UWAGA!

Cenne drewno czereśniowe (Opowieści z lasu, odc.80)

 Elbląg, Czereśnia ptasia
Czereśnia ptasia

Na terenie Nadleśnictwa Elbląg rośnie jeden z najbardziej wartościowych gatunków drzew leśnych w Europie. Czereśnia ptasia, zwana także wiśnią ptasią albo trześnią, nie tylko urozmaica „zwierzęce menu”, ale jest również cennym surowcem. To właśnie z tego drewna robione są miski, talerze, a nawet... fajki.

Czereśnia ptasia najlepsze warunki do życia odnajduje na siedliskach grądowych, w świetlistych dąbrowach i buczynach. Nie tworzy licznych drzewostanów, zwykle stanowi wartościową domieszkę. Urozmaica krajobraz, stanowi także świetną bazę pokarmową dla zwierzyny. Jej kwiatami, owocami oraz pestkami żywią się ptaki, owady, gryzonie i zwierzęta kopytne. Trześnia to gatunek miododajny, wiosną swoimi kwiatami masowo wabi pszczoły. Jadalne owoce, zwane czereśniami, dojrzewają od maja do lipca.
       W zwartych drzewostanach czereśnia ptasia może dorastać do 30 m wysokości, tworząc długi strzelisty pień, o szarej korze, z poprzecznymi prążkami. Pierśnica osiąga rozmiar 40-60 cm, niekiedy nawet 80 cm. Długość życia czereśni wynosi zazwyczaj od 70 do 100 lat.
       To typowy gatunek pionierski, który bardzo szybko pojawia się na terenach niezalesionych. Czereśnia ptasia uważana jest za najważniejszy gatunek produkcyjny w rodzinie różowatych. Dzięki swoim właściwościom, takim jak prosty drobnowłóknisty pień z rózowobrązową twardzielą i jaśniejszym bielem, jest chętnie wykorzystywana jest do produkcji szaf, mebli, boazerii oraz dekoracyjnego stolarstwa i tokarstwa. Barwa drewna oraz brak wad w postaci zgnilizny i sinizny, wpływają znacząco na jego wartość. Wiśnia ptasia znajduje też bogate zastosowanie w rękodzielnictwie. Z uwagi na łatwość, z jaką poddaje się toczeniu, często spotkać można wszelkiego rodzaju miski, talerze, kubki i inne naczynia wykonane właśnie z tego drewna. Słynne są także fajki wykonane z czereśni.
       Drzewo to jest wykorzystywane do zalesienia terenów porolnych,spotyka się je na plantacjach drzew szybkorosnących oraz na terenach rekreacyjnych.
       - W naszym nadleśnictwie występuje w sporych ilościach, a ich jakość jest na tyle wysoka, że kilkadziesiąt najlepszych drzew zostało wyznaczonych na drzewa doborowe - to z nich pozyskuje się nasiona. W Gdańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych oprócz Elbląga jest tylko jedno nadleśnictwo, które posiada tylko jedno drzewo doborowe czereśni ptasiej - dopowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. 
      
       Tekst przygotowała Jowita Pochylska, stażystka Nadleśnictwa Elbląg, w oparciu o następujące źródła:
       T. Szeszycki, Czereśnia ptasia, Szczecin 2015.
       Kazimierz Zajączkowski, Grzegorz Zajączkowski
       Występowanie czereśni ptasiej (Cerasus avium Moench) na terenach Lasów Państwowych

oprac. red. mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama