UWAGA!

Co robi Elbląg w sprawie kanału?

 
Elbląg, Na słowa posła PiS Jerzego Wilka prezydent Elbląga Witold Wróblewski odpowiadał na specjalnej konferencji prasowej
Na słowa posła PiS Jerzego Wilka prezydent Elbląga Witold Wróblewski odpowiadał na specjalnej konferencji prasowej (fot. AD)

Prezydent Elbląga odbija kolejną piłeczkę podaną przez posła Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem można powiedzieć, że to piłka wodna, bo rzecz dotyczy budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i zaangażowania naszego miasta w proces inwestycyjny. Jerzy Wilk zachęca władze samorządowe do większej aktywności, zaś Witold Wróblewski wskazuje na to, co już zostało zrobione. - Powiedzenie, że miasto jest mało aktywne jest niesprawiedliwe - stwierdza prezydent Elbląga.

Kilka dni temu poseł Jerzy Wilk podczas konferencji prasowej omawiał proces związany z inwestycją na Mierzei Wiślanej. Zachęcał władze Elbląga do aktywności, która ma się nam opłacić, gdy kanał żeglugowy stanie się faktem. - Tak, jak zabiega Krynica Morska o swoje interesy, tak samo Elbląg powinien w tym czasie [podczas przygotowania do inwestycji - red.] być bardzo aktywny - stwierdził poseł PiS.
       Prezydent Witold Wróblewski nie kryje zdziwienia: - Pan poseł sugeruje, że powinniśmy brać przykład z Krynicy Morskiej, która od samego początku jawnie i wszelkimi sposobami torpedowała tę inwestycję? Czy my też, jako Elbląg, mamy być przeciwni?
       Twierdzi również, że czego jak czego, ale braku aktywności Elblągowi zarzucić nie można.
       - Miasto od samego początku uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez Urząd Morski w Gdyni - wskazuje Witold Wróblewski. - Myślę tu o całej procedurze przygotowania procesu inwestycyjnego, bierzemy udział we wszystkich uzgodnieniach, we wszystkich komisjach, na które jesteśmy zapraszani. Przypomnę, że były też komisje sejmowe organizowane w Tolkmicku, konferencje na Mierzei Wiślanej. Powiedzenie, że miasto jest mało aktywne jest więc niesprawiedliwe - kwituje prezydent Elbląga.
       O zaangażowaniu mówi także Arkadiusz Zgliński, dyrektor zarządu Portu Morskiego w Elblągu: - Samorząd i zarząd portu uczestniczy w posiedzeniach komisji rządowej gospodarki morskiej, gdzie są poruszane istotne sprawy dotyczące nie tylko samego kanału, ale i infrastruktury portowej związanej z tą strategiczną inwestycją. Należy zdać sobie sprawę z tego - zaznacza - że ani zarządu portu ani samorządu na wszystkie inwestycje portowe nie stać. Jednak ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zobligowało się i przedstawiło koncepcję utworzenia funduszu morskiego, do którego będzie można aplikować o środki finansowe. W trakcie spotkań, także z projektantami budowy kanału przez mierzeję, podkreślamy, że jesteśmy gotowi do partycypacji - może nie finansowej - ale możemy udostępnić tereny portowe. Już wskazane zostało miejsce do składowania urobku z pogłębienia torów wodnych. Ponadto zleciliśmy Elbląskiemu Parkowi Technologicznemu zbadanie tego urobku - wylicza dyrektor Zgliński. - Planujemy utworzenie koncepcji budowy obrotnicy dla statków, która jest istotnym elementem bezpieczeństwa nawigacyjnego. Dodatkowo miasto zleciło na swój koszt opracowanie analizy budowy nowego mostu w Nowakowie. Taka koncepcja jest już gotowa.
       Dyskusja trwa, choć nawet łopaty jeszcze nie wbito. I nie wiadomo czy tego wbijania coś nie spowolni. Urzędnicy Komisji Europejskiej chcą bowiem zbadać decyzję środowiskową, która pozwala na przekop Mierzei Wiślanej. Chcą przeanalizować argumenty przemawiające za realizacją inwestycji. Do tego czasu proszą o wstrzymanie prac.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niech wilk kopie u siebie a nie w sztutowie. Bzdura głupi inwestycja, tylko po to by kaczka miała satysfakcję bez względu na wszystko!!! Po ch...... to wszystko????
 • Słupy wyborcze,słupy wyborcze, gdzie jesteście tak dużo mówiliście?????
 • @Siwy 1 - Do Siwy 1.. .nie po ch. .. tylko dla Putina komuchu
 • Po cholerę ten kanał? Wy myślicie, że jak 50 osób dostanie pracę to bezrobocie w Elblągu się OGROMNIE zmniejszy? Chcecie Putinowi zrobić na złość? :) A jak zrzuci bombkę na Elbląg to co będzie? Nic nie będzie, nas nie będzie :)
 • a moim zdaniem Wróblewski musi ODEJŚĆ
 • Nie wiem którą to już kadencje mowa jest o przekopie. Była PO i była wizja przekopu, potem przyszedł czas na PiS i znowu wałkowanie przekopu. Po nich znowu PO i dalej przekop, przekop i przekop. Teraz mamy znowu PiS i co - i dalej kopią i kopią. Ludzie obudźcie się. Zwróćcie uwagę ilu polityków już było i ilu obiecywało, a ilu łopaty wbijało. Jedni to już nawet słupek w kampanii samorządowej wbijali (jakby to od samorządu zależało - w dodatku samorządu z woj. warmińsko-mazurskiego na terenie pomorskiego). Zrozumcie, że polityka to gra na emocjach. Pamiętacie jak kiedyś wszyscy politycy żyli odłączeniem Elbląga od Olsztyna i przyłączeniem do pomorskiego. .. .i co? I nic. Nie ufajcie, sami sprawdzajcie i nie dajcie się wciągać, bo znowu zbliża się okres kampanii wyborczej i znowu będą grać na naszych emocjach próbując wmawiać, że jak przyjdą do władzy to przekop będzie. Proszę bardzo czwarty rok rządów PiS i słupek wbity (który notabene woda porwała). Za takie spełnianie obietnic wyborczych to ja bardzo dziękuję i na nich nie głosuję. Nie dam się zrobić w trąbę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  9
  petrus(2019-01-11)
 • Ale jaka komitywa 3 przyjaciół, zachowali się prawie po męsku, najpierw walczyli orężem slownym a teraz buzi buzi i kawka ! Alez Sielanka, ups Sielanka tez juz pokazała wyborcze klamstewko,
 • Ty musisz odejść pisowcu
 • Mało tu problemów, jeszcze powodzie nam dodadzą.
 • My jako Policy nie nadajemy sie,juz Adolf planowal abysmy w produkowanych przez niego garbusach przykrecali tylko kola,tak juz jest od czasu pierwszego rozbioru,tylko klotnie,niesnaski,zawisc Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  Zbyszek 1(2019-01-11)
 • Odnośnie przekopu przypominam sobie anegdotę z czasów PRL. Zapytano wtedy sekretarza partii czy można zbudować socjalizm w Szwajcarii ?. Odpowiedział pytającym, że można tylko po co niszczyć tak piękny kraj. To samo teraz jest z tymi planami. Jeśli przekop zostanie wykonany to po latach nasi potomkowie obudzą się w krajobrazie jaki obecnie istnieje po ingerencji człowieka w przyrodę w krainie wokół jeziora Aralskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  22
  Aarra(2019-01-11)
 • Polityk dla rozgłosu zrobi wszystko (pis, po, każdy inny). Nie interesuje go, jakie będą tego skutki. Naiwni fani mają klapki na oczach i się cieszą. Naobiecuje, naobiecuje, potem "na odwal zrobi", albo wcale. Tacy są polscy politycy. Nie są karani za niewywiązanie z obietnic wobec wyborców, a powinni. Dlatego jestem wrogiem tego przekopu, bo będzie zrobiony na odwal. Przy pierwszym silniejszym kilkudniowym wietrze z północy, spotka nas armagedon powodziowy. My się na to godzimy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  11
  antypicownik(2019-01-11)
Reklama