UWAGA!

Coś tu śmierdzi

 Elbląg, Znaczący wpływ na czystość powietrza ma to, czym mieszkańcy palą w piecach
Znaczący wpływ na czystość powietrza ma to, czym mieszkańcy palą w piecach (fot. AD, arch. portel)

- Od dwóch dni [chodzi o 7 i 8 stycznia - red.] wyczuwa się smród jakiegoś dymu. Nie są to spaliny, bo wczoraj ruch samochodów był niewielki, a "zapach" bardziej dokuczliwy niż dzisiaj. Czuje się go nawet w domu, szczególnie przy nieszczelnych oknach - napisała nasza Czytelniczka. I nie był to jedyny mail w tej sprawie. Wszystkiemu winne jest zanieczyszczenie powietrza, a mówiąc prościej smog.

W naszym mieście największy problem jest ze stężeniem pyłów PM 10. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3.
       Poziom 50 µg/m3 został przekroczony w Elblągu w niedzielę (7 stycznia) o godz. 16 (dane za wios.olsztyn.pl) i przez ostatnie dni stężenie utrzymywało się powyżej tego poziomu (tylko chwilami spadając). Trzeba jednak zauważyć, że poważniejsze problemy z PM10 zaczęły się wcześniej, kiedy stężenie pyłów na kilka godzin przekraczało stany alarmowe.
       Drugi poważny problem to benzo(a)piren, na który zwrócono uwagę podczas debaty, która w grudniu odbyła się w elbląskim ratuszu. Ostatnie dane jakimi dysponuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie pochodzą z końca listopada 2017 roku. 26 listopada (ostatnie dane WIOŚ z Olsztyna) jego stężenie wynosiło 2,78 ng/m3. A dopuszczalne to 1 ng/m3. W 2016 r. średnie stężenie tej substancji w Elblągu wyniosło 1,8 ng/m3. Jak będzie w 2017 roku – o tym przekonamy się, gdy WIOŚ opublikuje roczną ocenę powietrza za 2017 rok.
       Za zanieczyszczenia benzo(a)pirenem i PN 10 odpowiadają zwykli elblążanie. To efekt m.in. palenia w piecach niewłaściwym paliwem. Elbląscy strażnicy miejscy próbują z tym walczyć.
       - Od 1 listopada 2017 r. do 8 stycznia 2018 r. przeprowadziliśmy 78 interwencji dotyczących spalania odpadów i wystawiliśmy 12 mandatów karnych za to wykroczenie – informuje Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy z elbląskiej Straży Miejskiej.
       Pozostałe wskaźniki zanieczyszczeń są na razie w normie. Z danych WIOŚ wynika, że sytuacja się poprawia. Warto jednak pamiętać, że okres zimy (i mniejszych temperatur) zawsze ujemnie odbija się na stanie środowiska. W tej chwili (godz. 14) Elbląg na mapie zanieczyszczenia powietrza zaznaczono kolorem zielonym, czyli jest dobrze.
       W Elblągu badanie powietrza wykonuje automatyczna stacja monitoringu zanieczyszczeń powietrza WIOŚ w Elblągu zlokalizowana przy ul. Bażyńskiego. W stacji wykonywane są pomiary dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla, PM 10, PM 2,5, benzenu, ozonu, metali ciężkich i benzo(a)pirenu w PM10 wraz z równoległymi pomiarami meteorologicznymi. Stacja uruchomiona została w czerwcu 2005 r.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Na kontrolę zasługują mieszkańcy budynków przy Robotniczej, od skrzyżowania z Pionierską, do przejścia przy rynku, cudownie czarny dym się tam unosi :)
 • wszędzie się unosi, moim zdaniem jeżeli blok podpinany jest pod CO to powinni podłączać wszystkich a nie kto chce. Taki przykład w mojej klatce na 5 rodzin jedna została przy piecach. Piece to strata czasu na rozpalanie, syf i zawalone węglem i drzewem miejsce w piwnicy. Czad i dym z komina. .. na szczęście coraz więcej starych ruder opalanych węglem znika z miasta a nowe budynki są tylko na prąd. Czysto sucho i bezpiecznie
 • biegacze coś wiedza na ten temat :-(. zawsze sie palilo smieciami i nigdy nie bylo takiej tragedii. kiedys stolarnie nawet sprzedawaly odpady plyt.
 • śmierdzi najbardziej w okolicach ronda za nowowiejską
 • dlaczego polskie kopalnie zwiekszyly wydobycie ? wrocily do pokladow gorszej jakosci ktore moga fedrowac po zmniejszeniu norm zanieczeszczen wegla. kiedys prawo zabranialo sprzedazy takiego trujacego wegla ale NASZ RZAD NARODOWY dba o polskich dotowanych gornikow bo opony pod sejmem bardziej widac niz smog
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  8
  szukajcieaznajdziecie(2018-01-09)
 • czad to wam z gęby idzie w sylwestra nie bylo czym oddychać na mieście było ciemno od dymu i dziwne nikomu nie przeszkadzało?? trzeba było zrobić zakaz strzelania rakiet co poniektórzy maja gorszy smród w domu niż na dworze jak ci przeszkadza dymek to nie pal koziołków ruskich i załóż maskę
 • Na ulicy Lubraniieckiej i Poprzecznej już wieczorem wytrzymać nie można śmierdzi czadem!!
 • roszczeniowcy z ZBK w akcji zatruwaja nas
 • Zapraszamy szczególnie na ul. Żyrardowską, czy Konopnickiej. W pierwszej kolejności należy sprawdzić właścicieli firm meblowych
 • Mamy dwie stacje pomiarowe to po pierwsze. Po drugie wskazania sa niestety dużo gorsze niż cytowane przez autora. Nieruchawość Straży Miejskiej w tym temacie aż nadto widoczna ( lub nie widoczne działanie). Po trzecie - umieralność wzrosła jak również kancerogenność chorób jest znaczna, szczególnie chorób układu oddechowego. Po czwarte - nie widać żadnych działań orgazniatorów zdrowia publicznego w Elblagu, a urzedników z tego tematu jest 41.No chyba wystarczy. Może ktoś się obudzi i uruchomi co trzeba?
 • brak wpisu
 • Jedno jest pewne, że jest coraz gorzej, jeżeli chodzi o smród i szkodliwość. Będąc w Niemczech nigdy nie czułam takiego smrodu jaki jest w Polsce. Niestety za to również odpowiedzialni są pobłażliwi urzędnicy. Osobom biednym należy pomoc, bo szkodzi to nam wszystkim i koszty leczenia są niewspółmierne do ewentualnej pomocy tym, których nie stać na lepszy jakościowy opał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  3
  Renia(2018-01-09)
Reklama