UWAGA!

Co zrobić z wrakiem pojazdu?

 Elbląg, Co zrobić z wrakiem pojazdu?
(fot. nadesłana)

Często bywa tak, że pojazdy nie użytkowane dłuższy czas są zmorą naszego miasta i poprzez swój wygląd zaśmiecają okolice oraz odstraszają. Bywa też tak, że są porzucane przez swoich właścicieli, bo np. nie opłaca się już ich naprawiać. Wtedy w stanie nie nadającym się już do eksploatacji zajmują miejsce na parkingu osiedlowym lub innym, a "przezorny" właściciel często zdejmuje nawet tablice rejestracyjne chcąc uniknąć identyfikacji pojazdu.

Straż Miejska może w takich przypadkach zlecić odholowanie pojazdu z drogi publicznej, z drogi w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu. W 2013 r. usunięto poprzez odholowanie przez firmę holującą na parking strzeżony 12 pojazdów oraz spowodowano ich usunięcie przez właścicieli w 13 przypadkach. Łącznie podjętych interwencji holowania oraz ich prób było 25.
       Zagadnienie to regulują przepisy art. 50a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie usuwania pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane. Zgodnie z art. 50a ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż miejską (…) na koszt właściciela lub posiadacza. I dalej ust. 2 określa, że pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.
       Od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania ustaną przyczyny jego usunięcia. Często zdarza się tak, że w ostatniej chwili właściciel zainteresuje się stanem faktycznym swego pojazdu i tym co zaczyna się z nim dziać.
       Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, która to pociąga za sobą wiele nieprzyjemności – zarówno czasowych jak i finansowych, przypominamy właścicielom pojazdów nieużywanych. Będąc właścicielem pojazdu jesteś zobowiązany do:
       - kontynuowania obowiązkowego ubezpieczenia OC,
       - dbałości o jego stan techniczny,
       - dopilnowania sposobu jego użytkowania.
      
       Przestrzegaj ważnych terminów:
       - okresowych badań technicznych,
       - przed upływem ważności – przedłuż polisę OC,
       - do 30 dni – złóż wniosek o zbyciu pojazdu lub wyrejestrowaniu.
      
       Masz obowiązek zawiadomić Referat Obsługi Kierowców w Elblągu Pl. Dworcowy 4 o zbyciu pojazdu oraz wyrejestrować pojazd po złomowaniu – na podstawie zaświadczenia o demontażu.
       Usuwaniem i przechowywaniem pojazdów zajmuje się (wybrana w drodze ogłoszonego przetargu przez Urząd Miejski w Elblągu) firma AP – EL Północ Andrzej Pączkowski Elbląg ul. Mazurska 25 tel. 531 337 833 lub 793 337 833, która przyjmuje dyspozycje holowania pojazdów od Straży Miejskiej w Elblągu.
      
Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Myślę że pan Maszka powinien zainteresować się tym artykułem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  parkingnowowwiejska6(2014-02-19)
 • A jak wyjadę na rok czasu to co też mi odholują porąbane jakoś i wszystko mam opłacone.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  kierowca(2014-02-19)
 • Panie kierowco to nie lepiej sprzedać albo komuś wypożyczyć? przecież auto tyle czasu nieużywane bardziej się psuje. Prosto rozumując kupuję sobie np. 5 szrotów rejestruję je i zastawiam nimi pół parkingu osiedlowego. .. zrobi mi ktoś coś? a niech się inni wkurzają że nie maja gdzie swych aut postawić ważne by moje gdzie miało stać. .. może kiedyś sprzedam je z zyskiem
 • Kiedy ogłoszony zostanie przetarg dla laweciarzy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prostak(2014-02-19)
 • jak wyjedziesz na rok czasu to go sobie zabierz, miejsce przyda się innym
 • Jasne, pół roku zajęło mi skuteczne wyegzekwowanie przez odpowiednie służby, pozbycia się forda z parkingu z pod " Jantara" na " Zawadzie" . Straż miejska, nic nie mogła z tym zrobić, więc o czym mowa słoma ??? Ten artykuł to zwrócenie uwagi mieszkańców Elbląga na to, że SM działa i jest potrzebna. Tak, to odbierać należy.
Reklama