UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Anatomia przelewu. Jak działają bankowe transfery pieniężne

2019-11-08
09:46
 
Anatomia przelewu. Jak działają bankowe transfery pieniężne

Nowoczesna elektroniczna bankowość to wbrew pozorom twór dość nowy, chociaż wydaje nam się, że był z nami od zawsze. Przelewy elektroniczne są bezpośrednimi spadkobiercami innych form rozliczeń, jakie występowały w bankach w przeszłości i chociaż jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja na przeniesienie środków z jednego konta na drugie, zwykle nie zagłębiamy się w to, jak cały system funkcjonuje. Jak zatem dokładnie działa ta forma transferu pieniędzy pomiędzy ludźmi? Czym jest i na co wpływa Elixir? Jak możemy przewidzieć, kiedy otrzymamy wysłane do nas pieniądze?

1. Czym jest przelew bankowy

2. Rodzaje przelewów

3. Jak działa ELIXIR

4. Skąd wiedzieć, kiedy przelew dojdzie do odbiorcy

 

Czym jest przelew bankowy

Wraz z rozwojem bankowości formy zapłaty za usługi przybierały różne formy. W dawnych czasach powszechne były czeki czy noty bankowe poświadczające konkretną ilość złota na rachunku, od których zresztą wzięliśmy współczesne słowo "banknot". Wraz z nadejściem usług elektronicznych w ofercie szybkiego transferu środków na koncie pojawił się także przelew - prosta i szybka metoda na zlecenie zabrania części naszego salda i przesłanie jej na saldo innej osoby. Choć z początku takie działanie trzeba było zlecać "w okienku" w placówce banku, obecnie każdy z nas może to zrobić w kilka sekund z poziomu trzymanego w kieszeni telefonu.

 

Rodzaje przelewów

Przelewy bankowe możemy podzielić pod względem prędkości, z jaką pieniądze pojawiają się na rachunku odbiorcy. Najszybsze są przelewy wewnątrzbankowe, gdzie zarówno rachunek odbiorcy jak i nadawcy znajduje się w tym samym banku, a transakcja jest wykonywana natychmiast. Przelew tradycyjny pomiędzy różnymi bankami to najpopularniejsza forma transferu pieniędzy i zwykle zajmuje od kilku godzin do kilku dni, zależnie od tego w jakim czasie wyślemy pieniądze. Ostatnią opcją jest przelew międzybankowy natychmiastowy, który zwykle wiąże się z opłatą, a odbiorca otrzymuje środki w ciągu około kwadransa od zlecenia przelewu.

 

Jak działa ELIXIR

Elixir, a dokładniej Elektroniczna Izba Rozliczeniowa, jest systemem bankowym do księgowania przelewów. Te tradycyjne wysyła się nie pojedynczo, a w paczkach: każdy bank ma swoje określone godziny, w których odbywają się tzw. sesje Elixir , podczas których paczki przelewów są przyjmowane i rozdysponowywane pomiędzy wskazanymi przez nadawców kontami. Poza utrzymaniem płynności przelewów Elixir ma również na celu dopilnowanie, aby wszystkie transakcje odbywały się zgodnie z obowiązującym prawem, a także umożliwia wychwycenie przelewów podejrzanych. Dzięki niemu współpraca i wymiana informacji pomiędzy bankami również zachodzi płynniej, a każdy przelew tradycyjny jest przepuszczany właśnie taką sesję. Zwykle banki mają co najmniej trzy przelewowe "okienka" w ciągu dnia: w okolicach 8:00 rano, koło południa, a także po południu, zwykle koło 15:00-16:00.

 

Skąd wiedzieć, kiedy przelew dojdzie do odbiorcy

Jeżeli oczekujemy na pilny przelew, a znamy datę jego wysłania, możemy w łatwy sposób przewidzieć, kiedy zostanie on zaksięgowany na naszym koncie. W tym celu możemy poszukać na stronie banku, kiedy odbywają się sesje Elixir lub skorzystać ze strony https://kiedy-przelew.com/, obliczającej za nas, kiedy dojdzie przelew. W obydwu przypadkach jesteśmy w stanie ocenić moment księgowania z dość dużą precyzją, co może nam pomóc także w wysyłaniu pieniędzy innym, na przykład w sytuacji, gdy musimy zmieścić się w jakimś narzuconym terminie lub chcemy zdążyć przed weekendem czy dłuższą przerwą świąteczną.

 

---- materiał płatny ----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl