UWAGA!

Być albo nie być Straży Miejskiej

 
Elbląg, Być albo nie być Straży Miejskiej

Straż Miejska w Elblągu ma zostać zlikwidowana, bo generuje koszty. Jej obowiązki przejmie policja. Projekt takiej uchwały zostanie poddany pod głosowanie radnych na najbliższej, czwartkowej sesji. Takiego rozwiązania nie chcą policjanci: - To zły pomysł, mamy za mało ludzi i środków – argumentują. - Strażnicy nam pomagają – bronią organizacje pozarządowe. Do pomysłu likwidacji Straży Miejskiej nie są przekonani także sami radni.

O likwidacji Straży Miejskiej w Elblągu mówi się od miesięcy. Taką obietnicę złożył w czasie kampanii wyborczej prezydent Jerzy Wilk, teraz kwestię być albo nie być strażników mają rozstrzygnąć radni. Projekt uchwały, która ma zostać poddana pod głosowanie podczas czwartkowej (26 czerwca) sesji, zakłada likwidację tej formacji, bo "1. większość czynności, które wykonuje obecnie Straż Miejska Elblągu powinna wykonywać policja, bo ta posiada szersze uprawnienia przez co może elastyczniej skuteczniej reagować na zmieniającą się sytuację w trakcie przeprowadzanych interwencji. 2. istnienie Straży Miejskiej w Elblągu generuje koszty, które nie przekładają się znacząco na poprawę jakości życia elblążan".
       - Z merytorycznego punktu widzenia w ogóle nie powinno być sprawy. Uważam, że uzasadnienie projektu uchwały jest nieprzekonujące i chyba nieprzemyślane – stwierdził podczas wczorajszego (24 czerwca) spotkania komisji bezpieczeństwa i spraw samorządowych radny Henryk Horbaczewski (SLD).
       - Uzasadnienie jest żadne – wtórował mu radny PO Robert Turlej. - Chciałbym aby wszyscy radni, jeszcze przed sesją czwartkową, otrzymali zestawienie obowiązków Straży Miejskiej z zaznaczeniem, których nie zrealizuje policja. Wówczas będzie widać, gdzie powstaną białe plamy.
       Z kolei przewodnicząca komisji, radna Maria Kosecka zatroskała się losem 23 osób zatrudnionych w Straży Miejskiej. - Gdzie znajdą zatrudnienie – chciała wiedzieć. - Czy warto dziś podejmować taką decyzję? Może zamiast likwidacji wystarczy restrukturyzacja?
       O los pracowników pyta również elbląska "Solidarność".
       Opinie komendantów policji - miejskiego i wojewódzkiego w sprawie likwidacji Straży Miejskiej są negatywne. - Policjantów mamy coraz mniej, a budżet nie wzrośnie – argumentował nadkom. Marek Cieślak z KMP w Elblągu. - To będzie miało wpływ na bezpieczeństwo w mieście.
       Komendant Straży Miejskiej w Elblągu Jak Korzeniowski stwierdził, że na temat działania jego formacji powiedział już wszystko i – tu cytat – "Rada Miejska utworzyła straż i może ją odwołać", ale wskazywał: - Obowiązkami straży obarczy się policję, która jest powołana do innych celów. Teraz będzie musiała zająć się – oprócz dbania o bezpieczeństwo – także problemami porządkowymi. Poza tym strażnicy, gratisowo, zajmują się konwojowaniem dla MOPS czy Urzędu Miejskiego. Wcześniej chroniliśmy EPT, Urząd Miejski, Ratusz Staromiejski, Bramę Targową. Strażnicy pracują przy monitoringu – wyliczał Jan Korzeniowski, który obowiązki komendanta Straży Miejskiej wykonuje od 17 lat, czyli od początku istnienia formacji.
       - Straż Miejska jest potrzebna. Pomaga organizacjom pozarządowym, a na pewno nam, podczas zbiórek żywności – mówiła Teresa Bocheńska, prezes Banku Żywności. - Może los tej formacji poddać pod konsultacje społeczne?
       Jan Korzeniowski stwierdził ostatecznie, że w obliczu być albo nie być atmosfera w pracy jest fatalna. - Ta sytuacja negatywnie wpływa na psychikę pracowników.
