UWAGA!

11 kwietnia - Dzień Radia

Elbląg, w Elblągu, najpopularniejszym radiem lokalnym jest Radio El
w Elblągu, najpopularniejszym radiem lokalnym jest Radio El

Dzień Radia upamiętnia, jak dużą wartość w naszym życiu odgrywa radio. Obok telewizji to najważniejszy element czwartej władzy. Ma wpływ na nasze opinie i szybko przekazuje informację. W tym dniu warto sobie przypomnieć, co wiemy i pamiętamy o tym wynalazku techniki.

Radio jest dziedziną techniki zajmującą się przekazywaniem wiadomości na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych. Za wynalazcę radia uważa się powszechnie syna włoskiego kupca z Lombardii Guglielmo Marconiego, który doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych rozpoczął w roku 1894. Pracując w amatorskich warunkach, we wrześniu 1895 r. uzyskał łączność radiową na odległość 1 kilometra. Nie widząc zainteresowania swoim wynalazkiem we Włoszech, w lutym 1896 r. wyjechał do Anglii, gdzie z pomocą krewnych ze strony matki trafił do naczelnego inżyniera Poczty Brytyjskiej. 27 lipca 1896 r. sprzęt nadawczy zainstalowano na dachu Poczty Głównej w Londynie, a odbiornik z drukarką Morse'a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku. Guglielmo operował kluczem telegraficznym, a widzowie przy drukarce odczytywali przekazywany tekst. Zdarzenie to uznane zostało za pierwszą publiczną próbę radia. W roku 1899 odbyła się próba przekazu sygnału przez kanał La Manche, a w roku 1901 udało się przekazać wiadomość przez Ocean Atlantycki - z Kanady do Anglii.
     Konkurentem do tytułu wynalazcy jest także rosyjski fizyk Aleksander Popow, który 7 maja 1895 r. w czasie posiedzenia Rosyjskiego Towarzystwa Fizyko-Chemicznego w Petersburgu przedstawił pracę pt. „O stosunku proszków metalowych do drgań elektrycznych" i po raz pierwszy przedstawił publicznie przyrząd do wykrywania i rejestracji drgań elektrycznych. 24 marca 1896 r. udało się Popowowi nawiązać łączność radiową i przekazać telegraficznie znaki na odległość ok. 250 metrów.
     Warto wspomnieć, że radio służyło początkowo do przekazywania znaków alfabetu Morse'a, a dopiero później dźwięku.
     Słowo radio ma obecnie kilka znaczeń, z których najczęściej spotykane, to:
     - radiofonia, czyli system rozpowszechniania drogą radiową publicznie dostępnych audycji
     - radio jako instytucja opracowująca i nadająca własny program radiowy, która dysponuje własnym studiem, aparaturą do rejestracji i obróbki dźwięku oraz nadajnikiem
     - radioodbiornik, czyli urządzenie umożliwiające odbiór i odsłuchiwanie audycji radiowych
     - radiostacja, radiotelefon, czyli urządzenie służące do prowadzenia łączności radiowej, jak np. zdobywające ponownie popularność CB Radio.
     Na świecie pierwsza regularna stacja radiofoniczna zaczęła nadawać 2 listopada 1920 r. w Pittsburghu (USA). W Europie pierwsze odezwało się radio w Moskwie, co nastąpiło 22 marca 1922 r. Rozwój radiofonii w Polsce był opóźniony w stosunku do innych krajów europejskich, gdyż lata dwudzieste XX w. były dla Polski czasem odbudowy struktur państwowych i gospodarki po okresie zaborów i wojny.
     Zanim 18 kwietnia 1926 r. powstała polska radiofonia, wcześniej, bo 4 listopada 1918 r. przejęta od zaborców wojskowa stacja radiotelegraficzna w Krakowie nadała pierwsze radiogramy w języku polskim. 19 listopada 1918 r. nastąpiło też przejęcie stacji warszawskiej, która mieściła się w Cytadeli. To stąd drogą radiową przesłano komunikat do Paryża, oznajmiający powstanie niepodległego państwa polskiego. 6 stycznia 1919 r. nastąpiło przejęcie stacji w Poznaniu, która prowadziła korespondencję z zagranicą. Wszystkie wspomniane radiostacje pracowały na falach długich, komunikując się wyłącznie za pomocą telegrafii.
     10 sierpnia 1921 r. rozpoczęła w Polsce działalność cywilna służba radiokomunikacyjna, a w 1923 r. w Warszawie przy ul. Narbutta 29 powstało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, które odpowiadało za wytwarzanie odbiorników i podzespołów radiowych. Co ciekawe, zanim w Polsce pojawiły się pierwsze stacje nadawcze, polscy konstruktorzy budowali już odbiorniki radiowe. Do najbardziej znanych należał inż. Stefan Janczarski, który opracował tani, jednolampowy odbiornik, który był później produkowany przez Polskie Zakłady Radiotechniczne w Warszawie.
     Krokiem naprzód było ogłoszenie 3 czerwca 1924 w Dzienniku Ustaw R.P. ustawy sejmowej z 8 kwietnia 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie, która obejmowała również radiotelegrafię i radiotelefonię. Rozporządzenie dotyczące ustawy ustaliło opłaty abonamentowe oraz określiło warunki dotyczące produkcji i sprzedaży sprzętu radiowego. Ustawa ta pozwalała osobom fizycznym i prawnym ubiegać się o koncesję na zakładanie i eksploatację urządzeń radiotelefonicznych.
     1 lutego 1925 r. punktualnie o godz. 18. zainaugurowano program radiowy, który początkowo trwał 1 godzinę (od 18 do 19). 18 sierpnia 1925 r. koncesję na budowę i eksploatację urządzeń radiofonicznych na terenie Rzeczypospolitej otrzymała Spółka z o.o. „Polskie Radio”, która 18 kwietnia 1926 r. o godz. 17 rozpoczęła oficjalne nadawanie. W kolejnych latach nastąpiło uruchomienie stacji nadawczych w: Krakowie (1927), Poznaniu (1927), Katowicach (1927), Łodzi (1930) i Toruniu (1935).
     Obecnie, dzięki postępowi technicznemu i szerokiej dostępności zarówno do odbiorników radiowych, jak i pasm nadawczych, w naszym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt mniejszych i większych stacji radiowych. Największe to: RMF FM, Radio ZET, PR. W naszym regionie nadają m.in. Radio El, Radio Olsztyn, Radio Wama.
     Jeśli znacie ciekawe małe rozgłośnie, możecie dopisywać je w części „…a moim zdaniem”.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dziękuję za pozwolenie, mk; ) Swoją drogą, nie cenię sobie Radia El za prywatę, którą uprawia. .. .(to temat na dłuższą dyskusję) Za to pozdrawiam najserdeczniej Witka Wernera, założyciela i Dobrego Ducha tego radia:)
 • Radio El powinno świętować 1 kwietnia w prima aprilis.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  farmer(2008-04-11)
 • W takim razie wszystkiego najlepszego dla elbląskich radiowców. Życzę wytrwałości i wielu sponsorów. Niestety, bez kasy nic się nie da zrobić w tej materii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  życzliwa(2008-04-11)
 • ostatni dzien radia powinno chyba być?
 • Fajne jest radio w Tczewie: www. radiofabryka. pl :) muzyka młodzieżowa, alternatywna, informacje lokalnej i różne konkursy, warto wspomnieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  100krotka(2008-04-11)
 • Radio EL było świetną i gigantyczną fabryką doskonałych pomysłów i genialnym magnesem dla dziesiątek (jeśli nie setek) tysięcy słuchaczy. Tak BYŁO. Ale z czasem reklamodawcy zaczęli się wycofywać. Dlaczego? Dlatego, że propozycje programowe stawały się coraz nudniejsze i nikt nie chciał w nie inwestować. Pieniądze w Elblągu są. I to każdy wie. Fimry chętnie wejdą w reklamę i sponsoring. No, ale jeśli nie lubi się i nie szanuje się szefostwa, to tych pieniędzy nie będzie. NIe będzie programów, nie będzie dziennikarzy, nie będzie magnesu i poszanowania ze strony słuchacza. Strasznie szkoda, że radio pada, bo o tym fakcie wiadomo już od jakiegoś czasu. Zaprzepaszczono wiele talentów i wiele świetnych pomysłów. W końcu przez Radio EL przewinęły się dziesiątki osób. Szkoda. No, ale jak się nie szanuje, to się nie jest szanowanym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szkoda mi radia(2008-04-11)
 • "w Elblągu, najpopularniejszym radiem lokalnym jest Radio El" To są jakieś inne lokalne w Elblągu rogłośnie ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kitiKat(2008-04-11)
 • "Warto wspomnieć, że radio służyło początkowo do przekazywania znaków alfabetu Morse'a, a dopiero później dźwięku. " A znaki alfabetu Morse'a w jaki sposób przekazywano jeśli nie dźwiękiem???
Reklama