UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Absolutorium dla prezydenta

2012-06-26
Aktualizowany 2012-06-26 14:19
 
Elbląg, Mimo krytycznych uwag radni udzielili absolutorium prezydentowi Grzegorzowi Nowaczykowi
Mimo krytycznych uwag radni udzielili absolutorium prezydentowi Grzegorzowi Nowaczykowi (fot. AD)

Na dzisiejszej (26 czerwca) sesji radni przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu Elbląga za rok 2011. Udzielili także absolutorium prezydentowi Grzegorzowi Nowaczykowi, choć tu pełnej zgody nie było. - Oczekiwania społeczeństwa były wyższe więc szkolna ocena: 2 - stwierdza Jerzy Wilk, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy głosowali przeciwko. - Nobody’s perfect - odpowiada prezydent i sam wystawia sobie czwórkę.

Trwa ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miejskiej. To m.in. czas rozliczenia wykonania budżetu oraz oceny pracy prezydenta Elbląga. Najpierw pod głosowanie poddano sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2011. 20 radnych było za, czterech (radni Prawa i Sprawiedliwości) wstrzymało się od głosu.
       Nie było też zgody podczas głosowania nad udzieleniem absolutorium prezydentowi miasta. 18 radnych było za, jeden wstrzymał się od głosu (radny SLD), czterech zaś (znowu radni PiS) wniosło sprzeciw. Ostatecznie absolutorium zostało udzielone.
       Prezydent Grzegorz Nowaczyk przyznaje, że każdy ma prawo do własnej oceny jego pracy, a uwagi kwituje: - Nobody’s perfect. Sam ocenia siebie na czwórkę.
       - Rok 2011 był trudny, ale w sumie podołaliśmy – mówi Grzegorz Nowaczyk. – Przygotowanie i wykonanie budżetu to nie tylko praca prezydenta, Urzędu Miejskiego, ale i praca radnych wszystkich klubów. W tym sensie ten rok skwitowaliśmy na plus, choć oczywiście, jest wiele rzeczy do poprawienia – dodaje. - A, że uwagi są, cóż ja się cieszę, że wynik jest dość wysoki.
      
       Odnośnie uwag…
       - Zakładaliśmy wyższe przychody ze sprzedaży nieruchomości – nie udało się, ale wynika to z sytuacji makroekonomicznej – przekonuje prezydent Nowaczyk. - Pracujemy w trudnych czasach dla Elbląga, dla Polski, Europy i świata. To nie jest „górka” z roku 2007 czy 2008, kiedy też nie wykorzystaliśmy okazji, by sprzedać tereny pod budownictwo jednorodzinne czy inne. A dziś każdy biznesmen ogląda kilka razy złotówkę czy euro zanim wyda na inwestycje. Biznes się okopuje, działa wewnętrznie, a dopiero potem inwestuje.
       Co zrobić, by sytuację poprawić? Jak zachęcić inwestorów, by swoje pieniądze lokowali w Elblągu?
       - Po pierwsze stworzyliśmy zupełnie nowy portal www.inwestycje.elblag.pl, który jest właściwie dostępny od ręki dla każdego, kto chciałby zainwestować czy w budownictwo jednorodzinne, czy w fabrykę – wskazuje Grzegorz Nowaczyk. - Znajduje się tam kompendium wiedzy zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla poszukujących pracy. Dziś rano na portalu było 281 ofert pracy. Po drugie – kontynuuje prezydent - jesteśmy coraz bardziej aktywni tam, gdzie są pieniądze i biznes. Jutro jadę do Warszawy, do Giełdy Papierów Wartościowych aby uroczyście pokazać wejście Elbląga do pierwszej ligi samorządów, jeśli chodzi o emisję obligacji komunalnych. Za chwilę ruszamy do Chin, gdzie też przygotowujemy - m.in. w języku chińskim - naszą ofertę inwestycyjną związaną z Modrzewiną, Wyspą Spichrzów i z terenami wokół rzeki Terkawka. Będziemy coraz bliżej tych, którzy mają pieniądze i będą je mogli ulokować w naszym mieście - zapewnia prezydent.
      
       Nie tak miało być
       Krytycznie pracę prezydenta oceniają radni Prawa i Sprawiedliwości.
       - Głosowaliśmy przeciwko, bo oprócz cyfr, które nie są rewelacyjne – chodzi przede wszystkim o niskie wykonanie inwestycji, mniejsze dochody z podatków, a także ze sprzedaży mienia komunalnego - dla nas ważne jest to, jak odczuwamy, jako mieszkańcy, sytuację po roku rządów pana prezydenta Grzegorza Nowaczyka – mówi Jerzy Wilk, szef klubu radnych PiS. - Odbieramy to jako chaos i bałagan. Po pierwsze – organizacyjny. W urzędzie wydziały zostały zamienione na departamenty, powstało ich bardzo dużo, a teraz niektóre z nich są likwidowane i łączone. Mieszkańcy nie potrafią się w tym połapać. Druga sprawa – kontynuuje Jerzy Wilk - to bałagan inwestycyjny w mieście. Rozkopano dwa duże ciągi komunikacyjne, trudno się poruszać, wielu małych przedsiębiorców „Przy czołgu” i przy ul. Robotniczej pozamykało swoje działalności. To były interesy rodzinne, a więc należało przygotować się do tych inwestycji, dowiedzieć się, jakie są oczekiwania przedsiębiorców. Z kolei inni przedsiębiorcy, właściciele pubów na Starym Mieście mówią o problemach z koncesjami. Nie ma przychylności dla przedsiębiorców lokalnych, a tych z zewnątrz też nie widzimy – kwituje szef klubu radnych PiS. - No i oczekiwania mieszkańców związane ze stadionem, aquaparkiem, wiaduktem. Za kilka miesięcy połowa kadencji i pan prezydent powinien myśleć o tym, co z realizacją głównych punktów jego programu wyborczego – zwraca uwagę radny Wilk.
       I jeszcze o budżecie:
       - Pan prezydent wykonywał ten budżet po korektach, które sam wprowadzał – mówi Jerzy Wilk. - Może należało się zastanowić czy jednoczesny czas inwestycji drogowych jest potrzebny czy nie. Może trzeba było np. wcześniej uruchomić most niski, który ma być przejezdny i zwodzony, by ułatwić elblążanom poruszanie się. Budżet oceniamy na trójkę, bo został zrealizowany, natomiast dwója dla pana prezydenta za odczucia mieszkańców. Być może te oczekiwania były za bardzo rozbudzone, ale skoro pewne zobowiązanie pan prezydent złożył to musi je realizować. Złożył deklaracje publicznie i z tego mieszkańcy będą go rozliczać – podsumowuje radny Prawa i Sprawiedliwości.
      
       Mierzyć siły na zamiary
       Na trójkę z plusem pracę prezydenta ocenia Janusz Nowak, szef klubu radnych SLD:
       - Wstrzymałem się od głosu, bo chodzi głównie o bezkrytyczne kontynuowanie inwestycji drogowych, mimo informacji o mniejszym dofinansowaniu - wyjaśnia. - A te inwestycje z pewnością spowodują, że zadłużenie miasta wzrośnie i nie będziemy mogli realizować kolejnych, ważnych przedsięwzięć. Nie byliśmy bezkrytyczni wobec naszego prezydenta Henryka Słoniny i po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską sugerowaliśmy, aby ponownie przeanalizować możliwości finansowe miasta – wskazuje Janusz Nowak. - Możliwości, a nie potrzeby, bo tu nie ma wątpliwości np. jeśli chodzi o modernizację dróg 503 i 504.
       Radny Sojuszu lewicy Demokratycznej zwraca także uwagę na – jego zdaniem – za duże kwoty wydawane na promocję, a efektów nie widać.
       Wykonanie budżetu ocenia na czwórkę: - Został zrealizowany zgodnie z założeniami i poprawkami, jakie zostały wprowadzone przez radę - dodaje.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Gratulujemy i zapraszamy do ponownych wyborów. Elbląg jak zwykle stanie na wysokości własnej ignorancji i. .. .wybierze na bank :)
 • Niestety prezydent i rada miasta do wymiany. Elbląg się stacza po równi pochyłej. Przykro patrzeć.
 • "towarzystwo wzajemnej adoracji" vel " świnia świni tyłek ślini" tak krótko można scharakteryzować te grono
 • W polityce bez zmian p. Wilk jak całe PIS z Kaczynskim na czele zawsze są na NIE to jest motto tej zakłamanej partii siejącej trwogę i nienawiść jeszcze nie zdarzyło się aby choc raz byłoby na TAK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marlun29(2012-06-26)
 • Ale proszę nazwiskami, kto był za a kto przeciw, chętnie przy wyborach to zweryfikuje
 • Zaczekamy do wyborów. Tam nie bedzie tak słodko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_85436(2012-06-26)
 • nowaczyku podaj sie do dymisji!! bo jestes nieudolny i zrobisz wioske z elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  turban(2012-06-26)
 • do marlun było by na tak jak by chodziło o krzyrz przed ratuszem
 • Kiedy zostanie naprawiona nawierzchnia ulicy PIECHOTY? samochody jeżdżą tam po chodnikach.
 • no to teraz już całkiem spokojnie można jechać do Chin, oczywiście pod płaszczykiem załatwiania" spraw biznesowych"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie ma jak udany wypoczynek(2012-06-26)
 • W końcu zrobił Sienkiewicza. Słonina z Gintowtem latami nie mogli kilku dziur porządnie załatać!Czekamy tylko na chodniki bo to oleli! Poza tym elbląskie drogi w budowie, dzikuska powoli pięknieje, ruchy jakieś są w sprawie basenu. Myślę że 3(+) można wystawić bo ciągle brak inwestycji. Dla PIS, jeszcze pomnika nie wybudował jak tam gdzieś jakieś monstrum przy Sanktuarium, dlatego tylko pała!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  haha12(2012-06-26)
 • Bardzo dobre podsumowanie "rządów" pana Nowaczyka przedstawił radny pan Wilk. wypunktował wszystko merytorycznie, podawał fakty, ale pewnych spraw jak widać się nie przeskoczy, reszta głosujących radnych (poza PiS i jednym Januszem Nowakiem z SLD) to towarzystwo wzajemnej adoracji powiązane sferami biznesowymi, rodzinnymi i społecznymi. .. żenujący spektakl. .. przegłosowaliby wszystko, aby się tylko przypodobać, pan Nowaczyk arogancki i bezwzględny. .. radzę KAŻDEMU przyjść na taka sesję, niech się elblążanie przekonają naocznie. ..
Reklama