UWAGA!

Będą szczepienia lisów. Uważajcie na spacerach z psami

Od 10 do 14 września w ramach profilaktycznej akcji zwalczania wścieklizny, prowadzone będą szczepienia lisów wolno żyjących. Osoby wybierające się w tych dniach na spacery z psem lub grzybobranie powinny zachować szczególną ostrożność.

Szczepienia lisów wolno żyjących przeprowadzane są na terenie naszego województwa od roku 2001. Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii jest to działanie profilaktyczne, a wykładanie szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów rudych.
       Szczepienia w dniach 10-14 września przeprowadzone będą metodą zrzutów z samolotów przynęt zawierających szczepionkę. Szczepionka zostanie wyłożona w miejscach bytowania zwierząt dzikich, na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.
       W związku z tym konieczne jest zachowanie dyscypliny w czasie trwania szczepień, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 10 września do 10 października 2012 r. W szczególności należy ograniczyć polowania zbiorowe, płoszenie zwierzyny oraz wykluczyć możliwość zbierania szczepionki przez ludzi.
      
       Na terenie, gdzie wyłożono szczepionki prosi się aby:
       - nie podnosić i nie niszczyć przynęt
       - trzymać psy na smyczy/uwięzi a koty w zamknięciu
       - w przypadku bezpośredniego kontaktu ze szczepionką zgłosić się do lekarza lub lekarza weterynarii
       - pouczyć dzieci (szczepionek nie należy dotykać, brać do rąk, po dotknięciu należy unikać kontaktu z oczami, ustami itd.).
      
       Nadzór nad szczepieniami, zgodnie z prawem, sprawuje Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A może przydałoby się wstawić zdjęcie takiej przynęty ze szczepionką? Jeżeli mamy zwracać na coś uwagę, to musimy wiedzieć jak toto wygląda.
 • Art. 165.Kto w lesie, w sposób złośliwy, płoszy albo ściga, chwyta, rani lub zabija dziko żyjące zwierzę, poza czynnościami związanymi z polowaniem lub ochroną lasów, jeżeli czyn z mocy innego przepisu nie jest zagrożony karą surowszą, podlega karze grzywny albo karze nagany. Art. 166.Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany. To tak ku przestrodze! Uwaga na tajemnicze kostki wielkości pudełka od zapałek ! Przynęty to batoniki z masy mięsno-rybnej, zawierające plastikowe pojemniczki ze szczepionką. NIE należy ich podnosić ani dotykać. Jeżeli to jednak nastąpi, miejsca zetknięcia trzeba gruntownie przemyć wodą z mydłem i zgłosić się do najbliższej przychodni lekarskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cwany lis(2012-09-07)
 • do cwanego lisa-ale Ty jesteś mądraliński wow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  drugi cwany lis(2012-09-07)
Reklama