UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Coraz prostsze rozliczenie podatkowe PIT-37

2019-11-06
14:18
 

Pracuję w ramach umowy o pracę, wszystkie składki do urzędów oraz ZUS oblicza i odprowadza mój pracodawca. Nie znam się kompletnie na sprawach finansowych czy podatkowych. Dostałam na początku swój PIT-11 i na jego podstawie przepisałam wszystkie kwoty w formularz PIT i złożyłam do urzędu. Nie zrobiłam kopii. Teraz urząd twierdzi, że mój pracodawca się pomylił i, że w mojej deklaracji PIT-37 są błędy. Czy mogę mieć kłopoty? Co zrobić?

  Takich i innych historii prawnicy, księgowi i doradcy podatkowi słyszą co roku bardzo wiele. Jak zapobiec karom finansowym i odpowiedzialności karnoskarbowej po błędnym wypełnianiu swojego PIT?

 

Sprawdź PIT-11 nawet jeżeli nie znasz się na podatkach

Wbrew pozorom, nawet w największych firmach zdarza się, że w PIT-11 i innych drukach księgowych pojawiają się błędy. Działy księgowe i kadr zbyt późno odprowadzają i obliczają zaliczki, a potem okazuje się, że pracownik musi zapłacić dodatkowe zobowiązania podatkowe. W rozliczeniach nie uwzględniane są nowe adresy pracowników, a przez to stosowane są często inne zwolnienia podatkowe. Pojawiają się literówki i błędy w obliczeniach. Dlatego nawet jeżeli nie znamy się na podatkach, warto dokładnie przeczytać udostępniany przez pracodawcę PIT-11. Rozpoczynając porządną lekturę już od części dotyczącej danych osobowych oraz adresowych (uwaga: zwracając uwagę na to by był to odpowiedni adres zamieszkania – nie zameldowania).  Dokument warto sprawdzać jak najszybciej pod jego otrzymaniu tak, aby w razie wykrytych błędów móc najpierw zweryfikować je jeszcze z pracodawcą bez konieczności angażowania organów podatkowych.

 

 

Pracuj tylko na odpowiednich formularzach PIT

PIT-37 jak każdy inny formularz podatkowy ulega zmianom, a kształtujące prawa i obowiązki podatników przepisy są nowelizowane. Dlatego często może okazać się, że druk z zeszłego roku jest zupełnie nieaktualny i może spowodować błędy w rozliczeniu PIT. Dlatego w każdym wypadku, przed rozpoczęciem pracy nad własnym zeznaniem podatkowym, podatnik powinien upewnić się, że pracuje na odpowiednim druku. A w sytuacji jeżeli korzysta z aplikacji lub programu do PIT - sprawdzić czy jest on odpowiednio zaktualizowany (posiada dobre rozszerzenia). Dla osób, które nie chcą martwić się weryfikacją bieżących wersji formularza PIT-37, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z tak zwanych „e-PIT online”,  czyli elektronicznych deklaracji nad którymi pracuje się bezpośrednio na serwerach dostawców oprogramowania. W tym przypadku należy jednak wybrać tylko rekomendowanych dostawców, zapewniających odpowiedni poziom merytoryczny oraz standardy bezpieczeństwa (przykładowo https://www.e-pity.pl/abc_podatki/deklaracje/pit_37/).

 

Skorzystaj z pomocy specjalistów i aplikacji

Może wydawać się, że wypełnienie deklaracji podatkowej do nic trudnego. Jednak część informacji i zapisów choć może wydawać się intuicyjna i prosta, to w rozumieniu podatkowym kształtuje się zupełnie inaczej. Warto pamiętać, że PIT-37 nie jest prywatnym listem, a oficjalnym dokumentem, mającym określone skutki prawne i podatkowe. Jego błędne (dowolne) wypełnienie może powodować konsekwencje dla podatnika, w tym nawet problemy charakteru karnoskarbowego. Dlatego jeżeli podatnik nie zajmuje się na co dzień sprawami PIT, warto żeby skorzystał z pomocy. Po pierwsze specjalistów, takich jak księgowi czy biura rachunkowe, po drugie swoich znajomych i rodziny, a  po trzecie odpowiednich aplikacji, jak Program do PIT. Takie elektroniczne narzędzia mogą rozwiać wiele wątpliwości i pomóc podatnikowi w prawidłowym wypełnieniu formularza podatkowego.

 

---- materiał płatny ----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl