UWAGA!

Chwila dla "skarbówki". Przy kawie

 
Elbląg, Obowiązku skarbowego nie unikniemy, ale możemy go sobie ułatwić wysyłając PIT drogą elektroniczną, a na pewno nie czekając do ostatniej chwili
Obowiązku skarbowego nie unikniemy, ale możemy go sobie ułatwić wysyłając PIT drogą elektroniczną, a na pewno nie czekając do ostatniej chwili (fot. arch. WS)

Od stycznia do kwietnia elbląski Urząd Skarbowy przeżywa prawdziwe oblężenie. Odwiedza go ok. 100 tys. osób, które głównie chcą złożyć roczne zeznania podatkowe, głównie PITy 37. Aby uniknąć kolejek coraz więcej podatników rozlicza się za pośrednictwem Internetu. - W ten sposób obowiązek skarbowy można wypełnić przy kawie – zachęca Aneta Dziemidowicz z elbląskiej "skarbówki".

W ubiegłym roku do Urzędu Skarbowego w Elblągu wpłynęło 79 069 zeznań podatkowych za rok 2012 (drogą elektroniczną 22 932). Najwięcej było druków PIT 37 – 63 218. Najpopularniejsze ulgi, z których korzystają podatnicy to: ulga na dzieci, na Internet oraz ulga rehabilitacyjna. W sumie z tytułu nadpłaty klienci elbląskiej "skarbówki" otrzymali 48,8 mln zł. Natomiast do Urzędu Skarbowego musiało "wrócić" 18,8 mln zł.
       Urzędnicy zachęcają do rozliczania się przez Internet. Bo jest szybko i bezpiecznie – zachwalają.
       - To na prawdę nie jest trudne – zapewnia Aneta Dziemidowicz, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Elblągu. - Dosłownie, pijąc kawę z koleżanką można dopełnić obowiązku skarbowego. Ale nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę – ostrzega. - Pięć przed dwunastą, 30 kwietnia system może nie wytrzymać przeciążenia i może się okazać, że nasze rozliczenie zostanie zaksięgowanie już po północy, czyli po terminie.
       Często podatnicy mówią, że obawiają się rozliczenia drogą elektroniczną, bo wolą otrzymać tradycyjną, czerwoną pieczątkę Urzędu Skarbowego.
       - Składając e-deklarację też otrzymamy potwierdzenie, tak samo ważne, jak pieczątka – zapewnia Aneta Dziemidowicz. - Wystarczy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl, wypełnić właściwy formularz, podpisać go podając swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, NIP/PESEL oraz kwotę przychodu z poprzedniego zeznania. System e-Deklaracje jest bezpieczny i całkowicie darmowy, w każdej chwili można sprawdzić poprawność wypełnienia formularza
       Gorący okres w "skarbówce" jeszcze na dobre się nie rozpoczął, ale już ustawiają się kolejki.
       - W styczniu bowiem rozliczają się "ryczałtowcy", czyli ci, którzy składają PIT 28 – mówi urzędniczka. - Zdarzyło się, że oczekiwanie w kolejce wydłużało się nawet do godziny. Zdarzyło się też, że ktoś wysłał e-deklarację o godz. 23.57. Teraz też jest ruch – kontynuuje Aneta Dziemidowicz. - Do końca lutego muszą bowiem wpłynąć PITy 11. Przez cały czas podatnicy załatwiają także inne sprawy urzędowe.
       Pytania, z jakimi najczęściej spotykają się urzędnicy "skarbówki"? Jak złożyć PIT drogą elektroniczną? Jakie są formy zwrotu nadpłaty? Jaki PIT wybrać i do kiedy go złożyć? Jakie konsekwencje ponosi się za nieterminowe złożenie rocznego zeznania podatkowego? Jakie przysługują ulgi i rozliczenia.
       - Tu, na miejscu, oferujemy pomoc w złożeniu zeznania podatkowego drogą elektroniczną – mówi Aneta Dziemidowicz. - Dodatkowo, 5 kwietnia planujemy Dzień Otwarty, zaś w ostatnich dniach kwietnia będą wydłużone godziny przyjęć interesantów. Formularze podatkowe będzie można również wrzucać do specjalnej skrzynki. Zdarzało się już, że chwilę przed północą podjeżdżały pod urząd taksówki ze zdyszanymi podatnikami (śmiech). Będą też punkty oddawcze w Pasłęku, a być może także w innych miejscowościach powiatu elbląskiego.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • nawet mila obsluga byla; ]
 • Mnie się spodobał pomysł z punktem oddawczym w Pasłęku! Super. A może tak ogólnie zrobić w głównych urzędach każdej gminy punkty oddawcze? Bo niektórzy to klną na to, że muszą jeden dzień stracić, aby złożyć podanie w US. Najgorzej to mają Ci niezmotoryzowani z poza Elbląga. To co z tymi punktami oddawczymi?
 • Wszystko zrobię przez internet tylko nie to !!! Później za 2 złote pomylone zostanę jeszcze przestępcą. A tak pani policzy i ewentualnie poprawię PIT. Wole spać spokojnie:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  STARYDINO(2014-02-04)
 • Sram na skarbówkę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  asfasfsaf(2014-02-04)
 • Ja też; )
 • chwila ze skarbówką, to przecież całe życie, organ tworu jakim jest państwo, stworzony do ściągania daniny którą uchwali jakaś tam partyjka w imię demokracji i człowieczeństwa. czyli jeden ciężko tyra i płaci duże podatki, drugi chla i udaje że jest chory i dostaję rentę, obaj umierają tyle że ten pierwszy prędzej i tak to właśnie funkcjonuje. garstka cwaniaków w imię jakiejś tam demokracji nałożyła kaganiec większości, która tyra na tych bezwartościowych trutniów bez honoru i to właśnie jest wymyślone na użytek darmozjadów Państwo Demokratyczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  lennik(2014-02-05)
 • ja od 4 lat rozliczam się tylko przez internet, jak coś nie tak po pani z US dzwoni i wyjaśnia, a zwrot -REWELACJA !!! 8 do 10 dni i mam kaskę na koncie !!!
 • ściganie zwykłych ludzi w Polsce za podatek dochodowy to FIKCJA. Sprawdza siętutaj co najmniej zasada Pareto: 80% urzędników skarbówki zajmuje się ściganiem podatku dochodowego, który stanowi mniej niż 20% przychodu ze ściąganych podatków ! - i to w zamordystycznym kraju, w którym KWOTA WOLNA od podatku jest bodaj najniższa w Europie - czyli państwo ściga każdego biedaka z jakimiś bezsensownymi PIT-ami. Zerknijcie na np. polskabieda (kropa) com, albo: polskiepiekielko (kropa) pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  LokalnyPatriota(2014-02-05)
 • Do wszystkich współniewolników finansowych: poszukajcie na YT PodziemnaTV - gość całkiem nieźle objaśnia nasz system ekonomiczny.
 • NiezaleznaTelewizja też nieźle nadaje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  LokalnyPatriota(2014-02-06)
 • Ja na 4 dzien kaske na koncie mialam i juz wydana ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  anna 34(2014-02-06)
 • @anna 34 - najpierw Ci ją zabrali - i to w tak wielu characzach, że nawet zwykły człowiek nie może być ich świadomy - a potem cieszysz się, że Ci oddali jakiś psi ochłap po 4 dniach od złożenia psiej deklaracji; ) - szacun; )))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  PolskiAnarchista(2014-02-06)
Reklama