UWAGA!

Chcemy podwyżek, ale równych dla wszystkich

Elbląg, Chcemy podwyżek, ale równych dla wszystkich
(fot. PS)

Od 28 kwietnia w Alstom Power trwa spór zbiorowy. Jego powodem jest podział pieniędzy przeznaczonych na podwyżki płac. Związkowcy domagają się równego podzielenia środków, zarząd zaś zdecydował o uznaniowych podwyżkach. W efekcie dziś (13 maja) o godz. 14.30 przed budynkiem A1 rozpoczęła się pikieta niezadowolonych pracowników spółki.

Czytamy w informacji związkowej:
     „Związki zawodowego, zgodnie z wolą załogi, domagały się przyznania każdemu pracownikowi podwyżki w jednakowej wysokości 373 zł (7,5 proc. od średniego wynagrodzenia w spółce). Pomimo kontynuowania rozmów i braku zawarcia formalnego, nawet wstępnego porozumienia ze związkami zawodowymi, pracodawca ogłosił jednostronną decyzję ustalającą zasady podwyżek. Według tej decyzji znaczna część środków przeznaczonych na zwiększenie funduszu płac podzielona będzie uznaniowo i bez jakichkolwiek ustalonych kryteriów. Taka decyzja, hołdująca zasadzie stawiania przed faktami dokonanymi, dyskryminuje związki zawodowe jako partnera społecznego pracodawcy. (...) takie stanowisko pracodawcy nie koreluje z dobrą sytuacją finansową spółki i prognozowanymi wynikami.”
     Związki zawodowe - NSZZ „Solidarność” oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Alstom Power - nie akceptują tej decyzji, zapowiadają, że będą kontynuować spór zbiorowy.
     - Zwróciliśmy się do zarządu z apelem o natychmiastowe podjęcie rozmów, uważając, że spółki kierującej się międzynarodowymi standardami nie stać na ignorowanie związków zawodowych - mówią związkowcy. - Od woli pracodawcy zależy więc sposób zakończenia trwającego sporu.
     Dziś (13 maja) przed budynkiem A1 pikietowała grupa niezadowolonych pracowników Alstom Power. Prezentowali transparenty z hasłami typu: „W ramach dialogu społecznego zarząd nie siada do stołu negocjacyjnego” czy „Nie chcemy jednostronnych podwyżek”.
     

 

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Idżcie do prywaciarzy to zarobicie na mydło
 • Ach te zdobycze socjalne, te równe żołądki i kieszenie !!!!! Łezka się w oku kręci. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-05-13)
 • Z dobrobytu we łbach się robolom poprzewracało. Na bruk buntowników na te miejsca z chęcią przyjdą inni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Z pośredniaka(2008-05-13)
 • Pikiet pikietowal?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  markusy(2008-05-13)
 • To zmień pracę i zarobisz na płyn do kąpieli, skoro stać cię tylko na mydło!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pracownica(2008-05-13)
 • Bardzo dobrze, przecież za 2500 netto nie da się przeżyć, chą nas wpędzić w biedę, dlatego podwyżki są potrzebne
 • BadMan Aborygenie, nie drwij z postaw ludzkich, każdy chciałby więcej zarabiać, ale w ogólnych zarysach w pełni się z Tobą zgadzam. Do pana/pani/ z pośredniaka - 3 proste pytania - jakie wykształcenie, doświadczenie, umiejętności? Jesteś pewien /pewna/. .. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  BadMan(2008-05-13)
 • Mimo, że w większosci elbląskich firm są gorsze warunki pracy i płacy, to jednak w odróżnieniu od piszących tu niektórych zazdrościuchów, popieram ich protest. Mają racje - dażą do normalności i nie pozostają w kretyńskich stosunkach (jakie panuja w wielu elbląskich firmach) i próbują to zmienić. BRAWO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przechodzień(2008-05-13)
 • jak podrożeją usługi w Polsce, wzrosną zarobki pracowników
 • Jak myślicie dlaczego nie strajkują pracownicy Urzędu Miasta ?
 • strajk ? Heh; ] Moj znajomy zarabia tam 3,5 tyś na ręke; ] z drugiej strony popieram Może inne firmy pójdą za przykładem i też godziwie pracodwaca ich wynagrodzi. mi niewiele się udało w tym roku wynegocjować; / zaledwie 200 zł; / za rok próbuje jeszcze raz ! :D DLA ODWAŻANYCH ŚWIAT NALEŻY - CHCIEĆ TO MIEĆ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POPIERAM WAS(2008-05-13)
 • Pensje w tej firmie od wielu lat rosną jedynie o wskaźnik inflacji, podczas gdy w Polsce płace w przemyśle wzrosły przez ten czas o kilkadziesiąt procent. Z drugiej strony, jak wzrosną zarobki pracowników, to Polska stanie się mniej atrakcyjna dla koncernu, który zacznie przenosić produkcję dalej na wschód np. do Chin. Jeszcze parę lat temu w Mannheim była ogromna wytwórnia. Teraz są tam jedynie magazyny na odlewy i inne części turbin. Jedną z fabryk małych turbin we Francji również zamknięto. Dlaczego? Bo w Elblągu produkcja jest tańsza. Związki zawodowe zamiast tupać i protestować powinny współpracować z zarządem. Powinni wspólnie zastanowić się jak sprawić, żeby praca w elbląskim Alstomie była atrakcyjna i przyciągała fachowców a nie jedynie studentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie przed wyjazdem na zachód. Do Pana z pośredniaka - na miejsce tych pracowników nie wystarczą "chętni". Potrzebni są ludzie o takich kwalifikacjach, jakich na miejscowym rynku pracy bardzo trudno znaleźć. Warto przejść się do tej firmy jak tylko będą "dni otwarte" i zobaczyć co się tam wytwarza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  inżynier(2008-05-13)
Reklama