UWAGA!

Czytelnik: pod Kadynami karczują połacie lasu

 Elbląg, Czytelnik: pod Kadynami karczują połacie lasu
fot. Czytelnik

- W okolicach Kadyn karczowane są połacie lasu. Nikt nie protestuje? O co tu chodzi? - alarmuje nasz Czytelnik. Jak wyjaśnia Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg, prowadzona jest tam obecnie rębina, czyli prace związane z planowym przerzedzaniem lasu.

- Gdy ruszyła wycinka drzew pod budowę przekopu Mierzei Wiślanej, szybko pojawiły się ekologiczne bojkoty, protesty, blokady. Gdy teraz tuż po drugiej stronie Zalewu Wiślanego w okolicach Kadyn rżną całe hale lasu, to nikt nie protestuje. O co tu chodzi? - pyta nasz Czytelnik i wysyła na dowód zdjęcia wykonane w minioną sobotę (28 marca) pomiędzy Łęczem a Kadynami.

Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg wyjaśnia, że w tym miejscu prowadzona jest obecnie tzw. rębina.

- Kiedy las dorasta do wieku dojrzałości, zawarte w nim drewno może zacząć tracić swoje właściwości, dla których tak chętnie jest wykorzystywane. W odpowiednim momencie leśniczy zleca przerzedzenie lasu, aby pozostawić w nim najdorodniejsze drzewa, które staną się w przyszłości tak zwanymi nasiennikami – wyjaśnia Jan Piotrowski.

Jak tłumaczy, takie przerzedzenie ma spowodować większy dostęp światła do koron tych drzew i w konsekwencji lepsze ich zaowocowanie.

- Po pewnym czasie, gdy nasiona się wysieją (często na specjalnie przygotowaną glebę), las jest ponownie przerzedzany lub usuwany w celu dostarczenia młodszemu pokoleniu życiodajnego światła. Dzięki tak prowadzonym pracom powstaje młody las z wykorzystaniem metody naturalnego odnowienia. W miejscach, w których drzewka nie wyrosły, wykonywane są nasadzenia gatunkami drzew, które ze względu na rodzaj gleby z przyrodniczego punktu widzenia powinny się w danym miejscu znajdować - mówi rzecznik.

 

Jak zapewnia Nadleśnictwo Elbląg, przed planowanymi cięciami las jest sprawdzany pod względem ochrony przyrody, aby zachować jego najcenniejsze elementy przyrodnicze.

- Dzięki tak prowadzonym pracom, opartym o wykorzystanie naturalnych procesów, leśnicy doprowadzają do płynnego przejścia pomiędzy starym, a młodym lasem przy okazji produkując drewno - wyjaśnia Jan Piotrowski.

Cały proces trwa od dziesięciu do piętnastu lat, jednak może być to nawet lat trzydzieści.

- Następuje stopniowa i bez drastycznych zmian w środowisku zmiana pokolenia leśnego, a w jej wyniku powstaje różnicowany las pod względem wieku oraz występujących w nim gatunków drzew.Wszystkie prace leśne wykonywane w Nadleśnictwie Elbląg odbywają się w oparciu o tzw. Plan Urządzania Lasu, który jest sporządzany raz na 10 lat oraz zatwierdzony przez właściwego ministra - mówi rzecznik.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A "Pan" z aparatem biega po lesie zamiast siedzieć w domu gdy pandemia szaleje?? O co tutaj chodzi?? Ja się pytam!!!! Kara za narażanie innych i siebie na zarażenie covid 19, + mandat za wstęp na teren prac leśnych. Może wtedy zrozumie ten osobnik o co chodzi.
 • Dobrze robi trzeba patrzec co sie wyprawia.
 • My polacy boimy sie kazdej wladzy to zle trzeba dzialac .szkoda ze kazdy boi sie odezwac.
 • Tak go przrrzedzili, że niewiele zostało... myślałem, że przerzedzenie polega na wycięciu np co 3 drzewa a to wszystko pod topór i jest przerzedzone.
 • Celuloza w Kwidzynie potrzebuje materiału
 • Nie tylko tam . Nawet bażantarnia została przetrzebiona . Wycinają lasy na potęgę .
 • Gdzie mój komentarz szkalujący władze ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  20
  Portel jak tvp(2020-03-31)
 • Potrzeba pieniędzy na patologie . To wycinamy lasy . One nie protestują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  19
  Pis niszczy kraj jak covid(2020-03-31)
 • To samo w bazantarni sie dzieje!!! I nic nie pisza o tym
 • Je.na cenzura portel jak telewizja propagandowa . Nic nie pozwala powiedzieć wbrew władzy . Gdzie są moje wpisy o tych złodziejach i bandytach ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  23
  Jeb na cenzura(2020-03-31)
 • Ktoś mowi że żyjemy w wolnym kraju . Jaka to wolność jak nawet zdrowi ludzie nie mogą gabwychodzic z domów ??? Dakine władza tylko zakazy wprowadza i wspiera patoli żeby utrzymać się przy korycie .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  17
  Tak peace(2020-03-31)
 • STACHU. ?. .. a kto przy telefonie …. Jadzia. .. Jest Stachu w domu?. .nie, ,Powiedz temu skur…. .. wi ze szlag jasny go trafi, krew nagla zaleje. .kto mu pozwolil wyciac ten - las?, gdzie sa pieniadze za las ? ale kto mowi. .ja ci ku…. wa dam kto mowi. Tak prosze panstwa SOBIEPANSTWO, PRYWATA co sie w tym kraju dzieje. Pod oslona koronowirusa wycinaja, szabruja chybe to bedzie lepsze slowo nasze wspolne bogactwo, niszcza nature, czy ktos sie nas o to zapytal, albo inaczej, czy ktos ma zezwolenie na ten rabunek i czy ktokolwiek zostal o tym powiadomiony, dlaczego to jest mozliwe w dzisiejszym swiecie, gdzie przyroda daje nam znaki, ze WY pazerni ludzie opamietajcie sie, TO WASZA OSTATNIA SZANSA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31
  13
  czy to juz koniec(2020-03-31)
Reklama