UWAGA!

Archeolodzy odkrywają to, co zbudowali Krzyżacy

 Elbląg, Na terenie Muzeum odkryto kamienne fundamenty krzyżackiej zabudowy
Na terenie Muzeum odkryto kamienne fundamenty krzyżackiej zabudowy (fot. Anna Dembińska)

W ubiegłym roku, podczas prac związanych z remontem budynku Podzamcza, przekopano dziedziniec muzealny i odkryto … drewniane konstrukcje, prawdopodobnie pierwszego krzyżackiego zamku. Teraz ziemia odsłoniła fundamenty kamienne warowni. – To fascynujące odkrycie – mówi dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Prace archeologiczne na terenie muzealnego dziedzińca rozpoczęły się latem 2012 r. W związku z zaplanowaną modernizacją tego miejsca, a także remontem budynku Podzamcza nadarzyła się okazja, by sprawdzić, co kryje ziemia. A to teren archeologicznie dziewiczy więc tym bardziej ciekawy.
       Odkrycie zaskoczyło samych badaczy. Natrafili bowiem na drewniane konstrukcje datowane na XIII wiek, czyli można sądzić, że to pozostałości pierwszej warowni krzyżackiej.
       A to nie koniec rewelacji.
       - Cały czas odsłaniamy kolejne elementy - mówi dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. – Mury piwniczne budynku Podzamcza są przykryte gruzem i ziemią, różnymi odpadami gromadzonymi od 700 lat. Pierwsza gruba warstwa jest z okresu rozbiórki zamku krzyżackiego, druga zaś z okresu II wojny światowej. Odsłaniając piwnice natrafiliśmy na stare fundamenty kamienne np. baszty obronnej. Zanim Krzyżacy zaczęli wypalać cegłę, korzystali przecież z materiału lokalnego – zauważa dr Kasprzycka. – Wykorzystywali kamień, by ustabilizować grunt. Są to więc na pewno krzyżackie założenia. Musimy jednak wrócić do źródeł dotyczących nie samego miasta, bo tych jest dużo, ale zamku.
       - Od 1 lipca będziemy prowadzić te badania, jak również kontynuować ubiegłoroczne – dodaje dr Kasprzycka. - Unikam słowa „zamek” – co do drewnianych elementów - chociaż ich wielkość wskazuje, że nie była to normalna zabudowa tylko potężna budowla. Najstarsze elementy drewniane datowane są na rok 1245. Prawdopodobnie był to więc pierwszy zamek krzyżacki.

 


       W lipcu do badań przystąpią studenci Uniwersytetu Gdańskiego. Elbląskim odkryciem są zainteresowani także naukowcy z Anglii, którzy w ubiegłym roku penetrowali dziedziniec muzealny za pomocą georadaru.
       - Mamy najstarsze odkryte krzyżackie konstrukcje drewniane – wyjaśnia dr Maria Kasprzycka. – Musimy jednak odpowiedzieć na pytania: jakie? Jak wyglądały zarysy zabudowań? Nie odkopiemy całości więc musimy resztę odtworzyć. To ewenement, bo takich założeń krzyżackich się nie bada, stoją już na nich od wieków inne zabytki – zauważa dyrektor elbląskiego Muzeum. – A nasze są starsze od zamku w Malborku. Zawsze byliśmy starsi niż Malbork, a teraz jest to udokumentowane i udowodnione – dodaje z satysfakcją.
       Czy coś jeszcze kryje muzealna ziemia?
       - Być może, nie zdziwią nas już żadne niespodzianki – z uśmiechem mówi dr Kasprzycka.
       Na terenie przy Muzeum trwają prace budowlane, dotarcie do budynku Gimnazjum jest więc w tej chwili utrudnione. Dyrektor Maria Kasprzycka zachęca wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z historią miasta, do korzystania z bramy od strony Bulwaru Zygmunta Augusta.
      
       Posłuchaj!
      
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wy zróbcie wreszcie te drogi, a nie się podniecacie badziewiem.
 • Donek zastał Polskie murowaną a zostawi rozj---ną.
 • Taka ciekawostka: Krzyżacy kiedyś coś postawili i to coś jeszcze istnieje. Nasi polscy inżynierowie coś wybudowali i po roku nadaje się do remontu.
 • Dwa pierwsze komenty to chyba pensjonariuszy z Fromborka :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dochtur(2013-05-23)
 • trzeba sobie zdawać sprawę, że miasto Elbing był miastem Hanzy, starym przepięknym i ważnym ośrodkiem kulturalno - przemysłowym europy.
 • Teraz to już muzeum pozostaje napisać porządny projekt na dofinansowanie unijne pod nazwą "rekonstrukcja zamku krzyżackiego w E-gu". Lidzbark Warmiński dał przykład jak to trzeba zrobić. W odbudowanej części zamku prężnie działa hotel. U nas mógłby to być mix hotelowo-muzealny. Zresztą w Lidzbarku chyba też tak jest. Warto w E-gu także wykorzystać część odsłoniętych fundamentów do przykrycia ich grubą taflą przezroczystego i odpornego na uderzenia materiału i eksponować to, co pod ziemią.
 • Zamek w Elblągu - brzmi pięknie, chyba tylko mało realnie (to apropos poprzedniej wypowiedzi) z uwagi na to, że chyba nie bardzo wiadomo jak tenże zamek dokładnie wyglądał. A rozpisanie konkursu na projekt zamku w Elblągu. .. chyba nie o to chodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  miłośnik starego Elbląga.(2013-05-23)
Reklama