UWAGA!

Jak chronić elbląskie powietrze

 Elbląg, Jak chronić elbląskie powietrze
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Debata w ratuszu o tym, jakim powietrzem oddychamy w Elblągu i co zrobić, by było ono lepszej jakości, nie przyciągnęła tłumów. O tym trudnym temacie dyskutowali więc radni i specjaliści od ochrony środowiska. Konkretnych działań nie ustalono, ale padło kilka ciekawych propozycji. Zobacz zdjęcia z debaty.

Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem miast w Polsce i na świecie. W Elblągu nie jest może tragicznie (do Krakowa i Warszawy na szczęście „trochę” nam brakuje), ale zagrożenia są. Największe ze strony benzo(a)pirenu, którego stężenie w powietrzu przekracza dopuszczalne normy, a główną przyczyną jest palenie byle czym w domowych piecach.
       O tym jak przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska zastanawiali się w poniedziałek w ratuszu niektórzy radni i zaproszeni goście, uczestniczący w debacie poświęconej temu tematowi. Mieli być też zwykli mieszkańcy Elbląga, ale frekwencja na kolana nie powalała. A zagrożenie jest poważne: szacuje się, że w Polsce rocznie z powodu zanieczyszczeń środowiska umiera około 48 tys osób. To więcej niż ginie w wypadkach samochodowych.
       - Okazuje się, że zanieczyszczenia średnioroczne szacunkowo skracają życie wszystkim Polakom o rok – zwrócił uwagę dr Waldemar Bieniek ze Szpitala Miejskiego w Elblągu.
       Jak zapobiegać zanieczyszczeniom środowiska? - Bezsprzecznie edukacja i uświadamianie, nowoczesne budownictwo energooszczędne, rozwój i popularyzacja komunikacji miejskiej, zmiana starych instalacji grzewczych – wymieniał radny Zenon Lecyk, organizator debaty.
       Pomysłów na poprawę sytuacji w Elblągu padło podczas debaty padło kilka: bardziej lub mniej realnych. Jedną z nich był pomysł podłączenia możliwie dużo odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jak się okazało, przyłączenie wszystkich „jak leci” do miejskiej sieci niekoniecznie musi opłacać się Elbląskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej.
       - Chciałbym zwrócić uwagę na jeden element: ostatnio przeanalizowano skutki finansowe starego przyłączenia osiedla Metalowców. Wynik finansowy jest katastrofalny. Przyłączanie rozproszonej zabudowy jednorodzinnej jest nieekonomiczne ze względu na ogromne straty ciepła na tak rozbudowanej sieci ciepłowniczej. To się kompletnie nie opłaca – mówił Jerzy Jedynak, członek Rady Nadzorczej EPEC.
       W Elblągu do miejskiej sieci ciepłowniczej jest podłączone 70 procent mieszkań i niemal wszystkie podmioty użyteczności publicznej. Kontrolę nad tym, czym w reszcie mieszkań i domów palą mieszkańcy, sprawuje Straż Miejska.

  Elbląg, Przed debatą krótki występ na temat zanieczyszczeń powietrza zaprezentowała młodzież
Przed debatą krótki występ na temat zanieczyszczeń powietrza zaprezentowała młodzież (fot. MS)


       - W praktyce wygląda to tak, że po zgłoszeniu mieszkańców patrol przyjeżdża na miejsce zgłoszenia i dokonuje wstępnej kontroli czy w palenisku znajdują się typowe materiały: drewno, węgiel, czy nie ma gdzieś odpadów i zachodziłoby podejrzenie, że są one spalane – mówił zastępca komendanta Straży Miejskiej w Elblągu Marcin Bukowski
       W tym sezonie grzewczym (który dopiero się zaczął) elbląska Straż Miejska odnotowała już 150 zgłoszeń w sprawie niewłaściwego użytkowania pieców, z których większość się nie potwierdziła.
       Osoby przyłapane na łamaniu przepisów w tej sprawie były karane mandatami, ale żadna ze spraw nie skończyła się w sądzie. Warto też dodać, że elbląscy strażnicy nie posiadają specjalistycznego sprzętu do ujawniania użytkowania niewłaściwego paliwa.
       Rozwiązaniem idącym w dobrą stronę jest program dopłat do wymiany starych pieców na nowocześniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. W tym roku przeznaczono na ten cel 150 tys zł; mieszkańcy złożyli 92 wnioski. Uczestnicy debaty zwrócili jednak uwagę na to, że wielu mieszkańców mimo dopłat nie będzie stać na wymianę pieca.
      

Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Po 8 latach rządów PO ludzie są tak biedni że nie stać ich na pełnowartościowy opał tylko spalają to co im wpadnie w ręce by nie zamarznąć na śmierć ! Ale jak to wytłumaczyć tym cwaniakom co żyli kosztem społeczeństwa i objadali się ośmiorniczkami
  • Co za cyrk. Chcą mniej zanieczyszczeń powietrza, a na ulicach co kilkaset metrów stawiają sygnalizację świetlną (przecież takie ciągłe zatrzymywanie i ruszanie samochodem wytwarza najwięcej spalin podczas jazdy).
  • Byle jakie zarobki w bezpośredni sposób przekładają się na byle jaki opał.
  • Nie no wszelkimi palonymi śmieciami to już powietrze trujace a weglem to co sanatorium? I to i to zanieczyszcza powietrze. Po za tym nie kazdego stac na opal albo czasem jak mieszka schorowana osoba to też wegla nie da rady z piwnica nosic. Najlepiej doszukiwac sie zanieczyszczonego powietrza w sezonie zimowym bo przeciez o tych wszystkich fabrykach funkcjonujacych przez caly rok, 24/h to chyba zapomniano?
  • Przestań piepszyć. Wyjdź do sklepu i porównaj ceny. Trzy lata wstecz i obecnie. Każdy rząd kradnie podobnie. Nie ma polityków nieskazitelnych.
  • Największe kopciuchy i zanieczyszczacie powietrza w mieście: 1/ Kwiaciarnia ul. Robotnicza róg z Pionierską. 2/ Budynek "pod bramą" ul. Pionierska - tam to dopiero śmieci palą, komin kopci czarnym dymem jak żaden inny. Powinni tym się zająć straż miejska i wlepiać mandaty
  • Pracuje na pelen etat w szkole jako pracownik obslugi zarabiam 1420zl z czego mam kupic eko groszek panie prezydenie
  • Jaki społeczniak :/
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    3
    Grzej sie dalej w c.o.(2017-12-05)
  • A centralne to niby za darmo jest? Jak mieszkalam tam gdzie piece to co msc odkladalam 50 albo 100 zeby pozniej nie kupowac opalu za pelna kwote.... Moje c.o. tez jest rozlozone na caly rok czy grzeja czy nie, jakby tak kazdemu kazali z gory zaplacic z gory za rok to ludzie tez nie mieliby z czego oplacic.
  • Co z podziemnym zgazowaniem węgla --?-?? Syngaz by był za grosze ale rząd sprzedaje i zamyka najlepsze kopalnie!!!!!
  • Pytasz - Jak chronić elbląskie powietrze? -Wy-@(&^-ć piSS z miasta! Proste? Proste.
  • Widać, że jakoś do ludzi nie dociera, przecież wszyscy się trujemy. Zobaczcie ile ludzi choruje właśnie przez zanieczyszczenie powietrza!!! Wymień piec a dostaniesz o ile się nie mylę 80% zwrotu za poniesione koszty, czy to nie jest warte zastanowienia się??? Wietrzyć mieszkania nie można, wyjść na zewnątrz nie można, bo śmierdzi czasami nie do wytrzymania. Jesteśmy jak niewolnicy w swoich domach. Na domiar złego dochodzą deb. le, co spalają śmieci w rozpalonych ogniskach. Ludzie to wszystko woła o pomstę do nieba!!! Wszędzie tylko smród jakbyś siedział non stop w kominie
Reklama