       Na koniec członkowie komisji bezpieczeństwa i spraw samorządowych głosowali: przeciwko likwidacji Straży Miejskiej opowiedziała się radna Maria Kosecka, zaś radni Turlej i Horbaczewski wstrzymali się od głosu. W czwartek zagłosują wszyscy radni.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • mądre słowa panie horbaczewski- uchwała nieprzemyślana i nieprzekonująca po czym wstrzymuje się pan od głosu. .. kolejny bezradny który zbyt długo trzyma się stołka i nic nie robi!!! podziękuję panu przy najbliższych wyborach!
 • Nie jestem zwolennikiem straży miejskiej, ale tłumaczenie, że trzeba zlikwidować, bo generują straty jest głupie. Kto oprócz produkcji i usług ich nie generuje?? Urząd Miejski generuje zyski?? Policja?? Wojsko?? Idąc tym tokiem myślenia te instytucje też należałoby zlikwidować. A z drugiej strony patrząc na to kto w tej straży pracuje. .. sami zakompleksieni co do policji nie zostali przyjęci i udają teraz szeryfów miasta.
 • ? jestem za a nawet przeciw"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  8
  lechuuuu(2014-06-25)
 • Przede wszystkim należy ich zrestrukturyzować i zmienić priorytety - zamiast babci na rynku handlującej pietruszką czy krzywo zaparkowanego auta niech zajmą się pijaczkami, grupkami podpitych gówniarzy itp. Ale. .. .to już jakaś praca w dodatku wymagająca odwagi. .. lepiej babci mandat dać czy też blokadę założyć. Dzielni " strażnicy"
 • Proponuję jednak zmiany w Straży Miejskiej niż jej likwidację! Powinniśmy zmienić obu komendantów i 70% załogi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  10
  urnochód(2014-06-25)
 • Zlikwidowac. Od tego jest Policja a nie Straż. Wystarczy nam Straz Pozarna. Po co Miejska
 • myślę, że nastawienie do straży miejskiej może się zmienić, jeśli odbierzemy jej prawo wystawiania mandatów za złe parkowanie (od tego jest policja) a dołożymy im obowiązków związanych ze sprawami porządkowymi, w obecnym stanie do likwidacji
 • Widać ile są warte obietnice Prezydenta W. ! Obiecał zlikwidować SM, a teraz się wykręca i robi wszystko, aby SM została w Elblągu, pierwsze jego działanie to było wystąpienie do Komendanta Policji z opinię dotyczącą likwidacji SM/ Teraz chce sobie wytrzeć gębę Radą Miejską, że on chce likwidacji, a RM mu nie pozwala. .. Kolesiostwo i tyle w temacie !!!
 • po kiego czekać do jesieni???!!!! Wszyscy widza jak pracuje straż miejska!!! Czy ktoś ich widzi np na ulicach jak chodzą na piechotkę??? NIEEEE. !!!! Widać ich tylko w służbowych autach jak się wożą i w większości przypadków załatwiają prywatne sprawy!!!! I to trwa już tyle lat, za naszą min kasę. !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  8
  erwinekI(2014-06-25)
 • wywalić i tyle. Jaki z nich pożytek? Dodzwonić się na SM graniczy z cudem. " Dzielni szeryfowie miasta" zajęci są wystawianiem mandatów drogowych których wg. statystyki wystawili najwięcej? Od tego jest policja drogowa, chyba coś im się pomyliło. Już widzę jak SM reaguje kiedy grupka nastolatków cokolwiek dewastuje. .. boją się i tyle. Po co ta formacja jeszcze istnieje? A radni martwią się o ich los? Strażnicy sami powinni się martwić wstępując z własnej nieprzymuszonej woli do tej śmiesznej formacji. Niech teraz zobaczą jak żyje połowa Elbląga na bezrobociu i zasiłkach.
 • Pani Kosecka martwi się losem 23 nierobów, a kto martwi się wieloma innymi ludżmi, którzy są zwalniani?????. Oczywiście stworzono instytucje z 23 nierobów aby po ewentualntm zlikwidowaniu wypłacić im odprawy, gdyby było zatrudnionych do 20 osób to nic by się nie należało. Ciekaw jestem czy cały czas było ich tylu czy dokoptowali do 23 jak się koło dupy paliło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  8
  jedentaki(2014-06-25)
 • Likwidacja jest oznaką bezradności i braku umiejętności zarządzania. Najpierw naprawa i jasno wyznaczone cele i zadania.
Reklama