UWAGA!

Cały naród czyta Sienkiewicza

 Elbląg, 6 września, już po raz trzeci, odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. Również w Elblągu
6 września, już po raz trzeci, odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. Również w Elblągu (fot. arch. AD)

"Kochanie jak i śmierć nikogo nie minie." /Pan Wołodyjowski/ Podobnie z czytaniem. 6 września, już po raz trzeci, Polacy zachwycą się literaturą i będą czytać, tym razem karty zapisane przez Henryka Sienkiewicza. Wspomną Małego Rycerza, Skrzetuskiego, Kmicica. W Elblągu - przed Ratuszem Staromiejskim.

Było Narodowe Czytanie dzieł Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry. W dużych miastach i małych miasteczkach. Czytał prezydent RP, urzędnicy wyższego i niższego szczebla, aktorzy, sportowcy, nauczyciele i uczniowie, a także wszyscy chętni, którzy nad literaturą piękną pochylić się chcieli. W tym roku do wspólnej lektury wybrana została Trylogia Henryka Sieniewicza. Narodowe Czytanie AD 2014 zainauguruje prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką. 6 września w warszawskim Ogrodzie Saskim.
       W Elblągu również będziemy czytać. Od godziny 11 przed Ratuszem Staromiejskim. Lekturą obowiązkową będzie cykl powieści historycznych napisanych, jak wyjaśniał sam Sienkiewicz, „ku pokrzepieniu serc”, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Czytać więc będziemy Trylogię, czyli "Ogniem i mieczem", "Potop", Pan Wołodyjowski". Fragmenty, oczywiście, bo na całość czasu by nie wystarczyło. Czytanie w Elblągu zaplanowano bowiem do ok. godz. 15. Każdy, kto chce, czytać będzie mógł. Plenerowe spotkanie z prozą Henryka Sienkiewicza poprowadzi znany elbląski nauczyciel, historyk Piotr Imiołczyk.
       Szczególnym punktem w programie będzie specjalna prezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu. Młodzież o godz.12 zaprezentuje sylwetkę autora i patrona swojej szkoły.
      
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama