UWAGA!

Z życia zawodnika (sporty walki)

 
Elbląg, Z życia zawodnika (sporty walki)

Zaczynamy cykl „ Z życia zawodnika”. Będziemy w nim opisywali nasze rodzime kluby sztuk walki i nie tylko, z kilku perspektyw: zawodnika i trenera, od frontu i od kuchni. Naszym celem jest poruszenie nie tylko rodziców, by zdecydowali się na uprawianie sportu przez ich pociechy, ale też i młodzieży, by ta mogła znaleźć wyśmienity sposób na zabicie nudy, wzięcie się za siebie, wylogowanie sprzed komputera.

Przedstawimy życie codzienne zawodników naszych klubów, ich sukcesy, plany na przyszłość oraz sytuację sportowców. Dwaj zawodnicy mieszanych sztuk walki będą brali udział w treningach, przeprowadzą rozmowy z zawodnikami i trenerami sekcji, które odwiedzą. Każdy klub zostanie opisany w osobnym artykule. Wierzymy, że ta akcja przyniesie wiele dobrego elbląskim sportowcom. Zapraszamy do lektury.
       Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz, stosując duży zakres technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka poważnych obrażeń ciała.
       W MMa mamy trzy płaszczyzny walki. Pierwszą z nich jest „stójka”, boks tajski, kick-boxing i boks wiodą tu prym. Druga płaszczyzna to „parter”, tu dominują takie style, jak brazylijskie jiu-jitsu, judo, sambo, jiu-jitsu. Trzecia z płaszczyzn to „klincz”, tu pojawia się jedna z najstarszych dyscyplin, czyli zapasy. Zapasy w mieszanych sztukach walki pełnią najważniejszą rolę, ponieważ za ich pomocą obala się przeciwnika do parteru, w którym można stosować dozwolone dźwignie bądź założyć duszenie i w ten sposób walka zostanie rozstrzygnięta. W przypadku, gdy jest się dobrym „stójkowiczem”, wykorzystuje się zapasy, by udaremniać próby obaleń i prowadzi się walkę na uderzenia w stójce.
       Gdy zawodnik opanował wszystkie trzy elementy (stójka, parter, klincz), wtedy mówi się o nim, że jest kompletny. Więc to, co przez większość nazywane jest mordobiciem, to naprawdę ciężki kawałek chleb, ponieważ trzeba tu trenować elementy z wielu stylów sztuk walki, zarówno tych olimpijskich, jak i nieolimpijskich.
       Trening MMA w „Underground MMA Elbląg” zaczyna się specjalistyczną rozgrzewką, która jest zależna od płaszczyzny treningu. Przy treningu parterowym jest sporo elementów gibkościowych, przy treningu zapaśniczym z elementami rzutów jest wykonywana seria padów i ćwiczenia na wzmocnienie karku. Z kolei podczas treningu „uderzanego”, takiego jak tajski boks, wykonuje się podczas rozgrzewki dużo ćwiczeń rozciągających mięśnie nóg, na początku dynamicznie, potem stosuje się rozciąganie statyczne.
       Po rozgrzewce zaczyna się trening właściwy, czyli techniki. Pod koniec grupa startowa ma sparingi zadaniowe, których celem jest wdrażanie w walce elementów techniki. Do sparingu podchodzą tylko zawodnicy z odpowiednimi umiejętnościami technicznymi, w przypadku osoby nieznającej podstaw taka walka nie ma sensu. Treningi siłowe i wytrzymałościowe, prowadzone są oddzielnie.
       Zawodów w Polsce jest multum i zawodnicy Undergroundu często biorą w nich udział. Mają na swoim koncie medale z mistrzostw Polski, puchary Polski i regularnie biorą udział w zawodach ALMMA, czyli Amatorskiej Ligi MMA. Starty w MMA, Brazylijskim Jiu-Jitsu, Submission fighting czy w K1 są dla nich standardem. Często też wyjeżdżają na seminaria treningowe z różnymi mistrzami poszczególnych stylów, jak i sami takowych zapraszają do siebie.
       Obecnie zawodnicy Undergroundu szykują formę na międzynarodowe mistrzostwa Polski, które odbędą się w Gdyni. Pojedzie tam trzynastoosobową ekipą, zamierzają przywieźć worek medali. Życzymy powodzenia.
      
      
Łukasz Ziółkowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • trzeba potrenować garde; )
 • Po takim artykule jako rodzic dziecka nie bardzo widzę zachęcanie. Od którego roku życia trzeba zacząć, żeby w ogóle był sens trenowania? Jakie koszta? Czy nastolatek " wylogowany sprzed komputera" ma jakiekolwiek szanse, żeby rozpoczynać treningi w tym klubie czy trzeba rozpoczynać dużo wcześniej? Podobne pytania mogą być zadawane przy każdej prezentowanej dyscyplinie. Pomysł na cykl artykułów b. dobry. Oby z realizacją było też ok.
 • Trzeba być niespełna rozumu aby swoje dziecko posyłać na tego typu mordobicie. Są znacznie ciekawsze i inteligentniejsze dziedziny sportu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  31
  niedziękuje(2014-02-10)
 • wylęgarnia przestępców i bandziorów, propagowanie tego typu, ,podziemnego sportu" (jak sama nazwa wskazuje) i środowiska powinna zainteresować się prokuratura, a zdjęcie to potwierdzenie, łudząco przypominające już znajome obrazki z tv. , brakuje jeszcze chust na mordach i kałasznikowa.
 • Inteligentniejsza dziedzina sportu??? Masz idioto na myśli szachy? :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  Piepszyćhejty(2014-02-10)
 • Bardzo fajny artykul i inicjatywa. Moze tego typu teksty pomoga edukowac ludzi i przelamia stereotypowe myslenie na temat tego sportu. Treningi moze rozpoczac KAZDY, po to sa podzialy na kategorie wiekowe, wagowe i wedle poziomu zaawansowania, samo szkolenie dostosowywane jest do trenujacych. Kazdy kiedys zaczynal.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Zlomiarz(2014-02-10)
 • Bardzo fajny artykul i inicjatywa. Moze tego typu teksty pomoga edukowac ludzi i przelamia stereotypowe myslenie na temat tego sportu. Treningi moze rozpoczac KAZDY, po to sa podzialy na kategorie wiekowe, wagowe i wedle poziomu zaawansowania, samo szkolenie dostosowywane jest do trenujacych. Kazdy kiedys zaczynal.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  Zlomiarz(2014-02-10)
 • spoko pomysł !!!!! portel gratulacje !!!!!
 • Fajna inicjatywa. Niech chlopaki trenują. Nikomu i tak krzywdy nie robią. A taki trening to dużo wysiłku.
 • Ludzie !!!!! ale w Was zawiści! jest temat i dajcie go rozwinąć a swoje głupie komentarze schowajcie sobie głęboko gdzieś, z ciekawością będę śledzić cykl. Przepraszam wy chyba nigdy nie widzieliście przestępcy !!!!!
 • ale fajnie już nie mogę się doczekać kiedy odwiedzą mój klub :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Judoka(2014-02-10)
 • zapraszamy na karate !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  Kyokushin(2014-02-10)
Reklama