UWAGA!

"Buzdygan" dla generała

 
Elbląg, W grudniu 2018 r. Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód, której dowództwo stacjonuje w Elblągu, uzyskała certyfikację, a jej dowódca - już teraz gen. dyw. Krzysztof Motacki - otrzymał awans
W grudniu 2018 r. Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód, której dowództwo stacjonuje w Elblągu, uzyskała certyfikację, a jej dowódca - już teraz gen. dyw. Krzysztof Motacki - otrzymał awans (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Miesięcznik Polska Zbrojna przyznaje raz w roku nagrodę "Buzdygany" dla wyróżniających się osobowości związanych z obronnością. Wśród tegorocznych laureatów jest gen. dyw. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Kandydatów, spośród których Kapituła wybierała najlepszych z najlepszych, wskazali dowódcy jednostek i instytucji wojskowych z całej Polski. Najpierw każdy z członków Kapituły wskazał po dwóch swoich faworytów. Dzięki temu powstała lista, na podstawie której odbyło się głosowanie. Sześć osób, które otrzymały największą liczbę głosów, zostało laureatami Buzdygana. – Prestiż tej nagrody w wojsku znakomicie obrazuje proces wyłaniania laureatów, bo to samo środowisko dba, aby była to elita elit. Tak też stało się i tym razem. Wybraliśmy najlepszych z najlepszych – mówi Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego.
       Kapituła postanowiła, że w tym roku Buzdyganem zostaną uhonorowani:
       kpt. Tomasz Dembiński z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej za stworzenie innowacyjnego programu taktycznego szkolenia walki w bliskim kontakcie;
       gen. dyw. dr Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, za sformowanie natowskiej jednostki;
       ppłk Jarosław Neffe, kierownik Ośrodka Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego Lotniczej Akademii Wojskowej, za doskonalenie systemu szkolenia Joint Terminal Attack Controller (JTAC);
       kpt. dr Anita Podlasin z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego za prekursorskie podejście do kwestii szkolenia z ratownictwa pola walki i działania prowadzące do utworzenia Centrum Szkolenia Medycznego NATO;
       sierż. Krzysztof Śliwiński z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej za pokazywanie, że mundur to nie tylko uniform, ale także zobowiązanie wobec społeczeństwa;
       mjr Aleksander Tarnawski „Upłaz”, żołnierz Armii Krajowej, cichociemny, za przekazywanie następnym pokoleniom na czym polega ciche bohaterstwo.
       Internauci przyznali wyróżnienie płk. Szczepanowi Głuszczakowi.
      
       Źródło: Polska Zbrojna

      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jestem zdegustowany. Dlaczego nie ma wśród wyróżnionych żadnego terytorialsa? Wszak dużo się słyszy jacy to z nich komandosi. Sami najlepsi z najlepszych. A może tak rozwiązać WOT i dać pieniądze na WOŚP? Lepszy z tego pożytek, bo o dzieci trzeba dbać. Będą z nich przyszli podatnicy, a nie pożeracze budżetu jak partyzantka Antka.
 • Lepiej powiedz w co ty się bawisz. Wojsko gwarancją bezpieczeństwa Polski, tylko wojsko!!
 • Śmieszne poglądy, tylko nasze silne wojsko jest gwarantem naszej niepodległości i powszechny dostęp do broni. Historia już to pokazała jak w 39 roku, jak na filmie widać z obozu koncentracyjnego te małe dzieci. To właśnie dlatego, że za mało wydawano na wojsko. Co Ci z WOSP i dbania o dzieci jak ktoś nas zaatakuje jak będziemy bezbronni? Wtedy te całe szpitale i inne obiekty, które pomagają dzieciom natychmiast rozwalą. Tak jak teraz na Ukrainie zrujnowali szpitale i zbombarowali, dlatego, że ten kraj miał słabą armię i nie umiał obronić między innymi szpitali dla dzieci. WOT to dobry pomysł, ale żeby ktoś inny tym zarządzał niż Anton. A pieniądze na WOSP dają ludzie z własnych kieszeni i to jest super.
 • @Kogelmogel3 - Na Buzdygana trzeba zasuwać, a nie przechadzać się w mundurze od niedzieli do niedzieli. Pozdro i poćwicz ze 20 lat
 • Do wszystkich krytyków. Kto nie chce płacić na własne wojsko będzie płacił na cudze.
 • @Gall anonim - Ci przed 39 również płacili i gdzie się podział rząd o generałach nie wspomnę. Tak że bez takich wstawek.
 • Czy apel smoleński był?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  9
  pisnawieki(2019-02-07)
 • Na chrzcinach byłeś że wyzywasz od starych?Ogarnij się człowieku i zamilcz albo siedź cicho nad tym swoim komputerkiem i czytaj że zrozumieniem.Tylko nie komentuj,bo brak słów na takiego myśliciele.
 • Mazguła nic nie dostał? Niby najlepszy. .. bohater KOD. ..
 • Rząd opuścił Polskę i bardzo słusznie, bo zostałby pewnie zmuszony torturami do podpisania kapitulacji i spełnienia wszystkich warunków Hitelra. Przed 1939 Polska odbudowywała się po zniszczeniach wojennych 1920 roku i I wojny światowej. Przed wybuchem wojny bylo przygotowanych duzo nowoczesnych typów uzbrojenia i dlatego Hitler się spieszył z atakiem na Polskę, żeby Polacy nie zdarzyli ich wyprodukować takich jak czołg 7tp i 9 tp, samoloty PZl p 50 Jastrząb czy Sum i łoś, a także unowocześnione P24, zamowiono także kilkaset nowoczesnych samolotów myśliwskich Morane Saulnier z Francji i parę Spittfire, planowano juz zakup wielokolorowych dział boforsa na Hel i wdrożenia tam innowacyjnego systemu kierowania ogniem na podczerwień polskiej konstrukcji, polskie armaty p.lot 105 mm nowoczesne i porównywalne z niemcka 88. Zakup z Włoch samolotów torpedowych Cant Arione. To tylko niektóre rzeczy, ktore Polska miała wprowadzić ok 1940 roku. No i Polska została zaatakowana z 2 stron przez Najsilniejsze mocarstwa świata plus od południa legion Czechoslowacki i tak zadalismy Niemcom i Sowietom duże straty.
 • Wielokalibrowych dział boforsa
 • i kolejne świętowanie, i wszystko z kasy podatków,
Reklama