UWAGA!

To taki Michael Jordan odważników

 
Elbląg, Ivan Denisov
Ivan Denisov (fot. nadesłane)

Pochodzi z Kurganu, miasta położonego blisko granicy z Kazachstanem. Jest nie tylko sportowcem, ale i...fizykiem, co wykorzystuje w sporcie, do którego potrzeba jedynie odważników. Teraz podróżuje po całym świecie i opowiada o metodzie, którą stworzył właśnie za pomocą zasad fizyki. Na jego trasie znalazł się również Elbląg.

Girevoy Sport lub z angielskiego Kettlebell Sport jest jeszcze w mało znany w naszym kraju. Może o tym świadczyć fakt, że na treningu, który w Elblągu odbył się w weekend (25-26 stycznia) nie było tłumu dziennikarzy ani kolejek po autografy. Ale do rzeczy.
      
       Fizyk i sportowiec w jednym
       Wyobraźmy sobie, że Iwan to taki Michael Jordan sportu odważnikowego. Pochodzi z rosyjskiego miasta Kurgan, położonego niedaleko granicy z Kazachstanem. Obecnie mieszka w Czelabińsku gdzie pracuje w rosyjskiej armi, jest majorem. Posiada stopień naukowy z fizyki oraz z wychowania fizycznego. Jak sam mówi, swoje sukcesy zawdzięcza wykorzystaniu zasad fizyki w sporcie. W 2001 roku zaczął nagrywać swoje występy aby móc analizować i korygować technikę. Takie podejście zaowocowało najlepszymi wynikami w historii Kettlebell Sport. Obecnie Iwan podróżuje po świecie ucząc swojej unikatowej metody treningowej.
      
       Diabeł tkwi w szczegółach
       Kettlebell Sport jest to dyscyplina wywodząca się z Rosji, polegająca na podnoszeniu odważników sportowych w kształcie kuli na ilość w określonym interwale czasowym 10 minut. Profesjonaliści używają odważników 32 kg (mężczyźni) i 24 kg (kobiety). Konkurencje w tym sporcie maja podobne nazewnictwo jak w podnoszeni ciężarów. Mamy tutaj dwubój klasyczny, który składa się z podrzutu dwóch odważników nad głowę z wysokości pasa biodrowego oraz rwanie polegające na wyrwaniu ciężaru z pomiędzy nóg jednym nieprzerwanym ruchem nad głowę. Ćwiczenia wykonuje się bez odstawiania odważnika na ziemię. Wygrywa ten który wykona największa ilość powtórzeń. Obecnie wszystkie rekordy należą do Iwana Denisowa, 176 podrzutówe, 241 rwań oraz 116 tzw. długich cykli czyli podrzutu z każdorazowym zarzutem do pozycji startowej.
       Dla laika może wydawać się to mało interesujące, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Aby wygrywać w tym sporcie trzeba być bardzo dobrym atletą, tzn. posiadać cechy takie jak siła, moc, elastyczność i wytrzymałość sercowo- naczyniowa. Bez kombinacji tych czterech cech nie można przebywać pod ciężarem dłużej niż minutę. Bardzo ważny jest również aspekt psychologiczny. Kettlebell Sport uczy cierpliwości oraz skupienia i umiejętności zachowania kontroli.
      
       Z Rosji przez USA

       Co ciekawe moda na treningi kettlebells przyszła do nas nie z Rosji a z USA. Zauważono tam, że trening odważnikami znakomicie sprawdza się jako przygotowanie siłowo-kondycyjne w sportach takich jak MMA czy football. Stopniowo zwykli ludzie zaczęli używać ich jako alternatywy dla tradycyjnej siłowni w zaciszu własnego domu.
      
      
       Szkolenie z Iwanem Denisowem zorganizował Kamil Jurkiewicz z Polskiego Klubu Kettlebell. Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.
      
      
Łukasz Ziółkowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wielki szacunek dla tego Rosjanina; -)! A także dla organizatora i uczestników. Fajna sprawa, może w końcu i ja ruszę swe 4 litery z domu do Was.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    1
    Gosiekk(2014-02-06)
Reklama