Podział punktów w Katowicach

Elbląg, Olimpia zeremisowała z GKS Katowice
Olimpia zeremisowała z GKS Katowice (fot.Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Po pierwszej połowie meczu w Katowicach można było być umiarkowanym optymistą, co do losów Olimpii w tym spotkaniu. Po bramce Damiana Szuprytowskiego żółto - biało - niebiescy prowadzili 1:0.  W drugiej części meczu gospodarze zdołali wyrównać i obie drużyny podzieliły się punktami. GKS Katowice - Olimpia Elbląg 1:1.

Mecz GKS – u Katowice z Olimpią Elbląg miał dla gospodarzy wymiar szczególny. 18 sierpnia 2018 r. po raz ostatni gospodarze wywalczyli trzy punkty na własnym boisku. Taka postawa zaowocowała m.in. spadkiem z zaplecza ekstraklasy. W tym sezonie w Katowicach GKS jeszcze nie zdobył punktu.
       Olimpia miała swoje problemy. Na skutek czerwonej kartki obejrzanej po sobotnim meczu z Widzewem Łódź trener Olimpii Adam Nocoń siedział na trybunach. Na ławce rezerwowych zastępował go Dariusz Kaczmarczyk. Kibice zastanawiali się, kto zastąpi Michała Kuczałka, który również musiał pauzować w dzisiejszym meczu.
       Olimpijczycy chcieli wykorzystać kiepska passę rywala na własnym boisku i na mecz wybiegli ustawieni ofensywnie, o czym najlepiej świadczy obecność dwóch nominalnych napastników: Michała Millera i Przemysława Brychlika w wyjściowej jedenastce.
       Goście dość szybko pokazali, że nie będą się w tym meczu wyłącznie bronić. Już w 5. minucie blisko dosięgnięcia piłki i stworzenia potencjalnie groźnej sytuacji był Tomasz Lewandowski. Niejako w odpowiedzi znów „potencjalnie groźną” sytuację mieli gospodarze. Po niepewnej interwencji Sebastiana Madejskiego, olimpijska bramka stała pusta, na szczęście elblążanie kontrolowali piłkę i nie dopuścili do zagrożenia ze strony gospodarzy.
       W miarę upływu czasu Olimpia przejmowała kontrolę na boisku. Jednak dużo było niedokładności w grze elblążan i to głównie uniemożliwiało udokumentowania przewagi zdobyciem bramki. Chociaż parę okazji było, jak np. kiedy Bruno Żołądź podawał do Przemysława Brychlika, ten nie opanował piłki i groźna akcja zakończyła się fiaskiem. W tej części meczu trzeba też zwrócić uwagę na grę dwójki stoperów elbląskich, która nierzadko w ostatniej chwili ratowała zespół z opałów. Przewagę Olimpii udokumentował nie kto inny, jak niezawodny Damian Szuprytowski. Pomocnik Olimpii wykorzystał błąd piłkarzy GKS – u, zdobył piłkę i pomknął w kierunku bramki gospodarzy. Tam z pomocą Michała Millera wyszedł na pozycję i ładnym strzałem wyprowadził Olimpię na prowadzenie.
       Po przerwie elblążanie nie zdołali dobić rywala. Już w pierwszych minutach drugiej części spotkania gospodarze mieli trzy rzuty wolne. Było groźnie, tym razem jednak skończyło się na strachu żółto – biało – niebieskich. Gospodarze uparcie dążyli do zdobycia bramki, a Olimpijczycy nie mieli specjalnie argumentów, żeby im się przeciwstawić. Kluczowa była tu niedokładność w grze, która uniemożliwiała wyjście z szybkim atakiem. GKS dopiął swego w 67. minucie, kiedy to po kolejnym rzucie rożnym Arkadiusz Woźniak umieścił piłkę w bramce Sebastiana Madejskiego. Żółto – biało – niebiescy mogą mówić o dużym szczęściu, ponieważ kilka minut później Michał Gałecki nie trafił w bramkę z kilku metrów. W drugiej części meczu to gospodarze byli bliżej zdobycia drugiego gola. Z sytuacji Olimpii warto wymienić tę z 69. minuty, kiedy to strzał Marcina Millera został zablokowany przez gospodarzy.
       Elblążanie nie mają dużo czasu na odpoczynek. W niedzielę na własnym boisku podejmują ostatnią drużynę w tabeli - Stal Stalową Wolę.

GKS Katowice – Olimpia Elbląg 1:1 (0:1)