UWAGA!

Jak rozegrać taką partię?

 
Elbląg, Jak rozegrać taką partię?
fot. Anna Dembińska

Klub Szachowy Start Elbląg, który ma pod swoimi skrzydłami m.in. Igora Janika, od pół roku nie ma gdzie trenować. Przez ostatnie cztery lata klub korzystał z pomocy miasta, od czerwca ubiegłego roku w tej kwestii musi sobie radzić sam. Miasto deklaruje, że jest otwarte na rozmowę w tej sprawie.

Klub Szachowy Start Elbląg istnieje od ponad 50 lat. To właściwie jedyne takie stowarzyszenie w mieście, gdzie trenować mogą zarówno seniorzy, dorośli, młodzież oraz dzieci. To właśnie tu swoje umiejętności doskonaliła Lidia Czarnecka, jego członkiem dalej jest Igor Janik – młodzi szachiści z wieloma sukcesami na koncie.
       - Od czerwca nie mamy sali na treningi, teraz spotykamy się dorywczo, nie ma stałych zajęć. Przez ostatnie cztery lata trenowaliśmy w Klubie Olimpijczyka na hali sportowej przy ul. Kościuszki, raz w tygodniu po kilka godzin po południu, czasami dwa razy – wyjaśnia Bogdan Siwoń, prezes Klubu Szachowego Start. - Sala była nam udostępniona nieodpłatnie, a sami ze składek członkowskich płaciliśmy za media.
       Jak wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego przez pierwsze dwa lata – od początku 2011 r. do końca 2012 r.– klub wynajmował salę i ponosił część kosztów za media. Następnie podpisano kolejną umowę, gdzie to samo pomieszczenie udostępniono nieodpłatnie. Skończyła się w grudniu 2014 r., a Klub Szachowy do czerwca ub.r. korzystał z niego warunkowo.
       Dlaczego? Dlatego, że Międzyszkolny Ośrodek Sportowy postanowił zaadaptować pomieszczenie tak, by mogło służyć do zajęć aerobiku oraz gimnastyki. Dodatkowo odbywają się tam treningi judo dla młodzieży.
       Później prezesowi Klubu Start pokazano salę, która znajduje się na ul. Skrzydlatej, ale według niego nie było to miejsce odpowiednie – za małe, żeby ustawić stoliki do gry.
       - Zdaję sobie sprawę z tego, że jest trudno, ale wydaje mi się, że mimo wszystko warto inwestować w ten sport - dodaje Siwoń, który uczy młodzieży gry w szachy od 45 lat.
       Urząd Miejski podkreśla, że jest otwarty na rozmowy w tej sprawie i spróbuje pomóc. 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Skoro mamy niż demograficzny to co za problem udostępnić klasę w jednej ze szkół przecież i tak są otwarte do wieczora
 • tylko czy pan Ś zechce. Ma duże wymagania raczej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  szatniarz(2016-01-13)
 • Z tym PRL-owskim " Klubem " zawsze były kłopoty. Wszystkie spory kończyły się publicznym wywlekaniem brudów i skargami kierowanymi do władz miasta. .. i miejscowej prasy !!!. Władze ustępowały itp. .. .Czas - aby "Klub Szachowy "przemyślał strategię organizacyjną i opracował precyzyjny Plan działania, ale nawiązujący to nowoczesnych metod zarządzania. Chodzenie po mieście i składanie absurdalnych oświadczeń - to prosta droga do samozagłady.
 • Szachy w tym nowym świecie nie mają przyszłości. Nikt w Elblągu nie zasponsoruje ani nie udostępni pomieszczeń dla tego sporu bez kibiców. Dla lokalnych szachistów emerytów i rencistów pozostaje tylko wirtualny klub szachowy kurnik. pl. lub partyjka w parku. Nie ma wyjścia. Szachy być może będą funkcjonować tylko w szkołach jako dodatek do lekcji kształtujący pewne pozytywne cechy charakteru. Było minęło i trzeba się z tym pogodzić. MMA się liczy. Cz
 • MMA jest dla patologii, a szachy mają się dobrze i w Polsce i na świecie, tylko nie w elblągu gdzie miejscowa patola jest bardziej zaintersowana właśnie m. in takim MMA pod budką z piwem
 • Szachy to wspaniała gra i zarazem dyscyplina sportowa. Wywiera pozytywny wpływ na gracza ucząc przewidywania, logicznego myślenia, sportowego współzawodnictwa, cierpliwości, trenując pamięć. Takich entuzjastów tej królewskiej dyscypliny jak Pan Bogdan Siwoń jest naprawdę niewielu. Myślę że ten doświadczony instruktor powinien przeprowadzać minimum dwa treningi tygodniowo z urzędnikami naszego magistratu, a tymi którzy wydali takie niekorzystne decyzje dla tego zasłużonego klubu i tej pięknej dyscypliny sportu to i cztery. Może po jakimś czasie intensywnego szkolenia nauczyli by się oni ZASAD LOGICZNEGO MYŚLENIA ! ! !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Podpis(2016-01-15)
 • W Sielance jest sala na Płk. Dąbka.
 • Z tym PRL-owskim " Klubem " zawsze były kłopoty. Tak dokładnie, tak!!! Idąc dalej, to właściwie nie ma czegoś takiego jak klub szachowy. Lidia Czarnecka jest niezrzeszona, a Igor Janik nie ma wyjścia i figuruje na liście. Na szczęście jest nowy twór SKOCZEK przy SP1 i tam bym lokował pieniądze i nadzieje na przyszłość. Dodać trzeba, że w Sielance jest możliwość gry w szachy. Wystarczy jeżeli Bogdan Siwoń zajmie się szachami w Domu Kultury za kanałem i broń Panie Boże nie robi nic więcej.
Reklama