UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

65. rocznica likwidacji getta w Łodzi.

Elbląg, Fragment księgi ewidencyjnej z transportów ludności żydowskiej.
Fragment księgi ewidencyjnej z transportów ludności żydowskiej.

W tym roku przypada 65. rocznica likwidacji getta w Łodzi. Jednym z obozów koncentracyjnych, w którym osadzeni zostali Żydzi, mieszkańcy łódzkiego, getta był obóz koncentracyjny Stutthof.

- W 1944 r., od końca czerwca do końca grudnia, w KL Stutthof osadzono łącznie ok. 49 tys. Żydów, obywateli całej okupowanej Europy - przypomina Marek Rogowski, pełnomocnik dyrektora ds. rozwoju Muzeum Stutthof w Sztutowie. - Wśród nich było kilka tysięcy łódzkich Żydów, przysłanych do obozu koncentracyjnego Stutthof 28 i 31 sierpnia oraz 3 i 27 września 1944 r. w transportach z KL Auschwitz. Wraz z nimi przybyli polscy Żydzi pochodzący ze zlikwidowanych gett Generalnego Gubernatorstwa oraz obywatele Węgier, Czech, Słowacji, Luksemburga. Część z nich wysłana została do obozów koncentracyjnych położonych na terenie III Rzeszy, gdzie włączona została do pracy w niemieckim przemyśle zbrojeniowym. 24 listopada 1944 r. 500 łódzkich Żydów zostało wysłanych do podobozu KL Flossenbüg Bernsdorf koło Drezna. Pozostali, w tym przede wszystkim kobiety, zatrudnione zostały w kilku podobozach KL Stutthof, a dziecięciu chłopców trafiło do podobozu w Słupsku. Tragiczny los spotkał większość więźniarek, które zmarły podczas panującej w KL Stutthof epidemii tyfusu, a inne zamordowane zostały w czasie ewakuacji więźniów z podobozów położonych w Prusach Wschodnich. Zostały rozstrzelane na zamarzniętym Bałtyku w miejscowości Palmnicken (obecnie Jantarny). Pozostali przy życiu zostali ewakuowani z KL Stutthof drogą lądową 25 i 26 stycznia 1945 r. oraz drogą morską 25 i 27 kwietnia 1945 r.
      
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama