UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Chcemy, by Polska była europejskim, normalnym i nowoczesnym państwem dobrobytu

2019-10-06
18:00

- Dla mnie polityka przede wszystkim powinna być służbą. Służbą dla obywateli, mającą na celu poprawę warunków ich życia i pracy oraz dynamiczny rozwój naszego kraju. Wierzę, że uda mi się wyeliminować tam partyjniactwo i zająć się wyłącznie sprawami ważnymi dla wszystkich ludzi - mówi Andrzej Zielonka, kandydat do Sejmu RP z Lewicy.

- Dlaczego kandyduje Pan do Sejmu?

Andrzej Zielonka: Mam ciekawe życie, wspaniałą żonę, dwie świetne córki i wielu przyjaciół. Pracuję, realizuję swoje pasje. Aktywnie uczestniczę w życiu środowisk mundurowych i angażuję się w pracy społecznej. Codziennie, tak jak wielu Polaków, stykam się z polityką. Szczególnie w ostatnich latach ona jest wszechobecna. Wcześniej w polityce nie działałem aktywnie, ale wnikliwie obserwowałem, co się w niej dzieje. I z przykrością muszę powiedzieć, że styl uprawiania polityki w naszym kraju nie odpowiada mi. Dla mnie polityka przede wszystkim powinna być służbą. Służbą dla obywateli, mającą na celu poprawę warunków ich życia i pracy oraz dynamiczny rozwój naszego kraju. Dlatego nie chcę się już tylko przyglądać, chcę mieć wpływ na sprawy mojej ojczyzny. Postanowiłem kandydować na posła w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej. Wierzę, że uda mi się wyeliminować tam partyjniactwo i zająć się wyłącznie sprawami ważnymi dla wszystkich ludzi.


      - Startuje Pan z listy Lewicy. Co Pana zdaniem jest najistotniejsze w programie wyborczym tej partii?

- Program Lewicy został publicznie przedstawiony i z wszystkimi szczegółami jest dostępny w Internecie, zachęcam do jego lektury. Przedstawiamy w nim sposoby łagodzenia i eliminowania społecznych problemów. Motywem wiodący dla Lewicy jest bezpieczeństwo: publiczne, materialne, zdrowotne, ekologiczne. Bardzo źle oceniamy sytuację w służbie zdrowia, niekończące się kolejki, brak lekarzy – chcemy przeznaczyć połowę więcej niż dotąd, czyli nawet ponad 7% dochodów państwa, na ochronę zdrowia. Wskazujemy na degradację środowiska naturalnego – jesteśmy za odchodzeniem od węgla i wzrostem środków na zdrowe źródła energii, bo powinniśmy naszym dzieciom zostawić przyrodę czystszą niż jest dzisiaj. Jestem emerytowanym policjantem, bliskie są mi sprawy wszystkich służb mundurowych i uważam, że każda formacja powinna mieć w budżecie państwa zabezpieczone środki finansowe w odpowiedniej wysokości, tak jak jest to w przypadku wojska.

  Kandydat do Sejmu RP Andrzej Zielonka z poparciem Pana Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego
Kandydat do Sejmu RP Andrzej Zielonka z poparciem Pana Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego

Przypomnę: to Lewica jest jedyną siłą polityczną w Polsce, która upomniała się o przywrócenie niesłusznie odebranych uposażeń emerytalnych żołnierzom i funkcjonariuszom służącym swojej ojczyźnie. To, co zrobiono tym ludziom jest złym, niebezpiecznym precedensem.

 

- Jest Pan elblążaninem. Co chce Pan zrobić dla Elbląga, dla regionu, dla jego mieszkańców?

- Gwarantem rozwoju miasta i regionu są oczywiście silne i zasobne samorządy, dlatego ważne jest, aby zagwarantować im odpowiedni udział w dochodach państwa, by nie narzucać dodatkowych zadań bez ich finansowego zabezpieczenia. Zwiększaniem możliwości rozwojowych samorządów jest chociażby należyte zabezpieczenie pieniędzy w subwencji oświatowej na podnoszenie płac naszych nauczycieli. Rozwiązaniem problemów finansowych samorządów byłby ich udział w podziale nie tylko podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, ale także w podatku VAT – o to między innymi będę chciał zabiegać w przyszłym parlamencie. Ale nie tylko. Ważne dla naszego miasta i całego regionu są: ślimaczący się przekop Mierzei Wiślanej z pogłębieniem toru wodnego w Porcie Morskim Elbląg, rewitalizacja Kolei Nadzalewowej jako atrakcji turystycznej i rozwojowej, no i oczywiście przywrócenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.

Wiele rozmawiam z przedsiębiorcami, skarżą się że coraz trudniej prowadzić działalność gospodarczą, rosną koszty prowadzenia własnej firmy, sporo osób rezygnuje z biznesu. Dlatego planujemy wprowadzić mniejszy, ryczałtowy ZUS dla małych firm, uzależniony od osiąganych przychodów. Chcemy też wzrostu pensji minimalnej i likwidacji tzw. umów śmieciowych. Chcemy, żeby Polska była normalnym, europejskim, nowoczesnym państwem dobrobytu.

 

- Czy w programie Lewicy są obszary poprawy życia seniorów?

- Seniorom poświęcamy szczególną uwagę. Planujemy, że wszystkie leki na receptę będą kosztowały nie więcej niż 5 zł, a czas oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 30 dni. Wprowadzimy emeryturę minimalną w kwocie 1600 zł „na rękę” i emerytury wdowie. Osobom starszym, które potrzebują opieki i wsparcia, zagwarantujemy świadczenie minimalne w wysokości 2000 zł. Zniesiemy też zakaz aktywności zawodowej dla opiekunów pobierających świadczenia związane z opieką, a osobom z niepełnosprawnością zapewnimy wsparcie asystenta osobistego.
       

- A co z młodymi ludźmi?

- Młodzi ludzie w Polsce są bardzo aktywni i przedsiębiorczy, więc chcemy im stworzyć warunki dobrego startu i konkurencyjności na rynku międzynarodowym. Planujemy budowę mieszkań na wynajem z czynszem za 50-metrowe mieszkanie poniżej 1000 złotych. Chcemy zagwarantować dla każdego dziecka miejsce w żłobku i przedszkolu. Znacząco zwiększymy wydatki na oświatę i szkolnictwo wyższe. I jeszcze coś, co ucieszy małżeństwa nie mogące mieć dzieci: wprowadzimy bezpłatne „in vitro”. Oczywiście zachowamy program „Rodzina 500+”, „becikowe” i inne osiągnięcia socjalne.

Program Lewicy gwarantuje bezpieczeństwo, rozwój, ład i porządek. Gwarantuje wzrost zamożności każdemu, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, czy światopogląd.

Po to, abym mógł realizować ten program, potrzebny mi Twój głos, za który już dziś dziękuję.

 

---- publikacja sfinansowania przez KW Sojusz Lewicy Demokratycznej -----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl