UWAGA!

Czego chcą radni?

 
Elbląg, Radni mówią, prezydent słucha
Radni mówią, prezydent słucha (fot. arch. AD)

Po raz kolejny radni zebrali się, by debatować nad losami miasta. Tym razem jednak interpelacje, czyli pomysły i pytania do prezydenta, odbyły się na koniec, a nie jak to było zazwyczaj na samym początku sesji.

- To inicjatywa radnych, którzy chcieli takiego układu porządku obrad – tak tłumaczył tę zmianę Janusz Nowak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. – Wnioski i interpelacje zajmowały dość dużo czasu, często brakowało go przy procedowaniu uchwał.
       Warto również przypomnieć, że interpelacja oraz wniosek to narzędzia, za pomocą których radny może domagać się od organu wykonawczego (w tym przypadku prezydenta) podjęcia określonych działań.
       Na dzisiejszej (20 lutego) sesji radni zgłaszali dość dużo, oto niektóre propozycje.
       Wśród interpelacji radnych znalazły się m.in. takie pomysły, jak zapoznanie elbląskich uczniów z twórczością Lecha Brywczyńskiego – lokalnego poety, dziennikarza, autora dramatów, laureata m.in. X edycji Konkursu Literackiego organizowanego przez Fundację Elbląg – a także wystawienie jednego z jego dramatów w elbląskim teatrze. To wszystko z okazji 777 – lecia miasta. O to prosił radny Sławomir Malinowski (KWW Witolda Wróblewskiego).
       Natomiast radny Ryszard Klim (SLD) wskazał m.in. aby wykonawca dróg – 503 i 504 – przedstawił harmonogram prac. Ten sam radny zwracał również uwagę na zabytkowe budynki, które znajdują się poza obszarem starówki, m.in. dwóch budynków położonych przy ul. Żeromskiego, blisko ul. Grunwaldzkiej czy dworku przy ul. Chrobrego, apelował aby ustalić kierunek działań w tym zakresie.
       Radna Jolanta Lisewska (PiS) poprosiła natomiast, aby przyjrzeć się działaniu Elbląskiej Karty Miejskiej. Według niej, i osób które się do niej zgłosiły, w funkcjonowaniu tego systemu znajduje się wiele błędów, m.in. taki, że kartę (w przypadku, gdy działa ona na doładowanie) trzeba przykładać dwa razy – przy wejściu i wyjściu, a czytnik nie zawsze działa tak, jak powinien.
       Radni PO złożyli interpelację dotyczącą zmian m.in. w składach rad nadzorczych spółek miejskich – chcieli, aby prezydent przedstawił, w jaki sposób się to wszystko odbyło. Na ich interpelację odpowiedział radny Paweł Fedorczyk z Prawa i Sprawiedliwości, który zwrócił się m.in. z wnioskiem, aby przygotować informację, kto wygrywał konkursy na stanowiska, ale od 2011 r., kiedy to prezydentem był Grzegorz Nowaczyk.
       Z kolei radny Adam Basiukiewicz (KWW Witolda Wróblewskiego) zgłosił, że mieszkańcy Osiedla za Politechniką skarżą się na słabe połączenie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym. W związku z tym zapytał, czy możliwe byłoby rozważenie połączenia autobusowego w tę stronę.
       Z kolei radny Henryk Horbaczewski (SLD) wskazał m.in. na to, że należałoby uporządkować teren przy ul. 12 Lutego, a także ten, który jest położony zaraz przy skrzyżowaniu z ulicą Nowowiejską.
       Druga część sesji odbędzie się 6 marca.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Radni rozpoczęli kabaret, tzn. kampanię. Losy miasta i mieszkańców już się dla nch nie liczą. Liczy się lans. I tak będzie do października
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  6
  masakrajakaś(2014-02-20)
 • Dobrze że ktoś poruszył sprawę karty miejskiej, już kilka razy miałem z nią problemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  mieszk(2014-02-20)
 • Czy [porządkowanie miasta polega na zdejmowaniu reklam sklepów z miejsc widocznych dla przechodniów? Propozycja zapłaty za wiszącą reklamę -urzad nie jest zainteresowany. Jeżeli miasto ma tak duzo pieniędzy to gratulacje.
 • Tak pomaga się małym przedsiębiorcom.
 • Była wyborcza kiełbasa / Słonina / dziczyzna - Wilk /. A teraz ? Ja zagłosuję na tego co mało obieca / bez rozdawnictwa kasy NIEROBOM, których sposobem na zycie jest brak pracy - tylko zasiłki i ulgi. Ulgi powinny byc dla tych, którzy uczciwie pracują na utrzymanie swoich rodzin !!! Anie dla tych, którym zawsze się " nie opłaca " . Gdyby zasiłek był za pracę dwa razy w tygodniu po dwie godziny to chociaż mielibysmy CZYSTY ELBLĄG. A jak władze nauczyły ludzi / wyborców dostawać kasę za darmo to mamy to co jest.
 • reklamy to wizualne śmieci, psujące architekturę, która jest " twarzą" miasta. W wielu miastach oczyszcza się elewacje z takich szpetnych wynalazków. Zwłaszcza, że reklama nie jest informacją.
 • A Pan prezydent obiecał ze działki na modrzewinie będą wystawione za 50 tys pln pod warunkiem ze młodzi się wybudują w przeciągu czterech czy pięciu lat. .. tak mówił przed wyborami po odwołaniu Nowaczyka. .. Cisza od tamtej pory. .. a ja bym kupił chętnie taką działkę. .. obiecanki cacanki a wybory już tuż tuż. Mojego głosu Panie Wilk nie masz!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  obiecankicacanki(2014-02-20)
 • a moim zdaniem jest informacją a nie smieciem, sklep może być w małej uliczce który płaci podatki dla miasta, Galerie są piękne i miłe na spędzenie czasu ale podatków w mieście nie zostawiają. Prosze oczyszczać miasto ze wszystkiego, sklepów osiedlowych, ludzi, zwierząt. SUPER
 • a moim zdaniem jacy radni takie interpelacje. Zal. .. .. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  5
  "...wswzyignmidy..."(2014-02-21)
 • czego chca radni? to proste kasy!!!!!pieniedzy, mamony, kwitu, chajsu, siana, dziegow, gotowki, szmalu itd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  skadmambrac!(2014-02-21)
 • z karty miejskiej korzystam już od paru lat i NIGDY nie miałam z tym problemu. .. widziałam za to nie raz jak ludzie bezmyślnie przykładają karty po kilka razy dziwiąc się przy tym że ubywa im punktów z karty. .. jeśli chodzi o takie nieprawidłowości to się nie dziwię :P
 • A od kiedy na interpelacje odpowiada radny jak nie do niego ona była skierowana? Panie Fedorczuk - od Nowaczyka ty się pan odczep bo to nie on teraz rządzi. Podaliście już dokładnie pensje ludzi Nowaczyka (np. p. Strzelca) teraz podajcie swoje. Podobno jest problem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  poborca_podatkowy(2014-02-21)
Reklama