UWAGA!

Bezpieczniej w kamizelce

 Elbląg, Najmłodsi wiedzą, że odblaski mogą uratowac życie. Czas, by z tą wiedzą "zaprzyjaźnili się" teraz dorośli
Najmłodsi wiedzą, że odblaski mogą uratowac życie. Czas, by z tą wiedzą "zaprzyjaźnili się" teraz dorośli (fot. arch. KMP Elbląg)

Od 31 sierpnia każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek nosić elementy odblaskowe. Taki zapis znalazł się w uchwalonej przez Sejm nowelizacji Ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Pieszy ma być widoczny na drodze, a co za tym idzie, bardziej bezpieczny. Niezdyscyplinowani będą upominani, a bardziej oporni muszą liczyć się z mandatem.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza przepis, zgodnie z którym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać obowiązkowy element odblaskowy (opaska, kamizelka, elementy odblaskowe umieszczone na kurtce itp.). Najważniejsze, by spełniał swoją funkcję i był widoczny.
       - Cieszy nas każdy przepis, który ma doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg - mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Dotychczas elementy odblaskowe poza terenem zabudowanym obowiązkowo miały nosić dzieci do 15. roku życia, teraz także osoby dorosłe. Podczas prowadzonych przez cały rok spotkań edukacyjnych z najmłodszymi policjanci rozdają elementy odblaskowe - przypomina Sawicki. - Teraz w takie elementy powinni się zaopatrzyć także rodzice oraz dziadkowie. Najlepiej w kamizelki. Dzięki nim piesi są widoczni dla kierowców z bezpiecznej odległości.
       "Czarnym" rokiem był 2011. Ze statystyk KMP w Elblągu wynika, że wówczas na drogach zginęło 4 pieszych, a 76 zostało rannych. Rok 2012: 59 rannych, jedna ofiara śmiertelna, 2013 - 75 rannych, dwie ofiary śmiertelne.
      
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama