UWAGA!

Chcesz obstawiać bezpiecznie? Sprawdź, czy wybrany bukmacher działa legalnie!

2018-12-13
18:00
 
Chcesz obstawiać bezpiecznie? Sprawdź, czy wybrany bukmacher działa legalnie!

Jak rozpoznać legalnego bukmachera i nie ryzykować złamania prawa? Nie jest to wcale trudne, o ile pamiętasz o kilku kluczowych zasadach. Wymieniamy je w naszym poradniku. Przeczytaj, zanim obstawisz!

Typowanie wyników sportowych czy innych zdarzeń jest popularną formą rozrywki w naszym kraju. Legalne firmy bukmacherskie notują rekordowe zyski, co jest efektem unormowania przepisów. Nowelizacja Ustawy hazardowej przeprowadzona 15 grudnia 2016 roku pozwoliła legalnym bukmacherom znacznie wzmocnić swoją pozycję na polskim rynku. Skorzystali na tym również sami gracze, którzy są znacznie lepiej chronieni m.in. przed ryzykiem uzależnienia. Jeśli i Ty chcesz spróbować swoich sił w obstawianiu, to koniecznie wybierz ofertę licencjonowanego bukmachera. W tym poradniku wyjaśniamy, jak łatwo można takiego bukmachera rozpoznać.
      
       Zacznij od sprawdzenia firmy organizującej zakłady i adresu strony
      
Pierwszym i w zasadzie rozstrzygającym krokiem na drodze do ustalenia, czy dana firma bukmacherska działa w Polsce legalnie, jest przejrzenie rządowych rejestrów legalnych i nielegalnych bukmacherów. W pierwszym z nich znajdziesz listę firm, które uzyskały zezwolenie na organizowanie zakładów bukmacherskich w Polsce. Jednak uwaga, w rejestrze tym znajdują się nazwy firm, natomiast nie ma tam nazw ich marek (nazwa firmy i marka pod jaką działa bukmacher nie zawsze się pokrywają) ani adresów stron internetowych na których te firmy mogą przyjmować zakłady. Dlatego po zapoznaniu się z listą firm, które uzyskały zezwolenie, warto także zerknąć na drugi prowadzony przez Ministerstwo rejestr – „Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą”. W tym rejestrze znajdują się z kolei adresy stron internetowych firm hazardowych, które działają w Polsce nielegalnie. Jeśli nie ma w nim adresu strony na której chciałbyś obstawiać zakłady to jest bardzo prawdopodobne (choć nie pewne w 100%), że bukmacher ten posiada zezwolenie, ale warto zweryfikować to jeszcze w pierwszym ze wspomnianych rejestrów. Oba rejestry bez problemu można znaleźć na stronach rządowych.
       Zanim dokonasz ostatecznej weryfikacji legalności bukmachera we wspomnianych rejestrach, możesz dokonać wstępnej analizy, która pozwoli Ci ustalić, czy jest możliwość aby dany bukmacher był w Polsce legalny. Poniżej informujemy, na co należy zwrócić uwagę przy takiej analizie.
      
       Analizujemy zawartość strony bukmachera
      
Pierwszym elementem, którego musisz poszukać na stronie bukmachera, jest informacja o udzielonej mu licencji przez polskie Ministerstwo Finansów, wraz z jej numerem oraz datą wydania. Zgodnie z przepisami ten element powinien być dobrze widoczny na witrynie. Oczywiście nie oznacza to, że taka informacja musi znajdować się wypisana wielkimi literami na stronie głównej, ale w zakładce „O firmie” itp. powinna być łatwo dostępna. Jeśli więc nigdzie nie możesz znaleźć takie informacji, lub znalazłeś informacje ale o licencji wydanej np. na Malcie, to raczej wiesz już, że dany bukmacher jest w Polsce nielegalny.
       Idźmy dalej. Kolejnym ważnym sygnałem świadczącym o tym, że firma bukmacherska posiada licencję MF, jest opublikowanie na stronie ważnych, wymaganych polskim prawem informacji, jak np.:
      
       - Dane organizatora zakładów;
       - Informacje o zakazie uczestnictwa w grze osób niepełnoletnich;
       - Ostrzeżenie przed ryzykiem uzależnienia od hazardu;
       - Dane instytucji wspierających osoby uzależnione;
      
       Ponadto bukmacher jest zobowiązany do wprowadzenia mechanizmów uniemożliwiających zawieranie zakładów osobom niepełnoletnim. Aby móc obstawić, konieczne jest założenie i zweryfikowanie konta gracza. Jeśli u bukmachera nie ma takiego wymogu, to prawdopodobnie działa on nielegalnie.
       Zwróć także uwagę na zakres oferty bukmachera. Jeśli oferuje on np. możliwość gry w pokera online, to taka firma nie może mieć polskiej licencji, ponieważ jest ona udzielana wyłącznie na przyjmowanie zakładów wzajemnych.
       Kolejnym kryterium oceny legalności bukmachera jest sprawdzenie, czy przyjmowane zakłady są obłożone 12% podatkiem. Jeśli nie, to firma nie stosuje się do polskich przepisów podatkowych, a więc nie może działać w oparciu o licencję Ministerstwa. Zazwyczaj legalni bukmacherzy obniżają stawkę obstawianych kuponów o 12%, ale czasem może zdarzyć się taka sytuacja, że legalny bukmacher organizuje akurat akcję promocyjną i nie pomniejsza stawek o 12%, a koszt podatku bierze na siebie. Dlatego należy uważnie zinterpretować fakt możliwości gry bez 12% podatku – czy wynika to z tego że bukmacher działa w Polsce nielegalnie, czy też jest to legalny bukmacher organizujący aktualnie taką promocję dla graczy.
       „Papierkiem lakmusowym” legalności bukmachera jest to, jakie metody płatności dostępne są na jego stronie internetowej. Jeśli masz możliwość zasilenia swojego konta kartą płatniczą lub szybkim przelewem (np. PayU) albo zwykłym przelewem bankowym na rachunek w polskim banku, to prawdopodobnie bukmacher posiada polską licencję (lub nie trafił jeszcze do rejestru domen zakazanych). Z czego to wynika? W ramach walki z szarą strefą w branży bukmacherskiej, polskie banki i dostawcy płatności mają obowiązek natychmiastowego zerwania współpracy z jakimkolwiek podmiotem, który został umieszczony w rejestrze domen zakazanych. Dlatego na stronach nielegalnych bukmacherów zwykle udostępniane są „podejrzane” formy płatności, jak przelew na konto w zagranicznym banku czy przelew w kryptowalucie.
       Na koniec warto jeszcze sprawdzić, czy strona bukmachera została zarejestrowana w domenie .pl oraz czy zawiera treści napisane w języku polskim. Legalny bukmacher powinien działać w polskiej domenie internetowej z końcówką pl.
      
       Wybieraj legalnych bukmacherów!
      
Są co najmniej dwa powody, dla których należy wybierać wyłącznie licencjonowane w Polsce firmy bukmacherskie. Pierwszy z nich bezpośrednio związany jest z bezpieczeństwem. Legalne firmy są zobowiązane do większej ochrony graczy przed ryzykiem uzależnienia od hazardu, czemu służy konieczność wdrożenia Regulaminu odpowiedzialnej gry. Ponadto strona bukmachera, który uzyskał licencję Ministerstwa Finansów, powinna być właściwie zabezpieczona przed procederem przechwytywania danych.
       Drugi powód dotyczy bezpośrednio pieniędzy. Granie u legalnego bukmachera jest zgodne z prawem i jeśli masz ukończone 18 lat, to nic Ci za to nie grozi. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku obstawiania na stronach, których właściciele nie uzyskali polskiej licencji na organizację zakładów wzajemnych. Złamanie prawa wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi – gracz uczestniczący w nielegalnej grze hazardowej może zostać ukarany grzywną w wysokości do 120 stawek dziennych, a także utratą wszystkich wygranych.
      
       Podsumowując: przed założeniem konta i obstawieniem pierwszego zakładu zawsze rzetelnie sprawdź, z jakim bukmacherem masz do czynienia. Zweryfikowanie legalności danego bukmachera nie jest trudne i naprawdę warto na to poświęcić tych kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Pamiętaj, że ostateczną weryfikacją powinno być zawsze przejrzenie rejestrów umieszczonych na stronach ministerstwa, o czym pisaliśmy wcześniej.
       Zakłady bukmacherskie mogą uzależniać – pamiętaj o tym, nawet jeśli grasz w legalnej firmie. Jedynym sposobem na uniknięcie uzależnienia jest całkowita rezygnacja z gier hazardowych lub odpowiedzialna gra. W grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie.
      

       ---- materiał promocyjny -----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej