UWAGA!

Bezpłatne parkowanie? Tylko na "kopercie"

 
Elbląg, Bezpłatne parkowanie? Tylko na "kopercie"
fot. arch. AD

Dzięki niej można było parkować wszędzie i to za darmo – i tak przez ponad dwa lata. Była sporym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Karta N+ przestała obowiązywać wraz z początkiem nowego roku, nie jest to jednak nowa decyzja, a efekt uchwały przyjętej prawie rok temu.

Karta N+ pojawiła się we wrześniu 2011 r. i była sporym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych. Dzięki niej ten, który ją posiadał mógł parkować za darmo wszędzie, nie tylko w miejscu wyznaczonym, czyli na tzw. "kopercie". Wraz z początkiem tego roku karta przestała obowiązywać, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, która taką decyzję podjęła dokładnie rok temu, za rządów ówczesnego prezydenta Grzegorza Nowaczyka.
       O tym, że Karty N+ nie będzie zadecydowała Rada Miejska, jeszcze przed kwietniowym referendum. W zamian zaproponowano specjalne bonifikaty.
       I tak dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, które zakupią tzw. abonament A oferowana jest zniżka w wysokości 95 proc. (4 zł za miesiąc, 10,5 zł za kwartał, 20 zł za pół roku), która uprawnia do parkowania w całej strefie.
       Pozostałe osoby niepełnosprawne ten sam abonament mogą wykupić z 80 proc. bonifikatą (miesięczny – 16 zł, kwartalny – 42 zł, półroczny – 80 zł), identyczna zniżka przysługuje opiekunom osób niepełnosprawnych. We wszystkich przypadkach parkowanie na tzw. "kopercie" pozostaje nieodpłatne (zobacz dokładną informację nt. zniżek)
       Jak mówił w ub.r. Adam Witek, ówczesny wiceprezydent Elbląga, wszystkie te zmiany "spotkały się z pozytywną opinią" Elbląskiej rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jestem zaszokowana taką decyzją i tak prostym podejściem do tego problemu przez przywołane instytucje wymienione w tym artykule, a wystawienie pozytywnej opinii przez organ, jakim jest Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych stawia pod dużym znakiem zapytania kompetencje tego organu. w czyim imieniu ta rada wydawała pozytywną opinie bo z pewnością nie osób niepełnosprawnych i to tych ze znacznym upośledzeniem zdrowotnym. Zamiast dbać o osoby te najbardziej pokrzywdzone przez los to przytakuje skandalicznym decyzją jakim jest odebranie przywileju parkowania w strefie Płatnego parkowania na podstawie karty N+. .Nie pieniądz są w tej chwili najważniejsze lecz potraktowanie tych chorych osób, czy ich opiekunów, którzy muszą liczyć się z każdym wydanym grosikiem. Jeszce nie tak dawno Nowa rada i prezydent Wilk głośno i we wszystkich mediach informowali społeczeństwo Elbląga i nie tylko, że w naszym mieście tanieją opłaty za parkingi. Jak brzmi to fałszywie i kłamliwie bo wychodzi na to, że koszty obniżek i wyrównanie ich stanu poprzedniego pokryją teraz osoby niepełnosprawne przez odebranie im przywileju. Jest jeszcze coś chyba duża nieścisłość. Otóż krzywdzącą decyzję podjęła stara rada, ale w momencie powołania po wyborach nowej Rady Miasta Elbląga można było anulować tą złą decyzję. Nowa Rada Miejska na swoim pierwszym posiedzeniu Uchwałą Nr. XXIII / 639/2013 z dnia 12 lipca 2013r podjęła decyzję o utracie ważności Kart N+.
 • Po przeczytaniu powyższego artykułu poczułam się bardzo źle i smutna. Nie mogę zrozumieć dlaczego ludzie, których los pokarał tak ciężkimi chorobami to jeszcze walczą z chłodnymi i wyrachowanymi biurokratami jakim w tym momencie są władze naszego miasta. Czy wam panowie z rady Miasta i Panowie prezydenci nie wstyd że dopuszczacie do tak przykrych zdarzeń. Czy rzeczywiście miasto jest takie biedne, że chcecie się dorabiać i ratować finanse miejskie kosztem tej grupy niewinnych osób. To jest grupa naprawdę biednych ludzi, a samochody mają najczęściej często ludzie dobrej woli, którzy pomagają niepełnosprawnym, lub rodzice czy dziadkowie. Już myślała, że te nowe władze będą takie nasze, lecz przykro bo kto wchodzi na stołek zatraca poczucie ludzkich uczuć Z poważaniem Elblążanka
 • Chieliście nowe władze to macie ! a straż miejska jak jest tak jest i na 100% dalej będzie. Przekop też hehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  PiSoPsychoFan(2014-02-05)
 • Nie wiem co mogę powiedzieć na ten temat. Nasze nowe władze obniżyły opłaty za parkingi - to chwalebne, ale jak teraz przeczytałem, że niepełnosprawni mają płacić mimo, że mają uprawnienia za te same parkingi to odbiło mi się to trzkawką. Ludzie niepełnosprawny dopłaca na parkingi i musi sobie kupić abonament- istny dom wariatów. Chyba sprzedam to do szkła kontaktowego w TVN24-pasuje to jak ulał. CHAŃBA NASZYM DECYDENTOM.
 • Ciągle coś nowego się u nas dzieje. Teraz dokładają niepełnosprawnym chyba dlatego, że najłatwiej. -bo to starzy i niedołężni, albo dzieci na wózkach inwalidzkich, może niewidomi albo z porażeniem mózgowym- można tak sobie wymieniać. A decyzję podjęli ludzie zdrowi jak tur, choroba i związane z nią problemy ich nie dotyczą. Nie wiedzą co to jest jak parkingi są zajęte i biedny opiekun targa chorego od samochodu 100,a może 500metrów na rękach bo nie może zaparkować samochodu, a teraz jeszcze musi szukać parkomatu i ciągnie tego chorego z sobą do parkomatu i z powrotem do samochodu by włożyć bilet za szybę, bo jak wróci to mimo, że ma uprawnienia osoby i legitymację ale nie ma wykupionego jakiegoś abonamentu przyłażą mu mandat. Czy w tym wszystkim jest jakaś logika czy to jest najzwyklejsze draństwo i ludzka znieczulica. Co o tym myślicie władze naszego miasta.
 • Mam takie pytanie-co to za organ Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych - pod kogo podlega?Z artykułu wynika, że chyba podlega pod władze miasta bo z całą pewnością nie broni interesów osób niepełnosprawnych gdyż nigdy by się nie zgodziła na odebranie uprawnień osobą niepełnosprawnym. Ciekawi mnie również jak przeprowadzali konsultacje bo jestem biegły w sprawach naszego miasta i nie spotkałem się z czymś takim jak konsultacje w powyższym temacie, Chyba że Rada Konsultacyjna robiła to i ogłaszała we własnym zamkniętym gronie.
 • Rozumiem, że na kopercie jest za darmo, to co chodzi? Koperty widzę wolne, czyli problemu nie ma. Jak poza kopertami kosztuje, to trzeba zapłacić, albo szukać wolnej koperty. Ja nie staję na kopercie, tylko szukam do skutku wolnego miejsca, za które muszę i tak zapłacić. Teoretycznie też mogłabym wszędzie, ale uważam, że to niehumanitarne zajmować miejsce osobie niepełnosprawnej, pomijając nawet fakt, że jak złapią to dużo kosztuje.
 • Niepełnosprawny - nie oznacza BIEDNY. Koperty mają tylko zapewnić możliwość zaparkowania. Jeśli kogoś stać na samochó - to stać go też na parking. A kartki z niebieską kartką są też na naprawdę porzadnych samochodach. Nie takich dla biedaków. Poza tym totyczą tylko tych z " uszkodzeniami narzadów ruchu " . Pozostali inwalidzi nie mogą korzystać z tych miejsc i płaca jak inni. A to jest sprawiedliwe ?
 • Oj Panowie z Rady Miasta chyba zapomnieliście, że w tym roku będą wybory do Rady Miasta i wydaje mi się, że jak tak będziecie rządzić to krótki będzie wasz żywot. No jak tak możecie postępować z niepełnosprawnymi - jak nie macie pieniędzy to nie zabierajcie ich tym chorym. Sam wspomagam Caritas w Elblągu
 • Uchwała Nr. XXIII / 639/2013 z dnia 12 lipca 2013r wprowadziła w wyniku odwołania elblążanina progresywną stawkę opłat www.portel.pl Tekst uchwały: um-elblag.samorzady.pl Dlaczego opłatę w wys. 4 zł za miesiąc uważa się za dużą ? Przecież to mniej niż litr paliwa. Ja płacę za godzinę parkowania 1,9zł. Poza tym niepełnosprawni mają na kopertach mają bezpłatne parkowanie.
 • Dobrze, że napisaliście, że to za czasów Nowaczyka, bo ten zakłamany E24 zaraz by że to też wina Wilka!
 • pan mańkut ma kartę osoby niepełnosprawnej wstyd i żona ją wystawia jak paruje !!!!!
Reklama