[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Coraz mniej pasażerów w autobusach i tramwajach

 
Elbląg, Coraz mniej pasażerów w autobusach i tramwajach
(fot. MS, arch. portel)

Taki wniosek nasuwa się po analizie badań ankietowych, które elbląski Zakład Komunikacji Miejskiej przeprowadził w marcu tego roku. W porównaniu z badaniami z roku 2015 – obecnie z miejskich autobusów w dni powszednie korzysta 10 tys. pasażerów mniej. Spadek zainteresowania odnotowały również tramwaje. Elblążanie wolą jeździć samochodami. Dlaczego?

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu w marcu tego roku przeprowadził badania mające oszacować rzeczywisty popyt na przejazdy komunikacją miejską oraz ocenę przez pasażerów jej funkcjonowania. Podobne badanie zostało przeprowadzone w marcu 2015 r. Porównanie wyników obu badań nie wypada dla elbląskich autobusów i tramwajów korzystnie. Uzupełniającym badaniem było ankietowe sprawdzenie jak elbląską komunikację oceniają podróżni. To badanie było wykonane od 23 kwietnia do 2 lipca tego roku – jego podstawową wadą jest fakt, że wzięli w nim udział przede wszystkim internauci, którzy na ankietowe pytania odpowiedzieli za pośrednictwem strony www Zarządu Komunikacji Miejskiej. Tym samym ZKM nie poznał opinii osób, które nie korzystają z internetu bądź na stronę internetową ZKM nie trafiły.
      
       Mniej pasażerów

       Przede wszystkim coraz mniej osób korzysta z usług elbląskiej komunikacji. W 2018 r. w dni powszednie tramwajami jeździło ponad 17,6 tys. pasażerów, autobusami – 25 tys. Trzy lata wcześniej było to odpowiednio ponad 18,4 tys. i 29 tys. osób. Spadek liczby pasażerów dotyczy także przejazdów w soboty: w 2018r autobusami jeździło 12,1 tys. osób, tramwajami – 9,6 tys (w 2015r. - odpowiednio prawie 15,5 tys. i 10,1 tys.). Niedzielne przejazdy również dotknęła obniżka liczby pasażerów: autobusy zanotowały: prawie 7,2 tys pasażerów, tramwaje – 5,3 tys (trzy lata wcześniej było to odpowiednio: 8,6 tys. i 7,1 tys. osób). O ile mniejsza ilość w tramwajach nie jest jeszcze stosunkowo niewielka, ZKM musi zwrócić uwagę na drastyczny spadek osób korzystających z autobusów. Największa grupa podróżnych zadeklarowała w sierpniowym badaniu, że z komunikacji miejskiej korzysta dwa razy dziennie (w drodze do i z pracy). Zwraca uwagę też stosunkowo duża grupa korzystających z elbląskiej komunikacji miejskiej sporadycznie (co piąty ankietowany).
      
       Jakie mogą być tego przyczyny?
       Z opublikowanych raportów z badań wynika, że najpopularniejszymi liniami komunikacyjnymi są trzy linie tramwajowe i (1,3,4) i dwie autobusowe (7 i 17). Najpopularniejszą w mieście tramwajową „czwórką” (kursuje na trasie pętla przy ul. Ogólnej - pętla przy ul. Druskiej przez 12 Lutego) w dni powszednie jeździ prawie 6,2 tys. osób. Dla porównania, kolejną najbardziej popularną linią w dni powszednie jest autobusowa „siódemka” (Dworzec PKP – szpital przez plac Słowiański) , którą w dni powszednie jeździ 3,9 tys. osób. Czym charakteryzuje się te linie, że są stosunkowo chętnie wybierane przez pasażerów elbląskiej komunikacji? Trzeba jednak zauważyć, że i one odnotowały spadek pasażerów.
       W rozkładzie jazdy „czwórki” zwraca uwagę dużą częstotliwość kursów i ich taktowanie (tramwaj odjeżdża mniej więcej w tych samych minutach po godzinie). Niestety zarówno do częstotliwości jak i taktu można mieć kilka uwag – choćby taką, że takt nie jest zachowany przez cały dzień. Tramwaj ten jest najszybszym połączeniem pomiędzy południowymi dzielnicami Elbląga, a aleją Grunwaldzką. Tymczasem częstotliwość połączeń jest piętą achillesową elbląskiej komunikacji – w badaniu ankietowym elblążanie ocenili ją na 2,74 (w skali 1 – 5). Wiele linii nie ma zachowanego taktu, a w przypadku rozkładów weekendowych jest to po prostu groza.
      
       Złap „szesnastkę”

       Tymczasem podróżny chce wyjść na przystanek i mieć świadomość, że autobus jeździ co 15 minut. Spójrzmy (na podstawie aktualnych, wakacyjnych rozkładów jazdy) jak to jest w przypadku linii 16 łączącej Gronowo Górne z osiedlem Nad Jarem (przez płk. Dąbka). Pierwszy kurs z pętli Nad Jarem o godzinie 05.09, następny kurs 29 minut później. Kolejne osiem kursów dzieli 20 minut różnicy i... potem jest 70 (słownie: siedemdziesiąt) minut przerwy. Autobus odjeżdża o 8.18, a następny jest o 9.28. Następny z kolei o 9.48 i... znów godzina przerwy do 10.48. I tak do 14.08 – 20 minut przerwy, przyjeżdża autobus i kolejna godzina czekania. Linia takt odzyskuje dopiero w godzinach szczytu. Od 14.08 do 17.06 kursuje regularnie co 20 minut (z wyjątkiem tej 17.06, kiedy przerwa trwa 18 minut). I potem to już rozkład ustalała maszyna losująca: 17.41, 18.10, 19.00, 19.33, 20.55 i 22.15. Trzeba mieć wyjątkowe szczęście, żeby wyjść po południu na „szesnastkę” na ślepo i trafić. W tym samym badaniu elblążanie wskazali na częstotliwość jako drugą najważniejszą dla nich sprawę. Autobus nr 16 na sporej części swojej trasy rywalizuje z tramwajem nr 5. Obie te linie nie należą do ulubionych przez elblążan.
      
       Quo vadis elbląska komunikacjo?

       Spójrzmy także na ceny biletów, które są dość skomplikowane: inne obowiązują w przypadku posiadania Elbląskiej Karty Miejskiej, inne są w przypadku zakupu biletu papierowego w kiosku, a jeszcze inne w przypadku zakupu u kierowcy. Sprawę utrudniają jeszcze weekendowe zniżki dla rodzin (o istnieniu których wielu elblążan nie ma pojęcia, a kierowcy nie informują o możliwości skorzystania). Tanie bilety – to z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie jeden z tematów nadchodzącej kampanii wyborczej. Pasażerowie elbląskie bilety wycenili na 2,83 (w pięciostopniowej skali).
       Tutaj pojawia się problem dla kandydatów na prezydenta w Elblągu w jesiennych wyborach samorządowych. Nie ma wątpliwości, że obniżka cen biletów zwiększy zainteresowanie mieszkańców tą formą podróży. Obniżka cen biletów nie poprawi jednak komfortu jazdy: elbląskie autobusy nie posiadają (lub nie używają) klimatyzacji, wozy tramwajowe mają dziury w podłodze. Tymczasem wygoda i komfort w podróży zostały przez wypełniających ankietę sklasyfikowane jako przedostatnie w klasyfikacji potrzeb i wycenione na 2,86. Mimo wszystko trzeba się zastanowić czy w nowym przetargu na obsługę linii autobusowych nie wprowadzić wytycznych dotyczących posiadania przez autobusy np. klimatyzacji, dopuszczenia tylko autobusów, które wszystkie wejścia mają niskopodłogowe oraz takich które spełniają najnowsze normy zużycia paliwa. Mając świadomość, że to zwiększy koszty funkcjonowania komunikacji autobusowej.
       Warto także zastanowić się po co funkcjonuje elbląska komunikacja. Sami autorzy raportu zauważają, że elbląska komunikacja zbiorowa musi konkurować z samochodami i tę konkurencję przegrywa: zmniejsza się ilość pasażerów, a wzrasta ilość samochodów w mieście. Zielone autobusy stoją w tych samych korkach co samochody, możliwość ominięcia zatorów drogowych mają tylko tramwaje – sygnalizacja świetlna w mieście nie daje jednak pierwszeństwa komunikacji zbiorowej. Kolejna sprawa: godziny funkcjonowania miejskiej komunikacji. Elbląg w nocy zasypia, starówka, która w innych miastach jest centrum nocnego życia w Elblągu śpi. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że w nocy nie można z elbląskiego Starego Miasta wrócić do dzielnic - sypialni. Tymczasem „trójka” - jedna z popularniejszych linii w Elblągu ostatni kurs z placu Słowiańskiego w kierunku pętli na ul. Ogólnej ma o 22.09. Spóźnialscy mogą liczyć jeszcze na kurs do zajezdni o 22.43. I tak w każdy dzień, bez względu na to czy to weekend czy dzień powszedni. Na szczęście jest autobus linii 9, który dowiezie do Centrum Handlowego przy ul. płk Dąbka i tam imprezowicz wróci już do domu na piechotę. Ostatni kurs z placu Słowiańskiego: 22.55 w dni powszednie i 22.52 w soboty i niedziele. Jest jeszcze nocny (linia 100), ale on akurat przez plac Słowiański nie przejeżdża. To tylko jedna z możliwości ożywienia miasta poprzez komunikację miejską.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Ja nie mam wyboru - do pracy rano autobus mam albo dużo za wcześnie albo zbyt późno wszedzie w polsce wiedza ze lepiej dać autobus czy tramwaj czesciej, bo inaczej pasażerowie się przerzuca na auta. . A w Elblągu? Beznadziejny takt - ucieknie Ci autobus to potem czekasz jak debil... W dni rynkowe autobusy nabyte jak bydlęce wagony. ZKM w Elblągu to jakaś żenada. Oni nie są dla pasażera tylko dla swoich stołków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  56 0
  (2018-08-06)
 • pierw kultura tych co prowadzą linie tramwajowe, to po pierwsze, drugie brudne tramwaje, trzecie tramwaje z odzysku przez drzwi fruwa wiatr, zimą aż strach siedzieć blisko szpar w drzwiach, linia tramwajowa z tak wielką tradycją, która przeszła jedynie w demokrację dla prezesów tychże spółek bo ich konta jedynie są wypasione, a nie linie tramwajowe i ci, którzy dla nich pracują, ,bilety drogie na takie warunki jakie prezesi komunikacji miejskiej narzucają, póki co to się nie zmieni, będzie jeszcze gorzej bo zarabiają tylko na uczniach dojeżdżających do szkół, emerytów nie stać na tak drogie bilety przy ich nędznych emeryturach, korzystałam będąc w innym kraju z biletów dotykowych zapewne wzięli ten przykład z zachodu i dobrze, lecz tam jeśli korzystałam z tego luksusu płaciłam za jeden przystanek jeśli był mi potrzebny u nas płaci za cały przejazd mimo, że ktoś chce skorzystać z 1,czy 2 dwóch przystanków, rodak jak nie przekręci i nie zakręci, a nie ma zysku byłby chory jest wiele zastrzeżeń, ale może niech zaczną prezesi jeździć sami może wtedy zauważą problemy jakie sami stworzyli,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  55 6
  grace(2018-08-06)
 • Być może 500+ jest też jakimś powodem, bo coraz więcej jeżdżących złomów widać na drogach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 27
  (2018-08-06)
 • Przywrócić linię 4 i 5 przez pl.Słowiański i liczba pasażerów wzrośnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  43 12
  Jw.(2018-08-06)
 • Z analizy wynika, że w Elblągu zostanie 4 i 7,Górecki zlikwiduje reszte bo wie lepiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 1
  Góreckiwielepiej(2018-08-06)
 • Coraz więcej ludzi kotzysta z rowerów i to się chwali????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44 5
  Wiesława(2018-08-06)
 • 3,5 zł za bilet to za dużo. Zrobić po 1 zł i kazdy by smigał a tak komunikacja wozi powietrze! Zreszta i tak miasto doplaca(miasto czyli mieszkancy) zatem place za cos z czego nie korzystam bo w rezultacie jest za drogie-nonsens. .. Przyklad: chcialbym zrobic zakupy w pieciu punktach miasta, przesiadam sie 5 razy czyli 5x3,5(dodam ze nie korzystam codziennie zaden miesieczny ) 17,5 zł: 5 zł litr benzy= 3,5 litra. Auto pali 6/100km czyli 60 km a takie kółko plus minus 5-8 km nie mowiac o komforcie, ale dla zdrowia chyba warto tylko nikt do tego nie zacheca jak wyzej widac. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  50 3
  niedlawojskusawPolsce(2018-08-06)
 • Co raz mniej ludzi! Młodzi wyjeżdżają, starzy umierają. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59 4
  (2018-08-06)
 • Co sie dziwić?Sam czasem chcę jechać tramwajem lub autobusem, ale jak spojrzę na rozkłady jazdy i widzę, że mam czekac 40 minut, to ideę do domu i jadę samochodem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  65 2
  mm263(2018-08-06)
 • Jak widzę te tramwaje "o ile można nazwać to tramwajem" to jest porażka jeżdżąc DTEZYNY porostu mnie odstraszają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39 4
  Pasażer auta(2018-08-06)
 • Rozkłady jazdy są sprzed 25 lat. Np. 6,11.Linia 8 kursująca do soboty. .. .5 zawieszana na wakacje. .. chyba z powodu braku wozów. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 0
  (2018-08-06)
 • Bilety są za drogie - prosta przyczyna. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 2
  Gagatek(2018-08-06)
Reklama