynamiczny, szybszy, nie ma tylu przerw i dlatego wymaga ogromnej kondycji, sprawności i umiejętności technicznych – opowiada Paulina Kowal, instruktorka Formacji JANTAR Elbląg. – Ponadto w układzie wykorzystane są elementy akrobatyczne jak np. szpagat.
      
       Układ The Beatles - The Stars Reborn stworzony został w 2005 r. na potrzeby ówczesnej starszej Formacji, która tym układem zdobyła Mistrzostwo Polski. Wersja, którą na Mistrzostwach zatańczy JANTAR Elbląg jest delikatnie zmieniona.
       – Zmieniliśmy początek, który jest bardziej energetyczny od poprzedniego, wchodzimy jivem, co pozytywnie nastawia tancerzy na układ – tłumaczy instruktorka Paulina Kowal.
       Instruktorzy formacji, czyli Paulina Kowal i Piotr Czyżyk bardzo chwalą swoich podopiecznych.
       – Jesteśmy bardzo zadowoleni z zespołu, tancerze poświęcają bardzo dużo czasu na trening, są mocno zdeterminowani i zmotywowani, co także udziela się nam - mówi Paulina Kowal. – Pomimo trudnych chwil ich zapał nie maleje i jest to wręcz magiczne.
      
       Również Ariane Schiessler, chwali i twierdzi, że tancerze są niezwykle otwarci, bardzo zmotywowani i zaangażowani. Zajęcia z choreografką są utrzymane w szybkim tempie, tancerze muszą pracować jednocześnie nad techniką, zapamiętaniem choreografii, akcentami, utrzymaniem odpowiednich rysunków i nad równością wytańczenia choreografii.
       Na pytanie jak czują się konkurując ze starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami z LOTOS-Jantar, twierdzą, że chcą uczyć się od najlepszych.
      
       Podczas Mistrzostw Polski zostaną wyłonienie reprezentacje naszego kraju na Mistrzostwa Świata. 29. Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych rozegrają się na Hali widowiskowo-sportowej Kompleks Sportowy „Michał” w Siemianowicach Śląskich, w sobotę 15 września. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 18.
      
       Współorganizatorem udziału tancerzy LOTOS – Jantar w Mistrzostwach Polski w Siemianowicach Śląskich jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama