UWAGA!

Był sobie zamek

 
Elbląg, Na terenie Muzeum odkryto kamienne fundamenty krzyżackiej zabudowy
Na terenie Muzeum odkryto kamienne fundamenty krzyżackiej zabudowy (fot. arch. Anna Dembińska)

12 lutego 1454 r. elblążanie zajęli zamek krzyżacki, by go następnie zburzyć. Zrobili to tak skutecznie, że z monumentalnej budowli pozostała jedynie kolumna widoczna na dziedzińcu obecnego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Po upływie wieków badacze odkopali drewniane konstrukcje, prawdopodobnie pierwszej warowni, a także fundamenty kamienne. I to są nasze skarby.

O elbląskim zamku krzyżackim pisała Wiesława Rynkiewicz-Domino w nr 4 Magazynu Elbląskiego (marzec 2007 r.):
       „(…) W 1246 r. osada Elbląg otrzymała upragnione prawo lubeckie, a na okrasę wcale rozległe posiadłości ziemskie, które stały się źródłem istotnych dochodów w przyszłości. Rozpoczęła się dobra passa miasta. Na południe od wytyczonych jego granic, w przyszłości nazwanych Starym Miastem Elbląg, w kwartale mieszczącym się w granicach ulic Gimnazjalnej, Zamkowej, Tamka, od zachodu zamkniętym rzeką Elbląg, Krzyżacy przystąpili do budowy rozległego kompleksu zamkowego. Zamek elbląski był od 1251 r. stałą siedzibą Mistrza Krajowego Zakonu w Prusach. Elblągowi przypadła tym samym rola stołecznego ośrodka i głównego portu tworzącego się nowego państwa. Kiedy w 1309 r. przeniesiono rezydencję Wielkiego Mistrza Zakonu z Wenecji do Malborka, zamek w Elblągu został przeznaczony na siedzibę komtura elbląskiego i zarazem wielkiego szpitalnika. Komtur elbląski należał do elity dostojników krzyżackich. W 1454 r. – po wybuchu powstania antykrzyżackiego, w którym Elbląg odgrywał bardzo ważną rolę, mieszczanie elbląscy zmusili załogę krzyżacką do opuszczenia zamku (12 lutego), następnie zajęli go i przystąpili do jego burzenia. Kolejne wyburzenia budynków zamkowych i niwelacja gruzowiska miały miejsce wiek później, kiedy rozpoczęto budowę odcinka fortyfikacji bastionowej w rejonie między obecną ul. Wapienną a mostem warszawskim. Na mocy Wielkiego Przywileju, nadanego Elblągowi przez króla Kazimierza Jagiellończyka w 1457 r., miasto otrzymało w posiadanie teren kompleksu zamkowego i m.in. obietnicę, że w bezpośredniej okolicy nie zostanie wzniesiony żaden zamek. Elblążanie wiedzieli aż nadto dobrze, że z bliskości zamku nic dobrego dla nich nie wynika. Ale gdybyż mogli przewidzieć, jakiej atrakcji turystycznej pozbawią swoje miasto w przyszłości a to burząc, a to nie pozwalając odbudować, ni zbudować nowego, tym razem królewskiego zamku…”
       A po latach, ba, wiekach…
       „(…)Dzisiaj dumaniom o „najpiękniejszym zamku w Prusiech, po malborskim”, jak zanotował to przed wiekami jeden z kronikarzy, służy rozległy dziedziniec z samotnie sterczącą, granitową kolumną pośrodku, pochodzącą z jednej z sal zamkowych. To trochę za mało, by przywołać w wyobraźni obraz elbląskiego kompleksu zamkowego. Tym bardziej, że zamek elbląski nie funkcjonuje w potocznej topografii umocnień Zakonu Krzyżackiego.”
       Ciągnie nas jednak do krzyżackiej spuścizny, ciekawi też, co kryje ziemia. W 2012 r., podczas prac związanych z remontem budynku Podzamcza, przekopano dziedziniec muzealny i odkryto … drewniane konstrukcje datowane na XIII wiek, prawdopodobnie pierwszego krzyżackiego zamku. Rok później ziemia odsłoniła fundamenty kamienne warowni. – To fascynujące odkrycie – cieszyła się dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.- Mamy najstarsze odkryte krzyżackie konstrukcje drewniane.
       Zabytkowej warowni na miarę tej w Malborku nie mamy. Mamy za to inne zabytki architektury w obrębie Starego Miasta, choćby kompleks muzealny, biblioteczny, katedrę, Galerię EL czy Bramę Targową.
       - Ale i czy elblążanie marzą o zamku? Budowanie nowego nie miałoby sensu, a by zobaczyć warownię krzyżacką zawsze możemy pojechać do Malborka lub do Fromborka – wskazuje Dariusz Barton, Miejski Konserwator Zabytków. - Elblążanie, prędzej niż o zamku, marzą o galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia – kończy z uśmiechem.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • .. .a ja marzę o. .. de facto budowie, bo o odbudowie raczej ciężko mówić. .. zamku krzyżackiego. Przydałby się nam inwestor na miarę tego, co w Lidzbarku stworzył cudowny kompleks hotelowy przy ichnim zamku (masa rzeczy w obrębie tej inwestycji została niedawno wybudowana/dobudowana). Można jak się chce i ma pomysł, a i pieniądze oczywiście. ; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  Matex(2014-02-12)
 • Zburzyli do cna. Nawet fundamenty. A jednak coś potrafimy. Tylko jak Nam się chce.
 • Tak Pamiętam !!! kiedy zburzyli ten piękny zamek na czele tych mieszczan stal Albrecht von Nowaczyk prapraprapradziadek zgadnijcie kogo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  elblazaninus(2014-02-12)
 • legenda głosi, że pod kolumną krzyżacy ukryli złote kalesony Urlicha von Jungingena, warto sprawdzić czy to prawda czy legenda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  kopacludzie,kopać(2014-02-12)
 • Ludzie!!! Jako elblążanie jesteśmy dumni, że mieliśmy zamek, ale. .. to było wieki temu!!! Będziemy teraz ogradzać kawałki murów i blokować rozwój miasta??!! Nie jestem przeciw zabytkom, ale po co, ma zajmować miejsce 500-letni grill, który nikomu nie posłuży, to będzie 20 lat grzebania archeologów!!! Wystarczy, że miasto od dłuższego czasu przypomina średniowiecze :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  11
  JaśkoNopnicki(2014-02-12)
 • Powinien zostać odbudowany
 • Panie Bartonie, a gdzie we Fromborku jest warowania krzyżacka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  9
  Żuber(2014-02-13)
 • żuber nie kompromituj sie zamki.res.pl
 • oj, Daruś, ogarnij się jełopie
Reklama