UWAGA!

Były prezes Lotosu zatrzymany przez CBA

2019-01-29
Aktualizowany 2019-01-29 14:04
 
Elbląg, Były prezes Lotosu zatrzymany przez CBA
(fot. CBA)

Cztery osoby zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Grupie Lotos S.A. Wśród zatrzymanych jest Paweł Olechnowicz, były prezes firmy, który zgodził się na podawanie swojego nazwiska i wizerunku do publicznej wiadomości.

Funkcjonariusze gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Grupie Lotos S.A. Wśród zatrzymanych jest były prezes Zarządu Lotos S.A. i były prokurent, pełniący także funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Strategii i Relacji Międzynarodowych w Lotos S.A., Szefowa Biura Obsługi Korporacyjnej i Administracji Lotos S.A. oraz przedsiębiorca.
       Jak ustalono w trakcie prowadzonego postępowania przedstawiciele spółki mieli podpisać fikcyjną umowę na usługi doradcze. Zdaniem CBA, wiele wskazuje na to, że umowa faktycznie służyła jedynie wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki. Funkcjonariusze CBA przeszukują m.in. miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej zatrzymanych osób. Po zakończeniu tych czynności zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszą zarzuty.
      
       Paweł Olechnowicz ma 67 lat.  Jak podaje Wikipedia, jest absolwentem Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów z zakresu organizacji, ekonomiki i zarządzania przemysłem na Politechnice Gdańskiej.
       W 1977 rozpoczął pracę zawodową w Zakładach Mechanicznych Zamech w Elblągu. W latach 1990–1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd., a w latach 1995–1996 również obejmował stanowisko wiceprezydenta i szefa segmentu energetycznego w ABB Polska. Następnie zatrudniony w ABB Ltd. w Zurychu na stanowisku wiceprezesa na Europę Centralną i Wschodnią. W latach 1999–2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty S.A. Od 2001 kierował firmą konsultingową Paweł Olechnowicz – Consulting. W latach 2002-2016 był prezesem zarządu Grupy Lotos. W ostatnim czasie założył spółkę MAPU, która zajmowała się doradztwem w sprawach energetycznych. Doradzał m.in. prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu.
       W sprawie prowadzonej przez CBA reprezentuje go mecenas Janusz Kaczmarek, – Mój klient zgadza się na podawanie jego nazwiska i wizerunku. Uważam, że można go było wezwać, a nie dokonywać zatrzymania, tym bardziej, że pan Olechnowicz wielokrotnie był przesłuchiwany jako świadek i za każdym razem stawiał się na wezwania nadesłane pocztą bądź przekazane telefonicznie - powiedział Janusz Kaczmarek "Gazecie Wyborczej"
      
      
      
oprac. red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I co na to włodarz miasta Elbląg? Kto teraz będzie doradzał w sprawach ciepłowniczych? W komitecie KWW był i co z tym poparciem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  16
  kolo(2019-01-29)
 • Sie odetnie i zlozy samokrytyke. Tak jak to wczesniej zrobil Pietrulewicz, bo mu sie prawda w wywiadzie wymknęła. W tych srodowiskach stara metoda III Międzynarodowki to ciagle wzor.
 • Naplują na faceta, przeciągną po ziemi a po kilku latach uniewinnią. Prosta metoda odwrócenia uwagi od bieżących protestów kolejnych grup zawodowych.
 • Niszczą mądrych ,prawych ludzi.Szkoda słów jakichkolwiek na to co dzieje się w tym chorym kraju.
 • prezesował i za SLD i za PO i za PIS, . .. no i jak tu się teraz ustawić żeby na kogoś zwalić? no nie da się, nie da,
 • To czasem nie "doradca" Wróblewskiego i wymarzony kandydat powców na prezydenta Elbląga?
 • Idą wybory więc pora zacząć polowanie na czarownice.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  28
  MisWciazZywy(2019-01-29)
 • Pamiętacie jak chciał doradzać w sprawie ciepła?Firma consultingowa, warto się przyjrzeć czy pieniądze nie zostały wyprowadzone z miasta!!! Czas mija a o CIEPLE i nowych inwestycjach CISZA . Panie Nowak co z tymi inwestorami, którzy pchali się drzwiami i oknami, zainwestują 700-800 mln w nowe źródło i jeszcze cenę obniżą o 20%!!!Tacy sami jak p. O. z Lotos???? Czas się kończy, jesień 2020 niedługo, przez Waszą politykę mieszkańcy będą marznąć!!!
 • Trzy lata temu już byli o krok od aresztowania. Mówiło się :"mamy mocne dowody na niegospodarność prezesa Lotosu". Wszystko to jest bardzo dziwne. Dopiero, jak na jaw wychodzi prawdziwe oblicze władzy, szuka się na siłę ofiar wsród przeciwników. Tak jest, kiedy samemu nie "zhańbiło się" odpowiedzialną pracą, tylko od godz 12 w południe myśli się, jak tu jeszcze utrudnić wszystkim życie.
 • "Jak ustalono w trakcie prowadzonego postępowania przedstawiciele spółki mieli podpisać fikcyjną umowę na usługi doradcze. " Najczęściej stawiany przez CBA zarzut, gdy trzeba zrobić efektowne zatrzymanie. W normalnym kraju wzywa się podejrzanego do śledczych. Ale u nas liczy się efekt propagandowy. Gdy dojdzie do skierowania sprawy do sądu / o ile dojdzie/ lub przegranej w procesie prokuratury, minie tyle czasu, że cel propagandowy zostaje osiągnięty.
 • Kolejna afera., moj boze co za kraj afera goni afere w tym kraju nie ma juz komu ufac- - ojczyzna to brzmi dumnie, bog , honor czy jeszcze jest ktos dla ktorego te slowa cos znacza , tak juz to przerabialismy..ojczyzno moja, ile cie cenic trzeba ten tylko sie dowie, kto cie stracil, oj nie kochamy tej naszej ojczyzny okradamy ja juz ze wszystkiego i drogo przyjdzie nam za to zaplacic, ludzie opamietajcie sie
 • Tacy jesteśmy. Chciwi na każdym stanowisku, garnący do siebie co się da i ile się da. Nie wiem jak to zmienić. Nie ma nadziei na zmianę. Przykro mi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  7
  nicnowego(2019-01-29)
Reklama