UWAGA!

Pieniądze na sport podzielone

 
Elbląg, Pieniądze na sport podzielone
fot. Michał Skroboszewski (archiwum portEl.pl)

Start Elbląg – 560 tys. zł i Olimpia Elbląg – 460 tys. zł – te dwa kluby otrzymają najwięcej pieniędzy z tegorocznego budżetu przeznaczonego na sport. Ratusz podzielił pieniądze na wspieranie szkolenia sportowego i upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

Piłkarki ręczne Startu Elbląg otrzymały 560 tys. zł z ratusza w konkursie na wspieranie szkolenia sportowego w różnych dyscyplinach. W tym samym konkursie wszystkie elbląskie kluby piłkarskie otrzymały 405 tys. zł (Olimpia – 320 tys. zł, Concordia – 80 tys. zł i Hanza – 5 tys. zł). Miejscy urzędnicy zdecydowali się też wesprzeć szczypiornistów Wójcika sumą 225 tys. zł. Piłka ręczna i nożna ma być sportową wizytówką Elbląga – na cztery największe dotacje (dla Startu, Olimpii, Wójcika i Concordii) przeznaczono 87 proc. miejskiego wsparcia na sport wyczynowy. Pozostałe 11 klubów musiało zadowolić się 175 tys. zł. Stosunkowo dużą dotację otrzymało też Truso – 60 tys. zł. Pieniędzy z tego konkursu nie dostali IKS Atak i siatkarze Health Revolution.
       Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. W pierwszym konkursie: Start, Olimpia i Concordia otrzymały również 87 proc. z kwoty 1,2 mln zł. Szczypiorniści Wójcika nie otrzymali nic, ze względu na przepisy prawa. Warto jednak przypomnieć, że w 2018 r. ratusz zorganizował w ciągu roku kolejne konkursy, w których przekazywał pieniądze klubom piłki nożnej i ręcznej.
       Podobnie jak w ubiegłym roku – urzędnicy musieli „ciąć” oczekiwania finansowe klubów: Start wnioskował o 800 tys. zł - otrzymał 560 tys. zł, Olimpia wnioskowała o 600 tys. zł – otrzyma trochę ponad połowę - 320 tys. zł, Wójcik – 225 tys. zł (z wnioskowanych prawie 555 tys. zł) i Concordia – 80 tys. zł (z wnioskowanych 154 tys. zł).
       Szczegółowy podział miejskich pieniędzy można zobaczyć tutaj.
      
       Młodzież z większym wsparciem

       Elbląski sport, to głównie młodzież. I większość klubów sportowych z naszego miasta szkoli właśnie te grupy wiekowe. Ubiegły rok udowodnił, że młodzi sportowcy z naszych klubów mają sukcesy, którymi mogą się pochwalić. Już po ogłoszeniu konkursu ratusz zdecydował się zwiększyć pulę w konkursie na upowszechnianie młodzieży do 750 tys. zł (z początkowo planowanych 610 tys. zł). Podobnie jak w przypadku „szkolenia sportowego” konieczne były cięcia oczekiwań finansowych klubów.
       Najwięcej pieniędzy z tej puli otrzymała Olimpia – 140 tys. zł, następnie Truso – 130 tys. zł i Orzeł – 110 tys. zł. Na czwartym miejscu uplasowała się Concordia – 70 tys. zł. Ogółem pieniądze z miejskiej kasy na sport młodzieżowy otrzymało 27 klubów.
       W 2018 r. młodzi sportowcy z Elbląga zdobyli 760,94 punktów we współzawodnictwie dzieci i młodzieży, co dało naszemu miastu 38 miejsce w kategorii powiatów w Polsce i 2 (za Olsztynem) w województwie warmińsko – mazurskim.
       Szczegółowy podział miejskich pieniędzy można zobaczyć tutaj.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jedno miasto jeden klub Olimpia Elbląg aż po grób. Walczyć trenować Olimpia musi panować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  20
  kolega_baja(2019-01-28)
 • No i gitarra
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  10
  Z i e l a r z (2019-01-28)
 • A Concordia, która radzi sobie najlepiej dostała ochłapy... Dramat
 • Prywatny klubik na utrzymaniu miasta? Czego ty oczekujesz?
 • Tylko klub ze chrzastawy
 • A tym nieudacznikom z olimpii za co tyle pieniędzy?
 • A Góra Chrobrego. .. czy wystarczyć ma nam " górka" usypana na nowym placu zabaw Nad Jarem, który kosztował pono 350.000 zł !!! Hej !
 • Polska mistrzem świata w siatkówkę z 2014 roku i 2018 roku. W elblągu siatkówki seniorskiej nie było przez 8 lat. Młodzież wytrenowana w sekcji siatkarskiej Truso przez te 8 lat - 4 osoby :D Miasto nadal ma to gdzieś. .:D Patologia. .. Resztę pozostawiam bez komentarza.
 • Concordia 80 tyś. zł +70 tyś, ale też otrzyma wsparcie /użyczenie/ obiektów przy ul. Krakusa i Brzeskiej. Ot zakamuflowane dotowanie? Olimpia ma akademię p. n. ale 320 tyś zł + 140 tyś przygarnie, prywatny Wójcik 225 tyś zł. I tylko MKS Truso klub wyłącznie miejski i szkolący dzieci i młodzież otrzyma aż 60 tyś zł + 130 tyś. I co panie Tołwiński, pana wystąpienie na Sesji takie empatyczne dbanie o kieszeń elblążan jakoś nie przekłada się na dofinansowanie miejskiego klubu? Piłka nożna wizytówką miasta - śmiać się czy płakać?
 • A ten wojcik za co dostal za kompromitacje na cala polskee
 • No to teraz chyba wiadomo gdzie jest miejsce Olimpi ..z taka kasa to ciezko bedzie utrzymac sie w lll lidze .Jesli caly zespol to ok 20 -tu ludzi , zawodnicy + rezerwowi+ trener, kierownik, masazysta to wychodzi ok. 20×1200- zl. (minimalna emerutura emeryta) × 12 m-cy tj juz jest blisko 300 000 zl. , a gdzie podroze , wyjazdy obozy , hotele wyzywienie ??-- dochody z biletow to kropla w mozu potrzeb- to ok 30 000- 40 000 zl.max. rocznie - jak to robi klub ze placa po 3000 zl.i wiecej niektorym zawodnikom -pozostanie ich tajemnica., bo kasa z pro-junior nie wpada co roku , fachowcy od sportu w um dokladnie pokazali na jakim szczeblu w 130 000-m miescie ma grac nasza kochana Olimpia i mimo ze przez ostatnie dwa lata zespol mogl walczyc o awans do l ligi to jednak miasto daje wyrazny sygnal ze kase na sport ogranicza .Dziura w budzecie coraz wieksza ,inwestycje cigle okrajane i nie robione wg.zalozen projektowych (zrezygnowano z tunelu na torze lyzwiarskim., podobnie bylo z wiaduktem na Zatorze ,kosztorysy pod przyszle inwestycje niedoszacowane , wszystkie te dzialania stawiaja ratusz w bardzo zlym swietle i czy decyzje te nie degraduja miasta - mala to pociecha ze w ramach tych ciec prezydent miasta ograniczyl swoje pobory i dobrze by bylo aby sie nad tym kierunkiem ciec zastanowil, bo w niedlugim czasie moze zrownac sie z poborami zawodnikow Olimpii(1200zl)
 • W 2018 r. młodzi sportowcy z Elbląga zdobyli 760,94 punktów we współzawodnictwie dzieci i młodzieży, co dało naszemu miastu 38 miejsce w kategorii powiatów w Polsce i 2 (za Olsztynem) w województwie warmińsko – mazurskim, z tego KS"ORZEŁ" 240 pkt, OLIMPIA 88 pkt, TRUSO 74 pkt pozostałe punkty zdobyły 24 kluby, a podział środków jak wyżej. Panie Prezydencie, proszę, niech Pan zmieni tą komisję pseudo fachowcówo od sportu bo to zabija rywalizację sportową. Stara zasada jak świat, najlepsi dostają najwięcej, pozostali w/g wyników.
Reklama