UWAGA!

73. rocznica wybuchu II wojny światowej

 
Elbląg, Uroczystości obchodzone w Tczewie
Uroczystości obchodzone w Tczewie (fot. st.chor. Sławomir Tessar)

1 września 2012 roku w Malborku, Tczewie, Szymankowie i Elblągu odbyły się uroczystości związane z obchodami 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zobacz więcej zdjęć.

W Malborku odbyły się uroczystości pod pomnikiem Poległych Celników Polskich, którzy zginęli w 1939 roku. W uroczystym apelu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, senatorowie i posłowie RP a także celnicy, kolejarze, kombatanci, duchowieństwo oraz mieszkańcy Malborka. W uroczystościach wziął udział Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Janusz Bronowicz, Zastępca Dowódcy 16 PDZ, gen. bryg. Krzysztof Makowski oraz Dowódcy jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu Elbląg.
       Następnie odbyły się uroczyste obchody 73. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Tczewie, gdzie według wielu historyków padły pierwsze strzały II Wojny w obronie Mostu Tczewskiego. W uroczystościach wziął udział Prezydent RP, Bronisław Komorowski, senatorowie i posłowie RP, przedstawiciele rządu z Ministrem Obrony Narodowej, Tomaszem Siemoniakiem, Szef Sztabu Generalnego WP, generał Mieczysław Cieniuch, Dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni Zbigniew Głowienka, Dowódca Sił Powietrznych oraz Dowódca Marynarki Wojennej, Dowódca 16 PDZ, gen. dyw. Janusz Bronowicz, przedstawiciele duchowieństwa, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy Tczewa i regionu. Po przyjęciu meldunku i przywitaniu z kompanią honorową, Prezydent RP, Bronisław Komorowski wygłosił okolicznościowe przemówienie, poświęcone rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Odczytano Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Oficjalną uroczystość zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Bulwar nad Wisłą, gdzie obejrzeli przygotowaną inscenizację obrony tczewskiego mostu, która rozpoczęła II Wojnę Światową.
      

 


       Tego samego dnia odbyły się uroczystości rocznicowe w Elblągu. Organizatorami uroczystości w naszym mieście byli: Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk oraz Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Janusz Bronowicz.
       Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego przy Kwaterach Wojskowych na Cmentarzu Komunalnym w Elblągu.
       Po okolicznościowych wystąpieniach odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Wszystkie delegacje, biorące udział w uroczystościach złożyły wieńce i kwiaty na grobach Żołnierzy – Aliantów, na których zapłonęły także symboliczne znicze.
       We wszystkich miastach garnizonowych oraz miejscach Pamięci Narodowej, na terenie stacjonowania jednostek wojskowych naszej dywizji odbyły się uroczystości, w których brały udział Dowództwa i żołnierze jednostek wojskowych 16 PDZ, upamiętniające 73. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Lepiej póżno niż wcale widzę że dopiero na wieczór Portal Elbląski zdecydował sie wspomniec on rocznicy wybuchu ll wojny światowej
 • Tak tylo dlaczego nie było słychać salw honorowych, a dlatego że elektorat aktualnych darł gęby na stadionie.
 • Westerplatte Kiedy zakwitły fioletowe wrzosy i przyszedł czas żegnać się z latem pierwszego września ruszyła na Polskę machina wojenna na polskie Westerplatte. A lato było piękne tego roku i wrzosy kwitły obficie nie myślał wtedy jeszcze nikt że wojna wybuchnie o świcie. Znów zapłonęła Polska ziemia i krew płynęła obficie za mały skrawek polskiej ziemi z honorem oddawali swe życie. I chociaż broni było mało to nie szli czwórkami do nieba choć krew się lała walczyli dzielnie bronili ojczyzny tak trzeba. Nierówna walka trwała wciąż choć kraj już się cały dopalał a dzielna załoga walczyła wytrwale choć cień wolności się oddalał. Walczyli zaciekle siedem dni byli przykładem męstwa waleczności lecz kiedy zabrakło w końcu broni poddali się w ostateczności. A wrzosy fioletowe nadal kwitną tak jak to niegdyś było latem i kiedy zabiją wojskowe werble powrócą na polską ziemię żołnierze z Westerplatte. Henryk Siwakowski Elbląg 31.08.2012.
 • Z tego co wiadomo w Tczewie zaczęła się wcześniej wojna niż na Westerplatte.
 • Ciekawe czemu w tym roku syreny nie wyły ?
 • Szacunek dla kibicow Olimpii Elblag za zlozenie wienca pod tablica Pulkownika Dabka !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  klfjlksrlhj;vgdsrf(2012-09-01)
 • Obchody skromne, ale tu nie chodzi o rozmach tylko o hołd tym co w potrzebie swej krwi nie szczędzili. Najważniejsze osoby były-kombatanci, młodzież, przedstawiciele administracji miasta, no i oczywiście wojsko które swą oprawą dodaje powagi i podnosi rangę uroczystości
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążan(2012-09-01)
 • Kibice Olimpii, a coś rozwaliliście?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lookacz(2012-09-01)
 • Chwała i pamięć Bohaterom !!
 • Czy w Elblągu jest otwarta jakaś poczta. Jeśli tak to na jakiej ulicy. Z góry dziękuję
 • Widac jak portal schodzi na psy una s tez była rocznica wybuchu wojny nawet małej wzmianki nie ma wstyd zapewne ba nawet jestem przekonany portal prowadza młodzi ludzie którym obca jest histpria i brak patriotyzmu dawnej młodziezy troche to przykre dla ludzi którzy walczyli za ten kraj Polska poniosła najwiekszą ofiare 2 wojny światowej i niemówienie o tym jest nie na miejscu a nawet takie zachowanie jest naganne
 • chcę jeszcze tylko dodac że materiał dopiero zamieszczony został wieczorem
Reklama