UWAGA!

Był skwer, jest ulica

 
Elbląg, Ulica Ofiar Sprawy Elbląskiej
Ulica Ofiar Sprawy Elbląskiej (fot. arch. WS)

Podczas remontu drogi nr 503 powstała ulica roboczo nazwana Nową. Prowadzi od Stoczniowej do nowego ronda przy Teatralnej. Był pomysł, by nadać jej miano Ferdynanda Schichaua, ale ostatecznie zapadła decyzja: ulica Ofiar Sprawy Elbląskiej.

Nowy układ drogowy powstał w sąsiedztwie istniejącego Skweru Ofiar Sprawy Elbląskiej, przy którym usytuowane są budynki mieszkalne. Członkowie komisji ds. nadawania nazw na sierpniowym posiedzeniu zaproponowali, aby nową ulicę również mianować: Ofiar Sprawy Elbląskiej.
       - Byłaby to logiczna kontynuacja skweru o tej nazwie, który znajduje się na początku ulicy – argumentował wówczas Jerzy Domino z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, a także członek komisji.
       - Takie rozwiązanie pozwoli także na uniknięcie kosztów związanych z wymianą dokumentów, jakie byłyby konieczne po zmianie adresu osób tam zameldowanych - zauważył z kolei radny PO Henryk Gawroński.
       W ten sposób upadł pomysł poddany m.in. przez elbląskiego dziennikarza Krzysztofa Jaworskiego, który wnioskował o nadanie nowej ulicy imienia Ferdynanda Schichaua.
       Na sesji 30 września elbląscy radni ostatecznie zdecydowali - ulica Ofiar Sprawy Elbląskiej.
      
       Sprawa Elbląska była najbardziej odczuwalnym w Elblągu aktem stalinowskiego terroru, których zdarzenia rozpoczął wybuch pożaru w nocy z 16 na 17 lipca 1949r. w hali numer 20 Zakładów Mechanicznych im. Karola Świerczewskiego. Następstwem zaś były represje i aresztowania pod zarzutem sabotażu.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • .. .w tym smutnym jak. .. .mieście nawet wszystkie ulice muszą być smutne
 • Martyrologiczna tradycja podtrzymana, gratulacje dla bezradnych.
 • Co za dno i zenada, a bedzie stal krzyz?
 • Dlaczego wjeżdżając na rondo od strony tej ulicy nie ma żadnego drogowskazu?
 • panie Gawroński - radzę przygotować kasę prywatną bo my się stawimy wszyscy do pana z dokumentami potwierdzającymi zapłatę za wymianę dokumentów. A wystarczyło wsiąść w swoją furkę i się przejechać tą ulicą - a byś pan zobaczył się bredzisz jak Piekarski na mękach!!!! Stoi przy nie 9-lokalowy budynek przy ul. Niskiej 25.Może byś pan wtedy inaczej gadał na tym posiedzeniu - Łatwo podnieść łapkę przy głosowaniu - a niech potem inni się martwią i ponoszą koszty - wszak to ma pan w d. .. pie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  0
  mieszkańcyNiskiej25(2014-10-03)
 • czy w tm kraju porypanym kraju nazwy uli zawsze musza miec nazwy "polityczne" i tylko dzielic ludzi. .przeciez to długa nazwa i wszyscy maja to gdzies
 • Proszę zapamiętać przy następnych wyborach do Rady Miasta.
 • a może, ,Alkoholika biskupa Ś", byłoby po katolicku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  Sraruś(2014-10-03)
 • trzeba było słuchać bo akurat Turlej mówił, że to jest pic na wodę z tymi oszczędnościami bo nikomu i tak nikt nie będzie kazał wymieniać dokumentów. Mieszkańcy Niskiej25 będą nadal zameldowani tam gdzie są ale wejście będą mieli od nowej ulicy
 • zdjęcie w artykule dowodem do ukarania parkujących na ścieżce rowerowej i trawniku. WON na parking pracownicy tego zakładu obok!!!!!A Straż Miejska powinna karać ich non stop. Wydano kasę by jeżdżiły rowery i piesi mieli wygodnie nie dla aut.
 • Czy w naszym mieście ulice muszą być takie grobowe? Może warto pomyśleć podobnie jak Gronowo i nadawać ulicom nazy neutralne, żeby potem, po zmianie konfiguracji politycznej zawsze były uniwersalne np. Bukietowa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Mandragora1(2014-10-03)
 • jest dluga ulica O. S. E. sle brak jest przy niej miejsc parkingowych. Słonina chciał zmusić wszystkich elblążan do chodzenia pieszo, nie udalo mu się, ale czemu Wilk go slepo nasladuje i nie myśli o setkach pracowników z wielu zakladów w tym rejonie, czemu maja stawiać auta na chodnikach i pobliskim skwerze ?
Reklama