UWAGA!

Będą zwolnienia w Bibliotece Pedagogicznej?

 
Elbląg, Będą zwolnienia w Bibliotece Pedagogicznej?
fot. dk

Szykują się zmiany w bibliotekach pedagogicznych na Warmii i Mazurach. Mówi się o likwidacji dwóch filii. Pozostałe już od nowego roku zostaną poddane restrukturyzacji, a co się z tym wiąże, będzie także redukcja etatów.

- W tym roku nie dojdzie do likwidacji bibliotek pedagogicznych, nastąpi jednak zmiana struktury organizacyjnej – mówi Elżbieta Mieczkowska, dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły w Elblągu.
       Biblioteki pedagogiczne, które w skali kraju prowadzone są przez samorządy województwa, mają zostać przejęte przez starostwa powiatowe. W skład bibliotek pedagogicznych w naszym województwie wchodzą dwie placówki: w Elblągu i Olsztynie, a każda z nich ma filie. Dwie z nich mają zostać wkrótce zlikwidowane.
       - Decyzją zarządu województwa celem szukania oszczędności i lepszego wykorzystania zasobów finansowych realizowana jest od ubiegłego roku restrukturyzacja WMBP w Elblągu i WMBP w Olsztynie. W przypadku WMBP w Elblągu zaproponowano starostwa powiatowe, aby przejęły nasze placówki celem ich prowadzenia – mówi dyrektor Mieczkowska. - Z dniem 1 września jedynie powiat iławski przejmuje filię w Iławie. W przypadku pozostałych trzech filii: w Działdowie, Nowym Mieście Lubawskim i Bartoszycach nastąpiło przesunięcie ich przekazania na 31 grudnia tego roku. Natomiast generalnie prowadzimy w naszych placówkach bibliotecznych działania restrukturyzacyjne, które wiążą się również ze zwolnieniami i takie zwolnienia będą miały miejsce do końca tego roku budżetowego zgodnie z zasadami Karty Nauczyciela – dodaje. - W skali wszystkich placówek, a mamy w nich zatrudnionych 43 nauczycieli, planuje się zwolnienie siedmiu osób. Najbardziej ucierpią osoby zatrudnione w Pasłęku i w Morągu, ponieważ tamtejsze placówki biblioteczne zostaną zlikwidowane.
       W Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu również przewiduje się zmiany kadrowe, ponieważ tylko takie wygenerują oszczędności, których biblioteka potrzebuje. Zmiany kadrowe mają być proporcjonalne do tych w innych placówkach, jednak na dzień dzisiejszy pani dyrektor nie chce dokładnie podać, jakich mają być rozmiarów.
       - Pracownicy zostali poinformowani o takowych zmianach – mówi Elżbieta Mieczkowska. - Zostały one przedstawione i na radzie pedagogicznej i w rozmowach indywidualnych.
       Zmiany mają nastąpić z końcem roku. Od dnia 1 stycznia biblioteka będzie pracować w zmienionej strukturze organizacyjnej. Nastąpi również zmiana nazewnictwa wydziałów.
       - Czekamy tylko na rozporządzenie o bibliotekach pedagogicznych. Mamy zapewnienie ministerstwa, że niebawem otrzymamy projekt takiego rozporządzenia do konsultacji. Prawdopodobnie ukaże się ono i wjedzie w życie do końca roku – mówi dyrekotrka biblioteki w Elblągu. - Krajowa konferencja dyrektorów Bibliotek Pedagogicznych opiniowała wstępne zadania bibliotek, które mają być ujęte w rozporządzeniu – dodaje. - Gdy otrzymamy projekt rozporządzenia o bibliotekach pedagogicznych, będziemy mogli mówić o tym, że doszło do ograniczenia zatrudnienia i jakie zadania będzie miała biblioteka po restrukturyzacji.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Następna rzecz oddana Olsztynowi :D
 • W ramach oszczędności powinni górze uciąć premie, dodatki i inne pozakulisowe bonusy. Zaoszczędzone miliony można wydać na coś pożytecznego.
 • Wiec Nas to nie dotyczy bo Elblag to Pomorze:) Moge spac spokojnie = )
 • W końcu paniusie z biblioteki będą pracować zamiast udawać że pracują. przerost etatów w tych placówkach jest znaczny. czasem widzę 3 panie obsługujące ( siedzące przy kawce/herbatce ) i plotkujące i ze trzech czytelników biblioteki. no chyba, że do każdego czytelnika jest potrzebne indywidualne podejście :). tylko kto za to wszystko ma zapłacić ?. jestem za !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  czytelnik...(2012-08-21)
 • Do czytelnika.Złośliwy jesteś te panie zapewne maja rodziny i im do smiechu zapewne niejest ,oceniasz ich prace? popatrz na swoja zanim ocene komus wystawisz.Niezycze ci zeby to samo cie spotkalo,przemysl swoj kometarz zanim go udiescisz na portalu...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_52591(2012-08-22)
 • Co w tym dziwnego zwolnienia są wszędzie taka polityka
 • Te paniusie o których piszesz z pewnością nie pobierają dużych wynagrodzeń. Myślę, jeśli w ogóle oszczędzać, to powinno się oszczędzać na pensjach ludzi sprawujących funkcje kierownicze / dyrektorskie - oczywiście o ile pobierają wysokie / bardzo wysokie wynagrodzenia. Zwalnianie ludzi powinno mieć miejsce w ostateczności. Myślę, że nie ma takiej potrzeby. To są naprawdę niewielkie oszczędności. Biblioteki są z pewnością bardzo potrzebne i pomocne w rozwoju intelektualnym społeczeństwa. Kto tego nie dostrzega nie powinien pełnić żadnych funkcji kierowniczych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Marcin z Elbląga(2012-08-22)
 • Do Czytelnika! Życzę aby zatrudnił się Pan/Pani w bibliotece i sprawdził sam jak "przyjemnie pije się kawę i je śniadanie w pospiechu". Kto nie zna specyfiki tej pracy - to tak o nas pisze, że siedzą i piją kawę. Nikt nie widzi innej pracy i nikt nie pomyśli że obsługujemy ludzi i tych sympatycznych i tych którzy są agresywni. Pensja wcale nie wygórowana bo mając wykształcenie, kwalifikacje mam brutto 2130 zl. Wspólczuję Paniom z Biblioteki i szkoda, że brakuje wsparcia ze strony SBP i sąsiadów z Biblioteki naprzeciw. Trzymajcie się !!!
 • Jeszcze trochę to olsztyn zabierze zbiory muzealne z Elbląga, zlikwidują wszystko te mazurskie cepy gówno mieli i Elbląg chcą zniszczyć, rozkraść doszczętnie a politycy patrzycie i co. NIC.
 • Uderzenie w biblioteki to uderzenie w rozwój intelektualny społeczeństwa. Podobnie zachowywał się okupant.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ewa B.(2012-08-22)
 • Ja też pracuję w jednej z bibliotek (jestem najniżej w hierarchii) i jestem pewna, że nie zamienilibyście się ze mną za te 3800 brutto. Łatwo jest Wam tak nagadywać na innych - a w bibliotece jak wszędzie, raz się trafi miły student, raz pijany buc. .. Ciekawe czy ktoś chciałby zamienić się ze mną na zawód?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kikolina(2012-08-22)
 • Do Pani kilka postów powyżej: to zwolnienie tylko wyjdzie Pani na rękę. Znajdzie Pani lepiej płatną pracę, bo faktycznie 2000 zł to nie pieniądze za taką pracę. Robię to samo co Pani a mam 3200 zł. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Szreder(2012-08-22)
Reklama