UWAGA!

Basen jako zabytek, czyli nowy pomysł na ratunek terenu przy ul. Spacerowej

 
Elbląg, Basen jako zabytek, czyli nowy pomysł na ratunek terenu przy ul. Spacerowej
(fot. MS, archwium portEl.pl)

Władze miasta chcą wpisać basen przy ul. Spacerowej do gminnego rejestru ochrony zabytków. - To byłaby szansa na pozyskanie środków na rewitalizację tego miejsca z dodatkowego źródła – uważa Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. W wakacje ma też ruszyć konkurs dla architektów na projekt zagospodarowania byłego basenu.

Basen przy ul. Spacerowej jest nieczynny od 2012 roku, teren zarasta, niszczeje i nie przynosi chluby miastu. W ostatnim czasie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji sprawdzał, czy jest możliwe uruchomienie kąpieliska. Rozpoczęło się nawet postępowanie administracyjne u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, ale wniosek w tej sprawie został wycofany.
       W budżecie miasta nie ma pieniędzy na przywrócenie basenowi świetności. Szansą na ich pozyskanie może być program rewitalizacji, który w latach 2014-2020 będzie finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury. O takie środki będzie się ubiegać wiele samorządów i dzisiaj trudno powiedzieć, jak duże są szanse Elbląga, dlatego władze miasta szukają także innych rozwiązań.
       - Chcemy ubiegać się o wpisanie terenu przy ul. Spacerowej do gminnego rejestru ochrony zabytków. Mamy nadzieję, że to się uda, dzięki czemu moglibyśmy starać się o środki na rewitalizację także z dodatkowego źródła, właśnie z Urzędu Ochrony Zabytków – mówił dzisiaj na posiedzeniu komisji gospodarczej Rady Miejskiej wiceprezydent Janusz Nowak.
       Prezydent Elbląga chce też ogłosić konkurs dla architektów na zagospodarowanie kąpieliska. Ma ruszyć w wakacje. - Zgłaszali się do nas różni architekci, którzy proponowali, by na części basenu urządzić kąpielisko, a część przeznaczyć na inną formę rekreacji. Jedno jest pewne, nie można tego basenu rozebrać, bo pełni on również funkcję zbiornika retencyjnego – mówił Janusz Nowak.
       Władze miasta chcą, by zwycięzca konkursu był jednocześnie wykonawcą projektu zagospodarowania terenu kąpieliska.
       Basen przy ul. Spacerowej wraz z przylegającym terenem zajmuje prawie 3,5 hektara powierzchni. Należał do największych i najstarszych tego typu obiektów w Europie. Został wybudowany w 1934 r. Dodajmy, że zgodnie z przepisami zabytkiem jest „nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”. Basen przy ul. Spacerowej wpisuje się w tę definicję. Czy stanie się zabytkiem? O tym zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • buhahah ochrona zabytkow? towarzyszu nowak! zadajcie wy sobie pytanie kto doprowadzil ten zabytek do kompletnej dewastacji i ruiny. Jakbys pan mial zacme w pamieci to juz spiesze z podpowiedzia! to panscy czerwoni koledzy heniek. s i witek. w sa w wiekszosci odpowiedzialni za ten stan basenu. celowo pisze pierwsze litery nazwisk poniewaz ci panowie za swoje nieudolne rzady powinni siedziec w pudle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  2
  turban(2015-06-23)
 • Przez prawie sto lat basen jako tako funkcjonowal. Przez kilka lat wlodarze go doprowadzili do ruiny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  0
  realista1(2015-06-23)
 • No cóż od 2010 roku ten pomysł podawałem ale ciężko było. .. dziś jest nadzieja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  c.ieciorka(2015-06-23)
 • Byłabym zachwycona, gdyby przedmiotowy basen przywrócono "do życia". "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  1
  kropla(2015-06-23)
 • a wybudować plażę na rzece Elbląg w miejscu rozszerzenie jej koryta przy Radomskiej?
 • Co za deb1le! Czy to jest wielki problem aby ten basen wyczyścić i zrobić kilka najpotrzebniejszych napraw? Tutaj wydatek rzędu 100-200tys. zł, który jest przeznaczany często na jakieś badziewia i niepotrzebne rzeczy by wystarczył! W tym mieście brak dobrego gospodarza niestety. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  2
  dsadsada123(2015-06-23)
 • szkoda takiego basenu. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  0
  zloooooooo(2015-06-23)
 • wszystko wina Nowaczyka. .. .
 • Ja proponuję zapędzić tą bandę nierobów która zamknęła basen niech teraz w ramach kary wyczyszczą go do stanu uzywalności na czele z Grzesiem Nowaczykiem i nie kłamcie dalej w tej chwili rozwalono leży kupa gruzu szalety i natryski wasza działalnośc jest taka sama próbujecie bić piane bo wybory za pasem ucichł przekop mierzei to jest nowy temat basen ale chodzi tylko o jedno o koryto
 • juz widzę jak olsztyn da kase. WAŁA.
 • turban pisze prawdę !!!
 • A kto bedzie pilnowal oslow zeby nie korzystali z kapieli w rzece. Wyobrazasz sobie ze plynie barka wprost na gosci co plywaja?
Reklama