UWAGA!

Belgowie zakończyli misję

 
Elbląg, Belgowie zakończyli misję
fot. EPMB Spotters

Wczoraj (3 sierpnia) z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku odleciały cztery samoloty myśliwskie F-16AM Fighting Falcon. W ten sposób została zakończona misja Belgijskich Sił Powietrznych w ramach Baltic Air Policing. Jednocześnie była ona jedną z najdłuższych w ramach NATO-wskich misji w Polsce. Zobacz zdjęcia.

Piloci w powietrzu spędzili około 500 godzin. Liczba samolotów belgijskich była standardowa dla tego typu operacji Sił Szybkiego Reagowania NATO. Dwie maszyny stoją w hangarze jako para dyżurna, pozostałe to zapasowe.
       Belgowie jako trzeci po Francuzach i Holendrach wspierali przestrzeń powietrzną w tym rejonie Europy. Wspólnie z pilotami polskimi brali udział w misjach i lotach szkolnych nie tylko w Polsce ale i krajach nadbałtyckich, a także w przechwyceniach rosyjskich samolotów naruszających strefę wód międzynarodowych (bez wcześniejszego uprzedzenia). Takich dyżurów bojowych było 16.
       Komponent belgijski był rotacyjny. Od pierwszych dni stycznia do sierpnia nastąpiły cztery zmiany personelu - pilotów jak i obsługi naziemnej. W sumie wzięło w nich udział ponad 200 żołnierzy.
       W chwili obecnej NATO nie ma żadnych planów na pojawienie się w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku kolejnego kontyngentu z któregoś z sojuszniczych państw Paktu Północnoatlantyckiego.
      
       Baltic Air Policing
– operacja NATO, która prowadzona jest od marca 2004 roku w ramach Sił Szybkiego Reagowania. Polega ona obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Powodem tego jest brak własnego lotnictwa wojskowego w tych państwach. Piloci i żołnierze z 22 Bazy Lotniczej ( 41 Eskadry Lotnictwa Taktycznego ), przekształconej później w 22 Bazę Lotnictwa Taktycznego kilkukrotnie brali udział w misjach BAP jako Polski Kontyngent Wojskowy Orlik - "Orlik-2" (2008), "Orlik-4" (2012), "Orlik-5" (2014).
      
      
      
EPMB Spotters
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Teraz tylko remont pasa i zobaczymy. Może we wrześniu znów coś się pojawi. Chętnie bym Kanadyjczyków lub Włochów zobaczył.
 • Ciekawe :www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/07/smierc-wazna-smierc-niewazna-smierc-sluszna-smierc-niesluszna/- do przeyślenia.
 • Chcecie powiedzieć, że te 3 kraje nie mają lotnictwa wojskowego? Drogi autorze, popraw proszę, bo wszyscy ze śmiechu się przekręcą! Nie chodzi o brak lotnictwa wojskowego, ale o braku myśliwców do patrolowania swojego terytorium. Proszę sprawdź to i popraw:) Pozdrawiam (tylko do wglądu redakcji, proszę nie publikować:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Pozdrawiam(2015-08-05)
 • to śmieszna, kosztowna i żałosna misja NATO. Wydaliśmy już ogromną ilość pieniędzy na jej utrzymanie! Ciągle nie ma efektów z jej utrzymywania, i nie będzie! Czy nie lepiej i taniej porozumieć się z naszym rosyjskim OGROMNYM sąsiadem? ON te kilka myśliwców NATO połknie za jednym zamachem! Zacznijmy myśleć teraz i dla jutro, dla naszych dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  andrzejwlazłowski(2015-08-05)
 • Ej ty przyjacielu towarzyszu! Może tak na Ukrainę pojedź i im to powiedz! Po co 6.800 zabitych? Niech się dogadają!!! I pamiętasz Gruzinów? Ci też tak panikowali, Kaczyński jechał za nasze, a przecież mógł też zadzwonić i powiedzieć- A dogadajcie się! Co ty na to? hmmm. .. .A to ty taki sprzedawczyk jesteś? Oj niedobrze mieć takich za sąsiadów. W PRL-u karierę byś zrobił, a ludzi na Łączki byś zsyłał. Fałszywy jesteś i bez godności. Będę na Ciebie uważać! Powstańcy też się z sowietami dogadali-a ci stali u bram i patrzyli jak wyżynają Wolę i innych. .. A bierz dzieci i jedź do sąsiada tam się podlizywać!
 • czerwonych ci u nas dostatek a to taka sama swołocz jak ruskie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  AMalejużniekoniecznie(2015-08-05)
 • no i za kim teraz beda sie ganiac mlode elblazanki na dyskotekach?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hgghgfhghg(2015-08-06)
Reklama