UWAGA!

Biały równa się bielik? (Opowieści z lasu, odc. 295)

 Elbląg, Biały równa się bielik? (Opowieści z lasu, odc. 295)
Fot. pixabay.com

Zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości nie sposób nie odnotować także w "Opowieściach z lasu", stąd dziś zwrócimy uwagę na polskie symbole narodowe. - Czy na godle Polski jest orzeł biały czy też bielik? - pyta na ekologia.pl Przemysław Bicki.

Jak podkreśla Bicki, bielik jest najczęściej wymienianym gatunkiem ptaka, który miałby stać za ważnym dla Pokaków symbolem narodowym. Problem w tym, że ten... nie jest orłem.

- Pierwsze, a zarazem najstarsze ślady orła w naszym godle datowane są na okres rządów Bolesława Chrobrego. Na denarach z tamtych czasów widnieje postać orła białego w koronie. Na podstawie tych monet nie można jednoznacznie stwierdzić gatunku ptaka – czytamy na ekologia.pl. Tu zaczynają się dyskusje badaczy, bo na denarze można doszukać się białych lotek jak na bieliku, z drugiej strony – poza przybrana przez ptaka i jego ogon mogą sugerować, że na monecie jest paw.

- Naukowcom i opinii bardziej pasowała obecność właśnie orła, wystarczyło tylko znaleźć odpowiednie argumenty świadczące o tym. Orzeł występował na innych monetach książąt piastowskich, a także tarczach i chorągwiach od XII wieku. Od 1295 roku oficjalnie zagościł w polskim godle – pisze Przemysław Bicki.

Jakie są inne argumenty za tym, że na czerwonym tle widnieje bielik? Autor wskazuje m. in. na żółty, wielki dziób, rozmiar zwierzęcia i oczywiście jego dostojeństwo. Nie bez znaczenia jest też fakt, że bieliki ograniczają swoje terytoria i ich gniazda mogą znajdować się blisko siebie. Według XVI-wiecznego kronikarza Marcina Bielskiego, Lech miał widzieć w okolicach Gniezna wiele gniazd bielika i stąd wybrał go na symbol kraju. Jak było? Tego nie wiemy. Historia historią, legendy legendami, ale powiedzmy jeszcze kilka słów o samym bieliku.

Jak podaje medianauka.pl, to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych.

- Głowa i szyja są jasnobrązowe, grzbiet i strona brzuszna ciemnobrunatne, ogon biały. Dziób jest ostro zagięty w dół, żółty – czytamy na stronie. Ptak ma też deskowane, szerokie skrzydła.

W jego menu znajdują się średniej wielkości ssaki i ptaki, nie pogardzi też rybką. Nawet mała sarna może stać się jego ofiarą. Chętnie sięga też po padlinę.

Czy "biały" = "bielik"? Tej kwestii nie będziemy tu rozwiązywać, zamiast tego podkreślimy, że w Polsce znajduje się on pod ścisłą ochroną. Jak informuje medianauka.pl, zagrożeniem dla jego liczebności jest działalność człowieka i chemiczne zanieczyszczenie środowiska...

Zakończmy pozytywnym akcentem: możemy cieszyć się tym, że nasz region jest dla bielika atrakcyjnym miejscem zamieszkania.

- Bieliki na naszym terenie mają się całkiem dobrze, bo znajdują tu bardzo dobre warunki do życia, a wpływ na to ma bliskość dużych zbiorników wodnych, w których ten ptak chętnie poluje na ryby - podkreśla Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - 20 stref ochronnych bielika znajduje się na terenie Nadleśnictwa Elbląg - dodaje leśnik.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Budzi się świt Nad horyzontem budzi się świt Biało-czerwona łopoce na wietrze wysoko na niebie orzeł bielik szybuje i tnie polskie powietrze. A pod nim na dole nasza Wisła płynie lśnią w rannym słońcu piaski Mazowsza słychać ukojne nokturny Fryderyka bo ta ziemia od innych jest droższa. Cicho szumią wierzby płaczące widzę bociana jak łąki przemierza czerwone maki jak Polska krew przelana i zapomniany przy drodze stary grób żołnierza. Stare figurki na rozstajach dróg i łany zboża kołyszące się na wietrze malwy wysokie przy płotach wiejskich chat czy serce może chcieć coś jeszcze. Piaszczysta droga wśród złocistych zbóż niebieskie chabry liliowe kąkole cykające cykady i wciąż Fryderyk gra płyną mazurki na polskim polem. To nasza ziemia to nasz kraj choć biedny ale własny kąt kto go pokochał sercem Polaka to prędzej umrze niż odejdzie stąd. autor: Henryk Siwakowski
 • Często je widuję nad zalewem. .. .piękne ptaki. .. jak nadlatuję to nawet duże gęsi dają dyla. Hashtagi: #u22
 • Ojczyzno Ojczyzno moja Rzeczypospolita moja miłość do Ciebie nad Wisłą rozkwita, Ty dumnie podnosisz głowę piękniejsza i nowsza, Twój Hymn od wieków śpiewa Wisła i piaski Mazowsza. Tu każdy kamień jest świadkiem historii bólu życia męczeństwa ludzkiej euforii Ta ziemia jak maki czerwone bratnią krwią zbroczona, lecz kraj to nieugięty nikt go nie pokona. Tu wszyscy znają co honor Ojczyzny choć od wieków cały naród leczy swoje blizny. Ile ofiar ludzkich istnień poszło za ten kraj Ty w nagrodę naszym dzieciom szczęście dziś nam daj, daj nam radość pracę i kawałek nieba żeby nigdy na tej ziemi nie zabrakło chleba. Żeby matki naszych wnuków płakać nie musiały by w powietrzu łopotał ciągle orzeł biały. Może nieraz stawał w gardle nam komunistyczny chleb, lecz kto rękę na nią podniesie to tylko kula w łeb. Henryk Siwakowski
 • OJCZYZNA. Ojczyzno nasza Rzeczypospolita ty rośnij nam w siłę w potęgę rozkwitaj tyś od wieków krwią bratnią i wrogów zroszona chociaż dumna i biedna, lecz nie zwyciężona. Nie minęła cię także krzyżacka niewola to znów Turcy, Tatarzy wyszli na twe pola lecz ciągle było słychać twych chorągwi łopot bo nadciągał z północy zbrojny szwedzki potop. Ilu mężnych twych synów oddało swe życie żebyś mogła tak kiedyś zabłysnąć w rozkwicie, ile grobów i nieszczęść ta ziemia widziała lecz przez wieki do boju ciągle trąbka grała. próbowano cię zniemczyć i zrusyfikować z mapy świata wymazać żebyś nie istniała, lecz twój naród waleczny dodawał ci chwały a w powietrzu łopotał ciągle orzeł biały. Przeszły lata i wieki, mamy wolny kraj a za męstwo swych synów szczęście dziś nam daj daj nam siłę nadzieję, daj nam chleb powszedni bo jesteśmy dalej dumni ale ciągle biedni. Lecz gdy przyjdzie taka chwila że szczęście zawita to zabłyśnie pełnym blaskiem trzecia Rzeczypospolita. Henryk Siwakowski.
 • Tu wszędzie. Tu wszędzie jest moja droga ojczyzna, tu każdy kamień każdy krzak mi to przyzna, tu wszędzie w tej ziemi są moje korzenie, tu ciągle widzę moich przodków cienie. Tu Polska mowa i język ojczysty słychać od wieków i nasz sztandar krwisty biało czerwony łopoce na wietrze z białym orłem w koronie, przecina powietrze. Tu ziemia jak maki bratnią krwią zroszona Tu krzyże historii wierności ikona, stoją jak drogowskazy, świadkowie historii obrosłe mechem niemi i niezłomni. Tu Polska Wisła i piaski Mazowsza tu łany żyta, pszenicy i owsa szumią od wieków dziękczynną balladę za krew przelaną, za rany za zdradę. Będziemy Cię bronić jak nasz własny dom i życie naszych matek, dzieci oraz żon, będziemy zawsze wierni Ci aż do ostatniej kropli krwi. Henryk Siwakowski.
 • "Budzi się świt Nad horyzontem budzi się świt Biało-czerwona łopoce na wietrze. .. "Ile z podatków zaoszczędziłeś w tym roku ?
 • @Kaczor - Ktoś chyba za komuny pisał wiersze pochwalne na cześć Pierwszego Sekretarza i tak mu zostało
 • Pisowskie trolle inflacji się nie boją - maja wyrównywane co miesiąc. Pamiętajcie o tym.
 • @Kaczor - "tu ciągle widzę moich przodków cienie. "- Problemy neurologiczne, może depresja.
 • radzę zmienić prochy i lekarza bo coś po czapą się zresetowało
 • Wystarczy ze twój dziadek tam był i tobie też to zostało
 • lepiej neurologiczne niz psychiczne co jest widoczne az nadtto u ciebie
Reklama