UWAGA!

Brylantowy jubileusz II Liceum Ogólnokształcącego

 Elbląg, Uczniowiei II LO w roku szkolnym 1969-70
Uczniowiei II LO w roku szkolnym 1969-70 (fot. archiwum szkoły)

W tym roku jubileusz 75-lecia działalności świętować będzie najstarsza szkoła uruchomiona po II wojnie światowej – II Liceum Ogólnokształcące. Warto przypomnieć, że to także w ogóle najstarsza szkoła w Elblągu. Zachęcamy absolwentów do dzielenia się wspomnieniami z lat pobytu w murach II LO przy ulicy Królewieckiej. Zobacz też film.

Najwcześniejsze wieści o szkole, określonej jako "schola senatora", pochodzą z 1322 roku. Jednak właściwe dzieje „Szkoły”, której kontynuatorem jest II LO rozpoczynają się w roku 1535, kiedy to zostaje utworzona nowoczesna szkoła oparta na ideałach humanizmu renesansowego, a 29 września 1535 roku dochodzi do oficjalnego jej otwarcia. Jako że gimnazjum było pierwszym w Polsce Gimnazjum humanistycznym i protestanckim, a jego rektorem został wybitny literat i dramaturg Gnapheus, w szkole pragnęli uczyć się zarówno miejscowi studenci, jak i pochodzący z Prus Królewskich i Książęcych, a nawet z Litwy.

Najświetniejszy okres dziejów gimnazjum przypada na czasy dwóch rektorów o nazwisku Mylius – Jana oraz jego syna Michała. Pierwszy (z pochodzenia Czech) zajmował stanowisko rektora w latach 1597-1629, natomiast drugi kontynuował dzieło ojca przez następne 30 lat. Obok osiągnięć dydaktycznych ważnym wydarzeniem była budowa nowego gmachu gimnazjum na fundamentach dawnego Klasztoru Brygidek, który istnieje do dziś, aczkolwiek obecnie pełni on rolę muzeum miejskiego. Także, w 1601 roku powstała biblioteka gimnazjalna, systematycznie wzbogacana z funduszu Rady Miejskiej.

 

 

W drugiej połowie XVII wieku, wskutek wojen szwedzkich, nastąpił upadek miasta, a za nim i gimnazjum. Mimo tego szkoła pozostawała ośrodkiem życia kulturalnego. W latach 1644-1645 wykładał w gimnazjum, światowej sławy uczony, Jan Amos Komeński.

W roku 1882 wybudowano nowy gmach dla gimnazjum i jego biblioteki. To właśnie w tym gmachu położony jest jego spadkobierca – II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka. W 2017 roku szkoła uzyskała zezwolenie na uruchomienie klas dwujęzycznych, co doprowadziło do zmiany nazwy placówki na II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. 

  Elbląg, Szkolne tablo z 1964 r.
Szkolne tablo z 1964 r.

Zachęcamy niezliczone albo zliczone rzesze absolwentów do dzielenia się wspomnieniami z lat pobytu w murach II LO przy ulicy Królewieckiej . Przed brylantowym jubileuszem chcemy poznać te brylanty, którymi z pewnością są absolwenci „2 ogólniaka” i ich losy. Za pośrednictwem patrona medialnego, Elbląskiej Gazety Internetowej portEl, będziemy publikować zdjęcia z kronik szkoły oraz tabla. To zachęta do dzielenia się swoimi zdjęciami z lat szkolnych. Prosimy wysyłać ja na adres redakcja@portel.pl, w tytule maila prosimy wpisać "II LO".

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym obchodów 75-lecia II LO w Elblągu

Marek Nowosad, II LO

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie skończyłem tam co prawda liceum, ale 3 Gimnazjum. Te same mury i większość nauczycieli. Dobre wspomnienia i tęskni się do tamtych czasów. Brakuje tych ludzi. W tamtym czasie dzisiejszy budynek Urzędu Marszałkowskiego był jeszcze dodatkowym budynkiem szkoły i odbywały się tam niektóre lekcje. Pozdrawiam absolwentów 3 gimnazjum rocznik 2002-2005. Wychowawca Pani Wilk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Absolwent(2020-04-21)
 • Ku uwadze autora tekstu. Na początku artykułu brakuje istotnego określenia że to najstarsza szkoła, ale – ŚREDNIA – (uruchomiona 2.10.1945 roku), ponieważ bez tego dodatku – średnia – to najstarszą w ogóle szkołą uruchomioną po II wojnie światowej w Elblągu była Szkoła Podstawowa nr 1,która powstała 4.09.1945 roku w budynku obecnego I LO przy ul. Pocztowej 2,a następnie przeniesiona w 1959 roku do nowo wzniesionego budynku przy ul. I. Daszyńskiego 1,otrzymując 30.04.1964 roku aktualne do dzisiaj imię A. Mickiewicza. (CzeL)
 • Pozdrawiam absolwentów.
 • Rewelacyjne cztery lata. Same dobre wspomnienia. Pozdrawiam wszystkich Absolwentów :)
 • To moja szkoła. Bardzo miłe wspomnienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Mariusz Jarosz(2020-04-21)
 • Dzisiaj jedyna dobra szkoła w tym mieście.
 • Wspaniała szkoła i wspaniali nauczyciele-matura 95 r.
 • Nauczyciela od historii i WOS-u Pana Zygfryda. K. chyba nikt nigdy nie przebije :D U niego na lekcjach płakało się ze śmiechu. Niektóre akcje że znajomymi wspominamy do dzisiaj. Ciekawe czy tam uczy jeszcze? Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  Absolwent_2006r.(2020-04-21)
 • w latach 70 tych II LO skladalo się z trzech budynków : 1/ glownego z dwoma piętrami : drugim i trzecim, bo parter i pierwsze zajmowalo żeńskie Liceum Pedagogiczne 2/ sali gimnastycznej, 3/ oraz tzw Kamczatki - ostatnio Urzędu Marszalkowskiego. Dyrektorem w latach 1970 - 1974 byli Panowie Sztuba - historyk, oraz P. Przybycień - fizyk. Wszyscy nauczyciele w tamtych czasach byli swietnymi fachowcami. i osobowosciami. Trójka z niemieckiego oznaczala, że byłeś potem na studiach w czolowce z tego języka. Niezapomniane były zajęcia plastyczne z panem Tomankiem, który zaczynał lekcje od słów - Szanowne zbiegowisko. Również geografia, czy astronomia z Panią Wrodecka byly inne od innych. W tamtych czasach byly tylko dwa ogólniaki i chyba nie trzeba bylo więcej, bo i dostanie na studia nie bylo takie proste, jak dziś, bo uczelni w kraju bylo wielokrotnie mniej niż dziś. O dziwo, a może nie większość absolwentow pozniejszych studiow omijala z daleka upartyjnione stanowiska w okresie 1979- 1989,często zasilając szeregi tworzącej się w czasach Gierka - Prywatnej inicjatywy
 • proponuję zacząć z tą historią szkoły od Cycerona, a co tam tylko rok 1500.. ., ot tyle w temacie
 • @belfer - po co się rozdrabniać, szkoła w Elblagu filią akademii Cycerona,
 • Pan Romanem uczył J. Niemieckiego. Ktoś się chyba pomylił !
Reklama