UWAGA!

Teraz ja - Święta... i już po...

 Elbląg, Święta... i już po...
fot. nadesłana

Mimo, że wielu Elblążan uznaje miasto za biedne, rozpoczął się szturm na sklepy sprzedające nie tylko tradycyjne świąteczne artykuły spożywcze o niewielkiej zawartości mięsa w mięsie, ale i Bożonarodzeniową chińską tandetę...

Parkingi przed sklepami są pełne, a pseudo inwalidów więcej niż miejsc dla nich przeznaczonych. Zakończył się także sympatyczny jarmark na Starówce, który dał wyraz tych tradycyjnych świąt. Rozdawano opłatek z zacnych elbląskich rąk, serwowano za " frico" posiłek regeneracyjny i sprzedawano wiktuały, także z Litwy, która mimo animozji politycznych reprezentowana była przez przychylnych nam obywateli tego państwa.. Przeczy to jednak przekonaniu o materialnej sytuacji mieszczan .Pewnie odezwą się głosy, że w Elblągu pensje są marne, niższe niż w EU i w Polsce. Zgoda, ale w EU nikt tak bezrozumnie, nie wydaje 100 proc. dochodów miesięcznych na święta Bożego Narodzenia, które trwają kilka dni. Dopełnieniem są sterty, jak zwykle nie trafionych, prezentów pod choinkę, z którymi nie wiadomo, co robić jeśli nie będzie ich można zwrócić.
       Czy można to zmienić? Myślę, że w temacie prezentów tak. Są kraje w EU, w których jedna osoba kupuje jeden prezent dla wszystkich, bez dedykacji, oczywiście niewielkiej wartości (ok. 30- 50 zł). Potem pełniący honory św. Mikołaja otwiera prezent i osoby deklarują się czy ten prezent komuś odpowiada. A co się stanie, gdy nikt nie będzie na niego reflektował? Tu ciśnie się analogicznie znana teza facecjonisty Fischera: Co zrobić żeby w Polsce było lepiej? Trzeba rozwalić 70 tys. Polaków. A co zrobić jak się tylu nie znajdzie? Trzeba dobrać z uczciwych. W przypadku nietrafionego prezentu, ofiarodawca bierze ten prezent dla siebie... i po temacie.
       Jeśli chodzi o drugie zagadnienie, tj. świątecznego obżarstwa - to sprawa niestety nie jest tylko prywatną, ale i narodową. Już lekarze od otyłości, cukrzycy, zawałów, wylewów , podagry i rehabilitacji zacierają ręce, gdyż w 2013 r. przybędzie im pacjentów, czego w tam przypadku im nie życzę... a grabarzom w szczególności.
       Wesołych Świat i do zobaczenia w Elblągu w Nowym Roku.
      
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
2.7 3 12

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Fajne. .. dodałabym jeszcze stres, wyrzuty sumienia, że za dużo wydaliśmy, kłótnie małżonków i dzieci, że za mało pomagają, ale może o to chodzi. .. Mnie coraz bardziej marzą się święta na wyjeździe w chacie z kominkiem, przy pajdzie chleba, śledzia no i może grzańca, ale chyba się po prostu starzeję. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kazimiera(2012-12-17)
 • Droga Kaziu z tym starzeniem to niekoniecznie, nie niekoniecznie. To tylko melancholia. Na szczęście. Wesołych Świąt.
 • w ue zarabia się wystarczająco dobrze, jedzenie jest można powiedzieć darmowe i dlatego nie wydaje się 100 procent wynagrodzenia na kilkudniowe święta, ja przyjeżdżając na święta wiozę pełne torby słodyczy bo w lidlu w niemczech jest taniej jak u nas w elblągu no i moje wynagrodzenie jest kilkakrotnie wyższe jak ludzi którzy pracują w polsce
 • Bzdety, bzdety, bzdety. .. . Zbawca Narodu się znalazł.
 • Ludzie się "wystawiają"żeby móc przynajmniej na chwile zapomnieć o codziennej biedzie. Życzę wszystkim Wesołych Rodzinnych Świąt.
 • Kazimiero, za 1500 zł możesz na tydzień jechać do Egiptu ( all iclusiv), gdzie sympatyczny kelner przyniesie Ci do leżaka kolorowego drinka, zagada i nie tylko. ..
 • Mogłbys słąwek dac spokój z narzekaniem przed świetami chociaż.
 • DO REDAKCJI! Nie życzę sobie aby ktoś cytował zbrodniarza wojennego na łamach gazety dostępnej dla wszystkich, szczególnie w okresie przed świątecznym. Jeżeli autor jest ateistą lub co gorsza nazistą- niech wylewa swe poglądy w domu. Przypomne, że manifestowanie poglądów nazistowskich jest KARANE. '' Fischer, jako gubernator dystryktu warszawskiego, dopuścił się licznych zbrodni na ludności zarówno żydowskiej, jak i polskiej. Wydał m. in. zarządzenie o utworzeniu getta warszawskiego i inne zarządzenia dyskryminujące Żydów. Brał udział także w likwidacji samego getta. Jest współodpowiedzialny za terror stosowany wobec cywilnej ludności polskiej, w tym za masowe egzekucje, łapanki i deportacje robotników przymusowych do Rzeszy. ''
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Patriot(2012-12-19)
 • O rany, co za stek narzekań. .. Wiecznie niezadowolony. .. wszystko źle. .. tacy ludzie powinni mieć zakaz wypowiadania się chociaż przed świętami, żeby nie psuć klimatu! I do tego kiepsko napisane, ciężko się czyta, brak w tym spójności
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ja lubię święta(2012-12-19)
 • Co ten autor pier. .. .. , Polacy to oszczędny Naród co zostanie ze Świąt zjemy w Sylwestra, co do prezentów może dostał(a) nowe żelazko lub inny odkurzacz i tyle goryczy, a ja tam lubię smak świątecznych potraw popijanych %-tami, kolędy też ok!Porządki, spotkanie z rodziną bezcenne nie trafiony prezent zawsze można sprzedać na portalu lub innym alegroszu!Dla autora tego tekstu gromkie wypier. .. .. !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kolekcjoner smaków piwa!(2012-12-28)
 • Jeśli stał Pan w sklepie i widział jak ktoś płacił za zakupy jak to Pan ujął "100 proc. dochodów miesięcznych" to może porównał Pan do swoich dochodów, trzeba było zapytać tego klienta czy to jest jego 100% dochodów. Całe nieporozumienie wynika z tego że dużo rodaków z zagranicy przyjechało na święta, nie zwrócimy uwagi na mieszkańca który zrobi zakupy 50-100 zł ale na pewno przyciągnie wzrok osoba co wyda 500-1000 zł co przy zarobkach zagranicznych nie jest wielką kwotą. Od lat pracujący zagranicą mieszkańcy Elbląga utrzymują swoje rodziny, (chwała im za to) przynosząc przy tym dochód miastu ale za obecnej władzy mówi się tylko o obywatelach z wschodu którzy wyciągną nas z kryzysu przywożąc paliwo w baku i robiąc zakupy z jego sprzedaży w Biedronce. Polacy! Nie dajmy nikomu zmieniać naszej tradycji święta są po to by dawać prezenty, jeść i pić, nie będą nam inni tradycji zmieniać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2012-12-28)
 • ups "robiąc zakupy z jego sprzedaży w Biedronce" robiąc zakup w Biedronce z jego sprzedaży
Reklama