UWAGA!

Czy atopowe zapalenie skóry da się całkowicie wyleczyć?

 Czy atopowe zapalenie skóry da się całkowicie wyleczyć?

Jeśli Twoja skóra charakteryzuje się znaczną suchością, ciągłym swędzeniem i podrażnieniem, to znak, że jest to stan skóry atopowej. Atopowe zapalenie skóry to dermatoza, która rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie (głównie w okresie noworodkowym i niemowlęcym), jednak może pojawić się u starszych dzieci, a nawrót choroby może wystąpić także u osób dorosłych. Atopowe zapalenie skóry oprócz uciążliwych objawów fizycznych może w dużym stopniu negatywnie wpłynąć na jakość i komfort życia codziennego, samoocenę, a nawet kontakty z innymi osobami. Podstawą leczenia tej choroby alergicznej jest świadoma pielęgnacja skóry oraz unikanie czynników drażniących.

AZS – powszechna choroba XXI wieku

Aktualnie atopowe zapalenie skóry zalicza się do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Na całym świecie może ono dotyczyć nawet 30% populacji. To zdecydowanie więcej w porównaniu z początkiem XX wieku, kiedy odsetek osób chorujących na AZS wynosił zaledwie 1%. Dlaczego aktualnie alergia ta dotyczy tak dużej liczby osób?

 

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna skóry o zapalnym charakterze. Skłonność do atopii w dużej mierze jest uwarunkowana genetycznie, choć główna przyczyna, decydująca o jej wystąpieniu, w dalszym ciągu nie została poznana. Wpływ na wystąpienie AZS mają zależności pomiędzy istniejącym uszkodzeniem bariery skórnej, a czynnikami immunologicznymi, genetycznymi i środowiskowymi. 

 

AZS – fazy choroby

Alergia, jaką jest atopowe zapalenie skóry, w zależności od wieku nie zawsze wygląda tak samo, a zmiany mogą być zlokalizowane w różnych miejscach na ciele. Wyróżnia się 3 okresy, w których występuje choroba:

- postać niemowlęcą – zmiany zlokalizowane są na całym ciele, włącznie ze skórą głowy. Występuje od momentu narodzin do 2. roku życia;

- dziecięcą – obejmuje okres od 3. do około 11. roku życia. Zmiany pojawiają się na zgięciach stawowych, m.in. łokciowych, skokowych, podkolanowych czy nadgarstkowych;

- nastoletnią – dotyczy ona także osób dorosłych. Zmiany mogą występować na różnych częściach ciała, choć bardzo często pojawiają się na zewnętrznej stronie dłoni.

 

Przyczyny AZS

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dziedziczną, jednak o wiele większy wpływ na jej wystąpienie lub nawrót (nawet po wielu latach) mają czynniki środowiskowe i immunologiczne. Przyczyną AZS jest niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na niewielkie dawki antygenów. To z kolei skutkuje wzmożonym wytwarzaniem przeciwciał IgE, które są skierowane przeciwko alergenom. Do czynników drażniących można zaliczyć:

- alergeny pokarmowe;

- sierść zwierząt;

- pyłki roślin;

- zanieczyszczenia powietrza;

- wysoką i niską temperaturę oraz jej wahania;

- stres;

 - niektóre substancje drażniące, np. wełnę;

- wilgotność powietrza.

 

Objawy AZS

Choć objawy atopowego zapalenia skóry są dość charakterystyczne i stosunkowo trudno jest je przeoczyć, alergia ta często bywa mylona z innymi dermatozami. To niestety opóźnia rozpoczęcie prawidłowego leczenia, jak i zaostrza objawy samej choroby. Do najczęstszych symptomów AZS można zaliczyć:

- bardzo suchą skórę;

- zaczerwienienie;

- silny świąd, który powoduje potrzebę ciągłego drapania się (szczególnie w nocy lub w trakcie wysiłku fizycznego);

- rumień twarzy;

- tendencję do nawracających zakażeń bakteryjnych;

- nietolerancję wybranych pokarmów;

- nietolerancję wełny

- rogowacenie przymieszkowe (rybią łuskę);

- nawrotowe zapalenie spojówek;

- zaćmę;

- zaostrzenie zmian skórnych po wystąpieniu silnego stresu.

 

Skóra z AZS – pielęgnacja

Skóra alergiczna jest niezwykle wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację. Istnieje wiele substancji obecnych w wielu kosmetykach jak alkohol etylowy, SLS-y czy konserwanty, które mogą podrażniać atopową skórę i powodować zaostrzenie objawów lub nawet nawrót choroby. Stąd świadoma pielęgnacja odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Całkowite wyleczenie choroby niestety w dalszym ciągu nie jest możliwe, jednak sięgając po kosmetyki dedykowane skórze atopowej, alergicznej i wrażliwej, możemy zniwelować objawy i sprawić, że ta dermatoza przejdzie w stan uśpienia. W tej roli szczególnie dobrze sprawdzają się emolienty, które znajdziesz m.in w dermokosmetykach. 

 

--- artykuł promocyjny ----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie