UWAGA!

„Dobrze jest rozpocząć rok akademicki w sposób stacjonarny”

 Elbląg, „Dobrze jest rozpocząć rok akademicki w sposób stacjonarny”
Fot. Michał Skroboszewski

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu rozpoczęła kolejny rok akademicki. Inaugurację poprzedziło podpisanie porozumienia o współpracy PWSZ z Rządowym Centrum Legislacji. Zobacz zdjęcia.

Jak informuje PWSZ, przedmiotem porozumienia jest "współpraca partnerska w zakresie działalności dydaktycznej i rozwojowej oraz działalności naukowej i badawczej, a także realizacji wspólnych projektów z zakresu tematyki techniki prawodawczej i praktyki legislacyjnej". Studenci mają mieć też możliwość odbywania stażów i praktyk w RCL, porozumienie zakłada organizowanie szkoleń dla pracowników PWSZ w zakresie techniki prawodawczej i praktyki legislacyjnej.

- Czuję się wyróżniony, że mogę podpisać porozumienie z uczelnią w mieście, z którego pochodzę – mówił prezes RCL, dr Krzysztof Szczucki.

- Rozpoczynamy 23. rok akademicki w historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu - mówił podczas uroczystości dr inż. Jarosław Niedojadło, rektor PWSZ Elblągu. Przypomniał o realizowanych w PWSZ projektach, takich jak Centrum Kompetencji Społecznych czy IV edycji Startup House, inicjatywie mającej na celu pomoc młodym przedsiębiorstwom. Rektor mówił także o otwieraniu nowych kierunków technicznych. Odniósł się też do podpisanego dziś z Rządowym Centrum Legislacji porozumienia.

- Jest to dla nas cenna współpraca, szczególnie w kontekście kształconych w uczelni kadr administracji – podkreślał rektor.

- Warmia i Mazury jest w kręgu zainteresowań inwestorów rodzimych i zagranicznych i zawsze w tych kontaktach jest pytanie o kadry - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, w odniesieniu do roli PWSZ w kształtowaniu takich kadr w regionie.

  Elbląg, Podpisanie umowy z Rządowym Centrum Legislacji.
Podpisanie umowy z Rządowym Centrum Legislacji. Fot. TB

- Inauguracja to swoiste zameldowanie, że uczelnia jest gotowa rozpocząć nauczanie - zaznaczył Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. W imieniu elbląskiego samorządu życzył pracownikom i studentom PWSZ pomyślności w nowym roku akademickim. - Szeroka działalność (PWSZ – dop. red.) ma również swoje odniesienie do społeczności lokalnej i sprzyja rozwojowi naszego miasta i regionu – podkreślał.

Obecny na inauguracji rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dr hab. Jerzy Przyborowski, mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed instytucjami szkolnictwa wyższego

- Powinniśmy być wierni tym ideałom, które są z tymi instytucjami związane. Mamy jednak do czynienia, szczególnie w ostatnim czasie, z bardzo niepokojącym i rozszerzającym zjawiskiem. Mianowicie podważa się opinie naukowców, podważa się opinie ekspertów, zastępuje się je jakimiś, przepraszam za słowo, idiotyzmami pseudoekspertów. Głosi się też i rozszerza teorie, które mają zastąpić myśl naukową i osiągnięcia naukowe – podkreślił. Mówił w tym kontekście m. in. o braku odpowiedzialności społecznej i szczepieniach.

Dwoje pracowników PWSZ otrzymało ministerialne odznaczenie, jakim są Medale Komisji Edukacji Narodowej. Przyznano je dr Oldze Filaszkiewicz i dr. Robertowi Fidytkowi "za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania”. W czasie uroczystości pracownikom naukowym i administracyjnym PWSZ przyznano również nagrody rektorskie.

„Pierwszoroczniaków” witała Julia Socha, przewodnicząca Rady Studentów PWSZ.

- Dobrze jest rozpocząć rok akademicki w sposób stacjonarny – podkreślała. - Cieszę się, że będziecie mogli w sposób bezpośredni poznać naszych wykładowców i uczelnię – dodała. - Mam nadzieję, że okres studiów będzie kojarzyć się wam z samorealizacją, rozrywką, a także z tworzeniem więzi, które mogą przerodzić się we wspaniałe znajomości na lata.

Zgodnie z akademicką tradycją, nowi studenci złożyli ślubowanie, zabrzmiał też śpiew „Gaudeamus igitur”. Wykład inauguracyjny przypadł w udziale dr. Krzysztofowi Szczuckiemu. Prezes Rządowego Centrum Legislacji swoje wystąpienie oparł o sentencje: „Wszelkie prawo powinno być stanowione ze względu na człowieka” i „Sprawiedliwość jest trwałą i niewzruszoną, aby oddać każdemu, co mu się należy”.

Jak podkreślił w czasie uroczystości rektor PWSZ, nowy rok akademicki rozpoczyna ponad 1200 studentów. Zajęcia mają odbywać się w trybie stacjonarnym, z podwyższonymi wymogami sanitarnymi.

- Nie wiemy jak rozwinie się pandemia, jednak jesteśmy technicznie i organizacyjnie przygotowani do przejścia w tryb hybrydowego nauczania - zaznaczył dr inż. Jarosław Niedojadło.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama