UWAGA!

52 miliony euro dla Elbląga i okolic

 Elbląg, Marcin Kuchciński i Michał Missan
Marcin Kuchciński i Michał Missan (fot. Anna Dembińska)

Tyle pieniędzy trafi na różnego rodzaju projekty, także inwestycje, do 2027 roku z tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To środki dedykowane Elblągowi i ościennym gminom, które będą wydane na usługi społeczne, termomodernizację, efektywność energetyczną czy infrastrukturę edukacyjną.

Umowę dotyczącą realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (należą do niego miasto Elbląg, gmina wiejska Elbląg, a także gminy: Markusy, Pasłęk, Milejewo, Młynary, Tolkmicko i Gronowo Elbląskie) marszałek województwa podpisał w piątek. Dotyczy dedykowanych na potrzeby tego obszaru specjalnej puli środków, które samorządy będą mogły wydać na wybrane projekty do 2027 roku.

- W poprzedniej perspektywie finansowej w latach 2014-2021 na ZIT przeznaczonych było 36 mln euro. Wspólnie z Zarządem Województwa zdecydowaliśmy o zwiększeniu tej kwoty do prawie 52 mln euro. To da olbrzymi impuls zarówno Elblągowi jak i otaczającym go gminom – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

- W ciągu miesiąca ogłosimy harmonogram konkursów, w których będzie przyznawane dofinansowanie w kilku kategoriach. Na infrastrukturę edukacyjną mamy 4 mln euro, na usługi społeczne - 13,7 mln euro, na efektywność energetyczną - 20 mln euro i mobilność miejska, na którą mamy 12,6 mln euro. Tu chciałem podkreślić, że zakup tramwajów za 150 mln złotych będzie finansowany z programu Polska Wschodnia, a z mobilności będziemy uzupełniali drobniejsze inwestycje dotyczące tramwajów – mówi Michał Missan, prezydent Elbląga.

Jeśli chodzi o inwestycje z ZIT, to – jak zapowiedział Michał Missan – Elbląg będzie startował w konkursach dotyczących poprawy energetyczności budynków użyteczności publicznej, inwestycji w tramwaje, termomodernizacji szkół, poprawy dostępu do nich „dla osób ze specjalnymi potrzebami”.

Dodajmy, że w województwie warmińskim oprócz ZIT Elbląg działają także ZIT Olsztyn i Ełk. W sumie tą drogą zostaną rozdzielone ponad 143 mln euro. Na elbląski - prawie 52 mln, na olsztyński (Olsztyn i przyległe gminy) - ponad 72 mln euro, na ełcki - prawie 20 mln euro.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To tylko niewiele ponad 200 mln zł na kilka lat i na całe byłe województwo. SKANDAL !!!!! Tylko tyle kosztowało wybudowanie oczyszczalni ścieków przez Wodociągi.
 • Brawo prezydent Missan, brawo PO.
 • Zobaczymy na co przeznacza te euro???? Narazie ogólnikowo... Hashtagi: #Nowatkowskimaciej@wp.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  13
  Elblaag(2024-05-10)
 • Czyli w sumie dojdzie do przemiału pieniędzy, z których nie będzie żadnej wartości dodanej. Termomodernizacja budynków urzędów i szkół, tramwaje byle jakie i z dziadoskiego Modertransu. Pieniądze pójdą w wyrywanie szyn i kładzenie ich w tym samym miejscu. I ile by tych pieniędzy nie przemielono ani miasto się nie zmieni, ani nie powstaną żadne reprezentacyjne budynki, ani nie przyjdą tutaj dobrze płacący i przestrzegający prawa pracy inwestorzy. , ani nowego stadionu. Krotko mówiąc stary układ, po staremu. Kupa szmalu psu w d. A miasto dalej będzie wyglądało jak w połowie lat 90tych.
 • Panie Missam niech pan zrobi porządek z betonem zkm. Odwołać i publicznie rozliczyć to jedyne wyjście na tych szkodników Elbląga.
 • Te agitacje gadki do ludu, czarna wołga-:)))
 • Nas jako mieszkańców już nie interesuje ile milionów zostanie zmarnowane, bo Słonina nie takie pieniądze marnotrawil. Nas interesuje co my, mieszkańcy, będziemy z tego mieli?
 • Teraz Elbląg będzie stolicą Olsztyna-:))))
 • Sama umowa nie znaczy nic, bo to tylko papier, a papier przyjmie wszystko, z umowami bywa różnie, czekamy na efekty tych milionów ????!! I wtedy napiszcie o sukcesie
 • Zobaczmy ile dostanie olsztyn i zobaczymy, że dołujemy. Bo złodzieje z olsztyna doją całe województwo...
 • Dziwne że XXI wiek, tyle możliwości do rozwoju człowieka, a ciągle to samo. Zero myślenia, niemieckie media zrobiły z nas upośledzonych na tienciovy ł a d
 • Rozliczyć najpierw miliony na inwestycję w EPEC, która to niestety nie może być ukończona i z czyjej winy. Takie chwalenie się, ze oto mamy to jeszcze nic nie wróży, Mamy właśnie przykład EPEC też dostaliśmy i co? Najpierw niech podzielą i niech ta kasa trafi na konto dopiero się chwalić i fotografować.
Reklama