UWAGA!

9 maja zapalmy znicze na grobach żołnierzy radzieckich

Elbląg, 9 maja zapalmy znicze na grobach żołnierzy radzieckich - apelują przedstawiciele kultury, nauki i polityki
9 maja zapalmy znicze na grobach żołnierzy radzieckich - apelują przedstawiciele kultury, nauki i polityki (fot. AD)

Z takim apelem po smoleńskiej katastrofie i solidarności z narodem polskim, wyrażaną przez zwykłych przedstawicieli narodu rosyjskiego, zwrócili się m.in. do mieszkańców naszego województwa przedstawiciele kultury, nauki i polityki. Cmentarze żołnierzy radzieckich w naszym regionie znajdują się w Braniewie (ul. Elbląska) i w Elblągu (ul. Agrykola).

,,Nie chcemy relatywizowania historii. Apelujemy jedynie, by w imię pamięci o tych wszystkich, którzy zginęli tragicznie, narodziło się pojednanie pomiędzy Polska i Rosją. Po smoleńskiej katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku naród rosyjski w szczery i ujmujący sposób wyraża swą solidarność z narodem polskim (…) W uznaniu tej solidarności 9 maja zapalmy znicze na cmentarzach żołnierzy radzieckich, na grobach Rosjan i przedstawicieli innych narodowości, którzy również zginęli daleko od domu, daleko od bliskich” – informują twórcy strony www.9maja.pl.
       Pod apelem podpisali się m.in. Janusz Kijowski, dyrektor naczelny i artystyczny olsztyńskiego Teatru Jaracza oraz wykładowca UWM, Jerzy Baczyński, redaktor naczelny ,,Polityki”, ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny ,,Tygodnika Powszechnego”, Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, prof. Danuta Hübner – posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz poetka Wisława Szymborska.
       Czy stać nas na taki gest pamięci i wyjście ku trudnemu procesowi pojednania? – Czas pokaże…
      
       Zobacz materiał Telewizji Elbląskiej.
      

      
      
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Znicze na grobach żołnierzy sowieckich zapalmy 1-go listopada, 9-ty maj to data od której zaczeło się na długie lata zniewolenie Polski !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jan Kizioruk(2010-05-06)
 • Ciekawe czy rosyjscy zolnierze zapala kiedykolwiek znicze na moim grobie
 • Na zniewolone umysły-ratunku raczej nie ma. Znicze zapalamy, nawet bez szczególnych wezwań, również i w listopadzie. Natomiast- teraźniejsze majowe zapalanie-niech będzie wyrazem szacunku dla dla każdej żołnierskiej śmierci, i wyrazem nowych jakości we wzajemnych relacjach, tak mocno się zaznaczających po smoleńskiej tragedii. Jesteśmy sąsiadami, i normalność jest nam wszystkim potrzebna. I jeszcze jedna uwaga:wielokrotnie zwracałem uwagę na temat nieczytelnego(zamazanego) opisu na tablicy przy wejściu na cmentarz. Może odpowiedzialne służby coś z tym zrobią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ryszard Klim(2010-05-06)
 • Do Pana Jana Kizioruka. Ci radzieccy żołnierze nie walczyli o zniewolenie Polski tylko walczyli aby pokonać hitlerowskie Niemcy tak więc pamięć im się należy w "ich" dniu zakończenia wojny w Europie.
 • Każdy z nas kiedyś umrze. Miejsce pamięci- mogiła winna być szanowana. W Braniewie są mogiłyrć! prawie 40 000 ludzi, w Elblągu ponad 3 000.Nie wszystkie nazwiska są znane. Wichry wojny przetaczały się nie zależnie od dzisiejszych racji politycznych. Najsmutniejsze jest to iż nadal 200 000 Kresowian nie ma własnego grobu. Wyrznięci jak zwierzęta przez UPA w imię obecnych sojuszy są zamilczani. .. .. a byli to bardzo prości ludzie. Po prostu POLACY. Zapalając świeczkę na grobie Czerwonoarmisty( byli też Polacy z łagrów)- pamiętajmy o tych co nawet grobu nie mają. Nie mówiąc o pomnikach, obchodach, mszach, medalach, telewizji, samolotach spadających i nie spadających. .. .. I nie dajmy się manipulacji, nawet tak straszna sprawą jak śmierć. .. ..
 • Niedobrze się robi jak słyszę ciągłe ataki na były ZSSR. I co z tego, że były naciski, represje. Dzisiaj to kraj z którym możemy handlować i normalnie żyć. My polaczki ciągle widzimy na wschodzie wroga bo jesteśmy spaczeni i bardziej żyjemy nienawiścią niż chęcią normalnego życia. Dwadzieścia lat mija a większość dalej o czasach PRLu. Zamiast się rozwijać to się cofamy. Dlaczego Unia widzi tam zyski a my tylko miałczymy. Dali byśmy już spokój i zrozumieli, że to już inne pokolenie i tam i tu.
 • Oni leżą (ŻOŁNIEŻE ROSYJSCY) niżeje patrząc z perspektywy ul. Agrikoliilu ich tam leży???? Pewnie nigdy prawdy sie nie dowiemy-wrzucano ich do dołów -ilu?????!!!!!Nasi dzisejesi leżą powyżej, leżą wszyscy w ciszy bez kłótnii wzajemnych i dowodzenia sobie ko kogo zdobywał, kto kogo zniwalał, kto. Precież Oni naprawdę o tym nie wiedzieli. Oni płacili cenę najwyższą-własne jakże często młode życie!!!!Własne życie. Spróbujmy to uszanować i docenić!!!!! O to i tylko o to proszę elblążan-zapalmy i jednym i drugim znicz-my żyjący najwyżej-spacerujący nad jednymi i drugimi!!!!NAJWYŻEJ ŻYJCYM POWIADAM. MAMY TO MAMY DZIĘKI JEDNYM I DRUGIM!!!!!To kosztuje naprawdę mniej niż puszka piwa!!!!!
 • Oni (ŻOŁNIEŻE ROSYJSCY) leżą niżej patrząc z perspektywy ul. Agrikoli. Ilu ich tam ich tam leży???? Pewnie nigdy prawdy się nie dowiemy-wrzucano ich do dołów -ilu?????!!!!! Nasi dzisejszy leżą powyżez perspektyey ul. Traugutaj, leżą oni wszyscy w ciszy bez kłótni wzajemnych i dowodzenia sobie kto kogo zdobywał, kto kogo zniewalał, kto. Przecież Oni naprawdę o tym nie wiedzieli. Oni płacili cenę najwyższą-własne jakże często młode życie!!!! Własne życie. Spróbujmy to uszanować i docenić!!!!! O to i tylko o to proszę elblążan-zapalmy i jednym i drugim znicz!!! My żyjący najwyżej-spacerujący nad jednymi i drugim i ciągle skłóceni, co komu i dlaczegoi!!!! NAJWYŻEJ ŻYJCYM POWIADAM. MAMY TO MAMY DZIĘKI JEDNYM I DRUGIM!!!!! To kosztuje naprawdę mniej niż puszka piwa i odrobina przyjaźni!!!!!
 • po niektórych komentarzach widać, że jako społeczeństwo nie zrozumieliśmy jeszcze tego, co zrozumieli młodzi Rosjanie. Amerykanie (niby nasi/Polski przyjaciele) od lat robią interesy z Rosjanami - z ich kosmodromu startują "turyści-kosmonauci", chętnie też sprzedają kurczaki i wołowinę na której dotychczas zarabialiśmy My-Polacy. Musimy pozbyć się starego myślenia o Rosji - żeby to zrozumieć wystarczy pojechać do Moskwy czy Petersburga, gdzie coraz częściej można spotkać turystów z Francji, USA czy Japonii. Zabytki niepowtarzalne, a miłośnik KFC lub McDonalds'a na każdym większym skrzyżowaniu wypatrzy restaurację na której zarabiają Amerykanie. .. Czemu oni tam są, a nie np. nasze "wiejskie żarło"? Rysiek
 • Ludzie popadacie ze skrajności w skrajność! Czasy hippisowskie i hasła wzajemnej miłości jakoś nie sprawdziły się. Co innego znaczy szacunek a co innego podlizywanie się. Na brak szacunku cmentarz na Agrikola nie wygląda, Dolinka za to tak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jadzka(2010-05-06)
 • tak jak z pomnikiem przyjazni polsko-radzieckiej w olesnicy?
 • Niejaki „ GAWEŁ” mówi że mu się niedobrze robi gdy „ słyszy ciągłe ataki na były ZSSR” . Czyli Rosję. To dobrze że ci się robi „ niedobrze” , GAWEŁ! Bo nic nie rozumiesz. I jeszcze długo będzie ci niedobrze, bo Rosja jest krajem którym rządzą 2,5 osoby – wiecznie żywy Lenin, żywy Putin i półżywy Miedwiediew. W związku z brakiem możliwości militarnego i politycznego oddziaływania na byłe kraje post-socjalistyczne, surowce naturalne służą jako narzędzie do przyjaznego kształtowania relacji z Polską, Ukrainą, republikami bałtyckimi. Rosjanie niezwykle poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa sanitarnego, w odniesieniu do sprowadzanej z za granicy żywności. Unijne normy, normy ISO, normy HACCP nie spełniają wysokich wymagań rosyjskich inspektorów sanitarnych. Konieczne okazało się wstrzymanie importu mięsa i warzyw z niektórych krajów Unii Europejskiej, te niektóre kraje to Polska. Głównym towarem eksportowym Rosji jest Armia, która okresowo jest wysłana w celu robienia na złość innym mniejszym krajom, by te nie rozwinęły się za nadto. Jeśli chodzi o towary nie ludzkie to głównymi produktami są odcinany od czasu do czasu gaz i ropa oraz wódka, która to i tak jest gorsza od polskiej! Niedobrze ci GAWEŁ? Taaak? To dobrze!
Reklama