UWAGA!

Budżet na start

 
Elbląg, Budżet na start
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Głosami klubu radnych Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego w czwartek na sesji Rady Miejskiej zostanie przyjęty budżet miasta na 2019 rok. W porównaniu z listopadowym projektem w miejskiej kasie ma być o prawie 30 mln złotych więcej. Na inwestycje prezydent zaplanował 48 mln złotych.

Jeśli na środowej konferencji prasowej razem z prezydentem Elbląga występują szefowie dwóch klubów radnych oraz przewodniczący Rady Miejskiej, to znak, że czwartkowe głosowanie nad budżetem miasta będzie w zasadzie formalnością. Witold Wróblewski ma na razie komfort rządzenia, bo większość w Radzie gwarantuje mu koalicja jego komitetu z Koalicją Obywatelską.
       - Dzięki grudniowej uchwale o restrukturyzacji zadłużenia uwolniliśmy pewne środki i mogliśmy projekt budżetu znowelizować – mówił na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Dochody wzrosną z 622 mln złotych do 644 mln złotych, a wydatki z 620 mln do 649 mln złotych. Budżet jest więc większy o około 5 procent. 48 mln złotych przeznaczamy na inwestycje.
       Miasto będzie realizować w pierwszej kolejności te inwestycje, na które pozyskało zewnętrzne dofinansowanie: z Unii Europejskiej, ministerstw czy od wojewody.
       - Chodzi m.in. o zakup czwartego nowego, czwartego już tramwaju, modernizację zajezdni tramwajowej, kolejny etap modernizacji targowiska, kontynuację budowy Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej. Planujemy w tym roku złożyć wniosek do ministerstwa o pieniądze na przebudowę budynku po Gimnazjum nr 7, gdzie ma powstać przedszkole i żłobek i ubiegać się ponownie o środki na budowę boisk przy SP 18, 21 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, a także o środki na modernizację układu chłodzącego krytego lodowiska. Zwiększyliśmy także środki na modernizacje dróg i chodników, o co zabiegali radni – mówił Witold Wróblewski, dodając też, że sukcesywnie będzie zmniejszał zadłużenie miasta.
       Nadal nie wiadomo jednak, jaka przyszłość czeka trzy inwestycje, o których prezydent mówił wiele w kampanii wyborczej: modernizację szpitala, parku Dolinka i rewitalizację kąpieliska miejskiego.
       - Jeśli chodzi o szpital, to zmniejszyliśmy zakres rzeczowy inwestycji i zwróciliśmy się do marszałka o przeprowadzenie ponownej procedury konkursowej. Nasz projekt zakładał 40 kilka milionów, w przetargu  oferty firm opiewały na co najmniej  80 mln złotych. Miasto nie ma takich możliwości, by tak dużą różnicę dołożyć – mówił prezydent. - Czekam też na pisemne uzasadnienie w sprawie wyników konkursu z programu Polska – Rosja, bo nasz projekt modernizacji parku Dolinka był bardzo wysoko oceniony, miał ponad 75 punktów, był wśród liderów. Jeśli nasze argumenty nie zostaną uwzględnione, będziemy szukać pieniędzy na to zadanie gdzie indziej. Podobnie jest ze środkami na rewitalizację kąpieliska, proszę nie używać argumentów, że do tej inwestycji nie dojdzie. Będziemy szukać pieniędzy w innych źródłach, na pewno tej sprawy nie odłożymy ad acta.
       Witold Wróblewski zapewnia, że budżet jest przygotowany realistycznie, ale jednocześnie przyznaje, że miasto na razie nie może doczekać się dodatkowych pieniędzy z subwencji rządowych, które miałyby pokryć m.in. wydatki na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. Biorąc pod uwagę 2018 i 2019 rok, Elbląg na ten cel musi wydać z własnych środków prawie 11 mln złotych. A podwyżek domagają się kolejne grupy pracowników samorządowych.
       - Kolejny rok w budżecie zaplanowaliśmy środki na 3-procentowe podwyżki. Jesteśmy na początku roku, stać nas na 3 procent. Nigdy nie uważałem, że w budżetówce są wysokie zarobki, jeśli będą możliwości... - zastanawiał się prezydent. - Jedno chciałem podkreślić, nie można rezygnować z inwestycji, by dać podwyżki. To jest nieprawda.

  Elbląg, W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: Janusz Nowak, Antoni Czyżyk, Witold Wróblewski, Michał Missan i Marek Burkhardt
W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: Janusz Nowak, Antoni Czyżyk, Witold Wróblewski, Michał Missan i Marek Burkhardt (fot. RG)


       Michał Missan, szef klubu Koalicji Obywatelskiej zapowiedział wystąpienie do rządu i minister edukacji o wyrównanie subwencji. - Mam nadzieję, że gdy Elbląg te pieniądze otrzyma, pan prezydent część z nich przeznaczy właśnie na kolejne podwyżki – mówił Michał Missan, dodając że współpraca z prezydentem przy tworzeniu budżetu była dobra. - Pan prezydent skupia się inwestycjach, my staramy się zajmować działaniami miękkimi, których efekty elblążanie będą widzieć tu i teraz.
       Jakie to działania? - Proszę mi pozwolić o tym opowiedzieć na czwartkowej konferencji, którą zwołamy tuż przed sesją – dodał Michał Missan, zapewniając że Koalicja Obywatelska poprze uchwałę budżetową podczas czwartkowego głosowania.
       - To budżet startowy, który pozwala nam optymistycznie myśleć o planach na przyszłość. Liczymy na to, że z roku na rok budżet miasta będzie jeszcze lepszy – dodał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej.
       - Restrukturyzacja zadłużenia miasta pozwoli spłacać zobowiązania i jednocześnie dalej się miastu rozwijać. Bardzo istotna jest nadwyżka budżetowa w wysokości 31 mln złotych, dzięki czemu mamy środki na wprowadzanie nowych inwestycji. Dlatego poprzemy w czwartek budżet – zapowiedział Marek Burkhardt, szef klubu KWW Witolda Wróblewskiego.
       Czwartkowa sesja Rady Miejskiej rozpocznie się o godz. 10. 
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nieporozumienie wynika z tego, że te same wyrazy w mowie potocznej znaczą co innego, niż w mowie polityków. Na przykład. Jeżeli mówimy, że musimy oszczędzać, to myślimy o zanoszeniu części pieniędzy do banku, a w mowie polityków znaczy, mniej pożyczać. Jeżeli mówimy, dieta, to myślimy, że trzeba mniej jeść, a w mowie polityków znaczy 40.000 euro rocznie dodatkowo do pensji itp.
 • Mnie najbardziej wzruszyła fraza, że dzięki temu, że więcej długów zostawiamy nastepcom, dajemy się miastu dalej rozwijać. Szczególnie ciekawe to "dalej". Bo nie widzę, co się tak spektakularnie rozwija, raczej widzę, co się zwija. Mieszkańcy odpływają, a miasto marnieje.
 • Czy pan włodarz nie rozgrywa czasami PO? Czy PO w niedługim czasie nie będzie żałować tej współpracy? A co na to członkowie i sympatycy PO?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  wicia(2019-01-24)
 • PO to juz calkowicie się ośmieszylo! Żenujące towarzystwo ktore pluło jadem, obrażało publicznie wlodarza a teraz pod stolem stukają się kolankiem! Dziwić sie mozna najbardziej preziowi, bo PO zawsze sie sprzedawala za cenę stanowisk! I dlatego nie jest w niczym lepsza od Pisu! Obecna rada to uległość, zapaść, monotonia i 5 lat marazmu ! Ustawili się slupy bo taka tu polityka i nic wiecej!
 • Wydatki wyższe od planowanych wpływów i to mają być oszczędności???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  grajo1(2019-01-24)
 • Pożyjemy zobaczymy W sumie jakiś plan tu się rysuje najpierw narobić długów a potem strugać głupa że to poprzednicy Jakiś pomysł na wyjście na plus? A po co? Jak nas ponownie wybiorą to sprzedamy coś angeli i będzie cacy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  5
  Z i e l a r z (2019-01-24)
 • aby Elbląg się rozwijał potrzebne jest budownictwo a do tego potrzebny jest nowy plan zagospodarowania , zagospodarować teren po drugiej stronie kanału, od strony katedry wybudować ładne kamieniczki przy samym kanale , następnie wybudować hale sportową na kilkanaście tyś widzów aby przyciągnąć duże turnieje sportowe, no i postarać się o szkoły wyższe, okolice siódemki zagospodarować na duże supermarkety ot cały rozwój miasta a włodarze tylko siedzą na tych posiedzeniach i pierdzą w stołki aby nikt im nie zabrał stanowiska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  jaaaaaaaaaaaaaaa(2019-01-24)
 • a gdzie fundusze na rozwój sportowy dla młodzieży ?????
 • Następne 5 lat cyrku który był. Chcieliście wyborcy to macie a teraz komentujcie. Trzeba było myśleć przed wyborami.
 • A co z górą Chrobrego znowu cisza parodia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  Elblążanin 1(2019-01-24)
 • A gdzie sporty zimowe wszystkie stoki działają w okolicy oprócz góry Chrobrego panie prezydencie gdzie obietnice wstyd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  Narciarz(2019-01-24)
 • A może kontra-pas z którego prawie nikt nie korzysta a skutecznie uprzykrza życie kierowcom ktoś odświeży. Rachunek proponuje wysłać radnym i byłym radnych którzy tak za nim lobbowali o of. rowerowym nie zapominając. A może nadać nazwy autobusom tak jak tramwajom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  Mieszczuch(2019-01-24)
Reklama