UWAGA!

Chińczyk przemycał bursztyn

 
Elbląg, Chińczyk przemycał bursztyn
(fot. Izba Celna w Olsztynie)

Ponad 44 kilogramy bursztynu starał się przewieźć przez granicę rosyjsko-polską obywatel Chin. Został zatrzymany na przejściu w Grzechotkach. Chińczyk dobrowolnie poddał się karze, zapłacił 25 tysięcy złotych. Bursztyn trafił do magazynu celników, po decyzji sądu zostanie wystawiony na przetarg, a dochód ze sprzedaży zasili budżet państwa. 

- Informacje o tym, że w Chinach występuje duże zainteresowanie bursztynem docierały do nas już wcześniej. Nie przypuszczaliśmy jednak, że potwierdzimy ten fakt tak namacalnie - informują celnicy na stronie Izby Celnej w Olsztynie. 
       Na przejściu w Grzechotkach do odprawy zgłosił się obywatel Chin. Podróżował w towarzystwie swoich rosyjskich teściów. Jak poinformował celników, jechał do Gdańska, by tam wsiąść do samolotu. W trakcie oględzin pojazdu funkcjonariusz celny poprosił podróżnego o otwarcie bagażu i wtedy okazało się, że ten w walizkach przewozi znaczne ilości bursztynu. - Samochód został skierowany do budynku kontroli szczegółowej. Tam, w trakcie przeszukania znaleziono 43,89 kg bursztynu nieobrobionego i 0,68 kg bursztynu obrobionego - informują celnicy.
       Podróżny przyznał się do przemytu i wyjaśnił, że kruszec, w ramach koleżeńskiej przysługi, miał przewieźć do Hong Kongu. Wobec mężczyzny wszczęto sprawę karną i obywatel Państwa Środka, w ramach dobrowolnego poddania się odpowiedzialności karnej, wpłacił do kasy Oddziału Celnego 25 tysięcy zł. Bursztyn trafił do magazynu. Po orzeczeniu sądu zostanie on wystawiony na przetarg, z którego dochód zasili budżet państwa.
       - Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wjeżdżając z takim towarem do naszego kraju trzeba go zgłosić do odprawy celnej i wnieść wymagane należności. W przypadku bursztynu surowego jest to podatek VAT (23 procent wartości surowca), a gdy wiezie się bursztyn przetworzony trzeba opłacić VAT i cło (2,.2 proc. wartości).
       Przemyt to nie tylko przestępstwo, to także nieuczciwa konkurencja wobec przedsiębiorców legalnie sprowadzających surowiec i płacących podatki. Uderza to także w budżet państwa - przypominają celnicy.
       W tym roku celnicy z Warmii i Mazur zatrzymali już ponad 300 kg bursztynu, przez cały ubiegły rok było to 140 kg. 
oprac. RG, źródło: Izba Celna w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Podobno jak spytali go skąd go ma to zaspiewał to "Bursztynek, bursztynek znalazłam go na plaży, Słoneczna kropelka, kropelka złotych marzeń, Bursztynek, bursztynek położę Ci na dłoni, Gdy spojrzysz przez niego mój uśmiech Cię dogoni. .. "
 • Czegoś nie trybię, Chińczyk kupił ten bursztyn w Rosji i chciał go wywieźć do Chin lecąc samolotem z Polski. Czy to oznacza, że gdyby na granicy w Grzechotkach zapłacił grzecznie 23% VATu, to przy wylocie na lotnisku w Warszawie ten VAT byłby mu zwrócony?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  ciekawski(2014-10-20)
 • Tak to po Polsku by zaśpiewał, a po Chińsku?
 • A tak po chińsku, wyglądałaby ta piosenka, celowo napisałam wyglądała, bo przeczytać tego się nie da :) 琥珀, 琥珀, 發現他在沙灘上, 太陽一滴, 一滴金色的夢想, 琥珀, 琥珀, 我會把它放在你的手, 當你通過它, 我的笑容你趕上. ..
 • Chińczycy zrobiliby przynajmniej coś pożytecznego z tego bursztynu, a tak to nasze państwo roztrwoni te pieniądze z grzywny. Kto więc jest większym przestępcą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  marianb.(2014-10-20)
 • Bandyci położyli łapę na dobra natury i ustanowili bandyckie prawo. To co z ziemi jest dla ludzi a nie dla państwa ! Tak było przed wiekami jak nie było urzędników a teraz złodziej na złodzieju na każdym kroku.
 • a przecież przez grzechotki nie płynie ani faja, ani bursztyn :) gps zawiódł skośnookiego?
 • Chińczyk jest na pewno skośnooki, ale ten co go tak określił jest na pewno ćwokiem.
 • Módlcie się o tysiące takich CHińczyków to będziemy krajem mlekiem i miodem płynącym; )
 • boze nawet za jakies kamyki scigaja w tym chorym kraju
Reklama