UWAGA!

Co dalej ze szczątkami?

 Elbląg, Znalezione przy ul. Radomskiej szczątki ludzkie zostaną zabezpieczone, a ich pochówek odbędzie się na cmentarzu Dębica
Znalezione przy ul. Radomskiej szczątki ludzkie zostaną zabezpieczone, a ich pochówek odbędzie się na cmentarzu Dębica (fot. mm)

Poruszony dziś temat znalezienia ludzkich szczątków z czasów II wojny światowej na wysypisku wywołał burzę w mediach. Postanowiliśmy poszukać źródła całego zajścia i dowiedzieć się, kto jest za to odpowiedzialny.

Nie ma wątpliwości, że szczątki znalezione na ul. Radomskiej pochodzą ze zbiorowego grobu lub są pozostałościami po cmentarzu. Najprawdopodobniej natrafiono na nie podczas prac związanych z modernizacją elbląskich dróg. A kto wykonywał te prace? Aby się tego dowiedzieć zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego z prośbą o odniesienie się do zaistniałej sytuacji. Wykonawcą robót drogowych dla miasta jest firma Eurovia. Niekoniecznie jednak trzeba doszukiwać się winy po jej stronie, gdyż to przedsiębiorstwo budowlane również potrzebowało podwykonawcy, a tym zajmowała się firma DAP. Była ona odpowiedzialna zarówno za wykopy, jak i za wywóz ziemi tak więc musieli widzieć, co transportują.
       Sam właściciel firmy twierdzi, że nie tylko on wywoził tam ziemię i jego część znajdujących się tam śmieci jest niewielka. Osobą odpowiedzialną musi być zatem właściciel działki, na której jest to składowane. Ale jego odnaleźć będzie można dopiero po dochodzeniu, które, miejmy nadzieję, będzie przeprowadzone przez Policję.
       Policja natomiast, zwróciła się do Departamentu Zarządzania Kryzysowego w Elblągu z prośbą o zbadanie zaistniałej sytuacji. I krąg się zamknął. Policja zgłosiła sprawę do Urzędu Miejskiego, Urząd do wykonawcy, a wykonawca liczy na działania Policji.
       Z jednej strony działania te są zrozumiałe, ale trzeba działać szybko i ktoś musi wziąć sprawę w swoje ręce.
       Jak poinformowała nas Anna Kleina z biura prasowego Urzędu Miejskiego, na miejscu pracują policjanci oraz pracownicy zakładu pogrzebowego, z którym Miasto ma podpisaną umowę i zabezpieczają ludzkie szczątki. Ich pochówek nastąpi jutro na cmentarzu Dębica.
       Poniżej zamieszczamy komunikat, który otrzymaliśmy od Zarządu Dróg:
       ”W odpowiedzi na wiadomość informuję, że po uzyskaniu informacji o właścicielu działki, na której składowana jest ziemia zawierająca szczątki ludzkie, Komenda Miejska Policji bądź Prokuratura powinna prowadzić postępowanie wyjaśniające przeciwko tej osobie. To właściciel działki wyraził zgodę na składowanie na niej odpadów. Organy ścigania zobowiązane są do wyjaśnienia tej kwestii i ustalenia sprawcy lub egzekwowania właściwego postępowania od właściciela działki.
       Gdyby zwożona ziemia pochodziła z terenów budów prowadzonych inwestycji drogowych w mieście, to odpowiada za to wyłącznie wykonawca robót, który zawiera umowę z właścicielem działki/osobą prywatną. Osoba taka gromadząc materiał z pewnością ma świadomość, co przyjmuje i przechowuje na swojej działce.
       Podobne sytuacje mają miejsce wtedy, gdy ktoś podrzuci śmieci na działkę drogową - wówczas my musimy to posprzątać. W omawianym przypadku problem powinien być rozwiązany w taki sam sposób, czyli do poniesienia ewentualnej odpowiedzialności powinni być zobowiązani właściciele działki, na której składowana jest ziemia.”

      
mm
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zaraz, zaraz, jak to było? Cygan zawinił?
 • Czy cygana powiesili?
 • nic tylko sciagac tvn24,uwage lub jakies inne media !!! sprawe trza rozdmuchac
 • jak robili droge na starym cmentarzu przy kosciele Bozego Ciala to dzieci bawily sie kosciami a bylo ich mnostwo moj syn przyniosl czaszke do domu wstyd dla tej firmy to jest bezczeszczenie zwlok do diabla
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_95322(2013-05-27)
 • Hmmmm właścicielem działki jest przedsiębiorca z Łodzi któremu miasto dało działkę za darmo cały teren który tam jest jest podniesiony o jakieś ponad 3m sam tam pracowałem spychaczem rozgarniałem to wszystko to jedna wielka bomba ekologiczna sa tam śmieci z całego miasta oraz promieniotwórcze odpady z odlewni to czego nikt nie chciał przyjąć jest tam wysypane bo kierowcy przywozili za darmo i prywaciarz nie musiał płacić ito wszystko blisko wody. Miała tu powstać stocznia jachtowa ale już chyba nie powstanie prwdopodobnie splajtował brak było nadzoru nad tym co tam przywożono
 • I z tego powodu ustalili na kozła ofiarnego kogoś kto nie będzie miał jak protestować.
 • Ale kto wywołał burzę, Dinaeel niech policja go przymknąc na kilka miesięcy i po sprawie
 • Kochane trolle wiecznie czujne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dinaeel(2013-05-27)
 • Dla Polaka Niemiec to nie człowiek, smutne. Kiedyś widziałem jak na cmentarzu przy Piłsudskiego piesek bawił się wykopaną czaszką a właściciel burka na to nic.
 • całe osiedle wdzięczności koło szpitala gdzie mieszkaja biedni lekarze zbudowane jest na ludzkich prochach a w ogródkach mają ziemie z cmetarza który był koło rynku i jak robili ulicę to wszystko tam wozili a ja rozgarniałem spychaczem bo taki prykaz był dzikeci czaszki zakładali tym lekarzom co się budowali na słupki ogrodzenia i grali nimi jak w piłkę teogródki co maja przed domami to na ludzkich kościach pewnie świeca w nocy ale na nich nie robi to wrażenia oni widzieli te kości i czaszki i nic nie mówili najwięcej jest tego pierwszy rzad budynków wzdłuż Marymonckiej tu przywozili najwięcej z samochodów czaszki leciały jak głowki kapusty takie jest poszanowanie godności człowieka to samo było przy kościele pegaz na dole wiza wi Kauflanda tam jak robili kanał ciepłowniczy to z trumien wybierali obrączki i pierscionki i robotnicy nkłocili się o trumny u jubilera zawsze przed 10 stała kolejka żeby sprzedać złoto jeden to nawet zabrał wojskowe saperki bo były w dobrym stanie podobna sytuacja była koło kina Syreny przy tej małej cerkwi tam robotnicy obłowili się złotem żona operatora to naet miała sprawę w sadzie i skonfiskowali jej cał a garść a jeden to zbierał figurki św2ietych i ustawiał na segmencie miał i dość sporo były tam szable i orderymało tego jeden zmarły miał w kieszeni scyzoryk którym pózniej pracownik kroił kanapki mógłbym duzo o tym napisać
 • taki to jest ten portal czemu nie wstawiacie wszystkiego co cenzura dalejtrwa
 • Może spróbuj napisać po polsku, to wtedy wstawią?
Reklama