UWAGA!

Elbląskie szkoły daleko...

 Elbląg, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka zajmuje miejsce pod koniec drugiej setki rankingu w kraju
I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka zajmuje miejsce pod koniec drugiej setki rankingu w kraju (fot. Anna Dembińska)

Miesięcznik „Perspektywy“ opublikował już 24. ranking liceów i techników. Elbląskie szkoły są w tym zestawieniu daleko, choć cieszy wiele przypadków awansu w rankingu w porównaniu z poprzednim rokiem.

W rankingu liceów zwyciężyło warszawskie XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. W śród techników triumfowało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W województwie warmińsko - mazurskim najlepszym liceum wg Perspektyw jest XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie; na czele techników znajduje się olsztyńskie Technikum nr 7.

Elbląskie licea znajdziemy dopiero w drugiej setce rankingu. W zasadzie to jedno liceum - na 191. miejscu sklasyfikowano II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka. W poprzednim rankingu to również liceum przy ul. Królewieckiej było najlepszą szkołą w Elblągu, ale wówczas uplasowało się na 170. miejscu. W województwie warmińsko - mazurskim „dwójka“ uplasowała się na czwartym miejscu; poprzednio na 6. miejscu.

Potem jest długa przerwa... I na 424. pozycji odnajdujemy I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. I to wszystko jeżeli chodzi o pierwsze 500 w Polsce. W pierwszej 50-tce liceów z naszego województwa znalazły się jeszcze: I LO im. Juliusza Słowackiego (11.), Liceum Ogólnopolskie Zakonu Pijarów (20; 624 w Polsce) oraz III LO im Jana Pawła II (29.; 778 w Polsce). W porównaniu z poprzednim rankingiem wojewódzkim „brakuje“ Szkoły Muzycznej II stopnia oraz Niepublicznego LO Regent z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Najlepszym wg „Perspektyw“ technikum w Elblągu jest Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych, które zostało sklasyfikowane na 118. miejscu w Polsce (w województwie na drugim miejscu). I to jedyny elbląski „rodzynek“ w krajowym zestawieniu obejmujących „pierwsze“ 300 szkół tego typu. W ubiegłym roku "Mechanik" sklasyfikowano na 194. pozycji. W pierwszej pięćdziesiąt województwa warmińsko - mazurskiego sklasyfikowano jeszcze Technikum im. Flagi Polskiej w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących (16. miejsce w województwie i 465. w Polsce), Technikum w Zespole Szkół Gospodarczych (30.), w Zespole Szkół Technicznych), w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług (38.) oraz w Zespole Szkół Techniczno - Informatycznych (47.)

Ranking liceów został stworzony na podstawie sukcesów uczniów w olimpiadach (25 proc.), wyników matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych (45. proc.). Pod uwagę wzięto licea, w których do matury w 2021 r. podeszło minimum 12 uczniów bez szkół specjalnych i dla dorosłych). W przypadku techników brano pod uwagę jeszcze wyniki egzaminu z przedmiotów zawodowych. Poszczególne kryteria miały następującą wagę: olimpiady - 20 proc., matura z przedmiotów obowiązkowych - 20 proc., matura z przedmiotów dodatkowych - 30 proc., egzamin zawodowy - 30 proc.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I niby o czym to świadczy? Że nasze dzieci są już tylko do utylizacji? Nic nie osiagną? Co to za bzdurne rankingi? Naćpana warszawka rządzi.
 • A te rankingi do czegoś są potrzebne?
 • RobertKoliński Proszę mnie poprawić jeśli - wyjątkowo - nie mam racji, ale czy ta krajowa hierarchia poziomu nauczania elbląskich szkół średnich nie koreluje aby (odwrotnie proporcjonalnie)chęcią organizowania kapitalistycznych balów studniówkowych w pandemii przez władze szkół, z "sukcesami"ich dyrekcji w tymże rankingu? #SzczypmySię! #SocRev 🚩 Hashtagi: #zdrowie, #nauka, #socjalizm, #OdpornoscTowGrupowa
 • Ciekawe jakie kryteria były brane w tym rankingu?
 • Za każdym rankingiem ktoś stoi i często te rankingi odzwierciedlają sympatie. Nie zagłębiałem się w to kto przygotowuje ten konkretny dla "perspektyw"ale wiem że np kaczyński został uznany najgorszym politykiem w Polsce a jednocześnie w innym rankingu został człowiekiem roku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  Gienio(2022-01-13)
 • @RobertKoliński - Tak Cię czytam i coraz bardziej utwierdzam się w poglądzie, że zapadasz się umysłowo (umysłowa implozja)chłopie. Weź człowieku pójdź do lekarza i koniecznie zmień te obecne leki, koniecznie.
 • Żenujący artykuł. Typowe małomiasteczkowe malkontenctwo. Dwójka to od lat Złote Liceum (należy do złotych, najlepszych liceów w Polsce)- trzyma poziom, niezależnie od trudności. TM to Złote Technikum. Gratuluję tym szkołom, to wynik naprawdę ciężkiej rzetelnej pracy dyrekcji, nauczycieli i uczniów. Jakie ma znaczenie kilka miejsc w rankingu w tę lub w drugą stronę - to tylko liczby. Te szkoły nie uczestniczą w zawodach. Uczniowie mają uzyskiwać najlepsze wyniki na miarę swoich możliwości, maja prawo do gorszych dni i potknięć. Szkoła ma dać poczucie stabilizacji, dawać gwarancję dobrej edukacji, ma trzymać poziom. To są złote - najlepsze szkoły w Polsce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25
  11
  gratuluję II LO(2022-01-13)
 • Lecz intensywne uśrednowiecznanie dzieci na lekcjach religii w szkołach, nauka zabobonów ciemnoty i zacofania jest na nader wysokim poziomie.
 • Tak po prawdzie to tylko ZSM liczy się w rankingu. A gdzie ten dziwoląg / SSP nr 3,MOS i IV LO /, czy jeszcze będzie ktoś tam chciał się uczyć?
 • @RobertKoliński - Nie wiem co bierzesz, ale to chyba nie jest na receptę.
 • RobertKoliński Już niedługo:)[Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm zajmie się naszą ustawą! Czego będzie dotyczyć? Możliwości uprawy konopi na potrzeby farmaceutyczne! W tym momencie marihuanę medyczną sprowadzamy dla polskich pacjentów z zagranicy, głównie z Kanady i z Izraela. Co umożliwi nasza ustawa? 🌿 stały i bezpieczny dostęp dla polskich pacjentów do marihuany medycznej, 🌿 otwarcie nowej gałęzi w polskim rolnictwie, 🌿 refundację medycznej marihuany, 🌿 wprowadzenie zajęć na studiach medycznych, aby lekarze byli świadomi możliwości leczenia medyczną marihuaną, 🌿 ustalenie poziomu stężenia THC we krwi dla kierujących. ] #lewica, #SocRev, #przyszłość, #RiGCz 🚩 #LegalizeIt! Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
 • @RobertKoliński - To może przypomni nam swoje jakieś sukcesy wszechstronie utalentowany lewaku.
Reklama