UWAGA!

18 marca - Międzynarodowy Dzień słońca

Z inicjatywy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA 18 marca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Słońca. Jest on obchodzony także w Polsce, która za sprawą wybitnych naukowców ma zarówno tradycje, jak i duże osiągnięcia w dziedzinie badań heliofizycznych.

W czasach globalnego ocieplenia kuli ziemskiej i narastających gwałtownych zmian klimatycznych koniecznością stało się uświadamianie społeczeństwu zagrożeń dla Ziemi, które powodowane są zakłóceniami na Słońcu. Powiększeniu wiedzy o Słońcu oraz jego wpływach na ziemską jonosferę i magnetosferę służyć ma właśnie obchodzony 18 marca Międzynarodowy Dzień Słońca.
     Warto w tym dniu wspomnieć, że nasz kraj uczestniczy w naukowym programie „Koronas”, który obejmuje satelitarne badania Słońca. Na satelicie Koronas F znajdują się dwa polskie przyrządy: Resik i Diogenes, które służą do badania rozbłysków w koronie słonecznej i różnorodności składu chemicznego tej centralnej gwiazdy Układu Słonecznego, wokół której krąży też Ziemia.
     Celem polskich badaczy jest dokładniejsze rozpoznanie procesów prowadzących do powstawania rozbłysków i wydzielania energii w koronie Słońca, co pozwoli na lepsze prognozowanie tzw. kosmicznej pogody.
     Na Ziemi wyładowania słoneczne powodują zakłócenia łączności radiowej i systemów nawigacyjnych. Wywołują także liczne awarie linii elektrycznych i telekomunikacyjnych, toteż dokładne prognozy pogody kosmicznej pozwoliłyby ostrzegać odpowiednie służby o burzach magnetycznych, powodujących m.in. zakłócenia łączności radiowej.
     Poza tym nawet laik w dziedzinie astronomicznej wie, że Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi. Energia ta potrzebna jest do życia wszystkim żywym organizmom - również ludziom, na których brak „świetlistego ciepła” wpływa przygnębiająco. I nie są w stanie tego zmienić nawet najbardziej opalające kremiki… niestety…
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama