UWAGA!

Cena pracy

Od wczoraj, decyzją dyrektor olsztyńskiego oddziału ZUS-u Mirosławy Spas - Gierz, pracownice elbląskiego wydziału ZUS-u, który nalicza tzw. kapitał początkowy, dojeżdżają do pracy do Olsztyna.

Każda z pań, aby zdążyć do pracy na godz. 7 musi wstawać na pociąg, który z Elbląga odjeżdża o 4.30. Oznacza to wstawanie ok. Godz. 3.30. Jak mówią pracownice ZUS-u, dla większości z nich oznacza to w najbliższym czasie zapewne rezygnację z pracy.
     Michał Kraszewski, rzecznik inspektoratu ZUS w Olsztynie:
     - W założeniach organizacyjnych przygotowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest tak, że sprawy kapitału początkowego mieszczą się przy oddziale Zakładu. A w naszym regionie oddział mieści się w Olsztynie. Panie, które pracowały dotąd w Elblągu, były pracownicami inspektoratu olsztyńskiego, a nie oddziału w Elblągu. Trudno było w ten sposób nadzorować ich pracę.
     Rzecznik dodaje, że decyzja o przeniesieniu wydziału związana jest z fiaskiem zabiegów o to, by w Elblągu powstał oddział ZUS-u.
     - W lipcu pani dyrektor Spas - Gierz spotkała się z 15 pracownicami wydziału i część pań wyraziła zgodę na dojeżdżanie - mówi Michał Kraszewski. - Dwie panie, które są brzemienne "zagospodarowaliśmy" w Elblągu, część poszła na bezpłatny urlop, część zrezygnowała z pracy.
     Co z przedstawicielami elbląskich firm i mieszkańcami, którzy budynku ZUS-u przy ul. Mazurskiej wyjaśniali sprawy swojego "kapitału początkowego"?
     - Tu nic się nie zmieni - zapewnia rzecznik. - Na miejscu zostaje nasza pracownica, która przyjmować interesantów. A sprawy wprowadzania informacji i archiwizacji danych będą, jak dotąd w Olsztynie. Proszę pamiętać, że była pani dyrektor (Maria Piór – przyp. aut.) przez 33 miesiące dojeżdżała z Elbląga do Olsztyna.
     
     ***
     
     Sprawa pracownic ZUS to tylko jedna z wielu podobnych, jakie miały miejsce w Elblągu w związku z utratą statusu miasta wojewódzkiego i przeniesieniem urzędów do Olsztyna. Pojawia się pytanie o społeczne koszty tego rodzaju - administracyjnych – przekształceń.
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Gratulacje dla rzecznika! P. Piór dojeżdżała zapewne pociągiem o 4.40.......
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JB_Stif(2002-08-06)
 • A moim zdaniem, w Elblągu od pocżatku reformy istnieje Inspektorat ZUS, a starania były o powstanie oddziału, Pani autorka zapewne pisała artykuł z pamięci. ;-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pawel711(2002-08-06)
 • Sprostowanie: Powinno być 15 pracowników (a nie pracownic) ponieważ w Wydziale Kapitału Początkowego w Elblagu pracował także 1 pan
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Barnaba(2002-08-06)
 • Gratulacje!!!!!!!!!!! Mamy to co mamy - grabież mienia od 1999, a teraz etatów - miejsc pracy. Władze Olsztyna twierdzą do tego, że chcą z naszym miastem wspólnie tworzyć przyszłość woj. szuwarowo-bagiennego. Zabranow co tylko się da - bezrobocie coraz większe i ONI chcą razem? To tak jak za komuny silniejszy-rusek wysysał słabszego- polaka! Mam nadzieję , że się obudzimy i powstaniemy razem , bo inaczej Elbląg stanie się jednym domem starców i biedoty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obserwator(2002-08-06)
 • Po pierwsze: Nikt nie dostał jeszcze wypowiedzenia, narazie są przeniesienia na 3 m-ce. Po drugie: Nikt nie poszedł na urlop bezpłatny w związku z przeniesieniem do Olsztyna. Po trzecie: Pracownicy skladali oferty pracy do nowotworzonego Wydziału Kapitału Początkowego w Elblągu a nie w Olsztynie. Po czwarte: Myśle iż Pani Dyrektor nawet o 6 niechiałoby się wstać aby jechać 100 km do pracy skoro będąc ostatnio w Elblągu szybko dała z niego nogę
 • Na jakim spotkaniu z pracownikami była wyrażona zgoda? Przecież ONA nie chciała się z żadnym z tych BIEDAKÓW spotkać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JANOSIK(2002-08-06)
 • Może ktoś zamiast biadolić ruszyłby do walki o byt Elblążąn. Ja sam nie moge wygrywać ale gdy będzie nas więcej co krzyczą to może ktoś NAS usłyszy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Don Kichot z Elbląga(2002-08-06)
 • Nie tylko pracownicy wydziału kapitału poczatkowego dojeżdzją do pracy w Olsztynie. Kilka miesięcy temu pracownicy innego wydziału staneli również przed tym samym problemem, albo praca w Olsztynie na własny koszt i codzienne dojazdy po 200 km dziennie, albo bezrobocie. Chyba dyrekcja ZUS-u wystawja pracowników na próbę wytrzymałości, tyle będzie dojeżdzał na ile starczy mu sił i pieniędzy lub sam sie zwolni i da wolny etat dla olsztyna.
 • Są pracownicy ZUS na ul. Mazurskiej, którzy nie będa musieli dojeżdzać do Olsztyna dla nich znalazło się miejsce w ZUS na ul. Teatralnej. Dlaczego ?
 • Zal mi tego wszytkiego co przez lata było budowane w elblągu a od tak sobie zostaje oddane (bez walki) dla lennika Olsztyna. Nie rozumiem bierności władz miejskich samorządowych, organizacji poltycznych i osób które przed wyborami tylko wykrzykują jak bardzo kochają Nasze Wasalne miasto elbląg (celowo z małej litery). Zwracam się o reakcję elblążan i obronę tego co zostało jeszcze w Elblągu, o etaty dla Naszych a nie dla Nich. Pracy i Chleba dla Elblążan Mam nadzieję że pani szanowna dyrektor zus o/olsztyn M. Spas-g. będzie dostawała SPAZM na samo słowo ELBLĄG.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokalny Patriota(2002-08-06)
 • Panowie posły i senatory czas ostrzyć elbląskie kosy i ruszyć pod Racławice.
 • Jeśli ktoś uważa ze to problem w wykonywaniu pracy , to jak sobie to wyobraża ? Dojazd do pracy autobusem linii nr."8" i zakupy w czasie pracy . Te czasy już się skończyły !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obserwator(2002-08-06)
Reklama